https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_a49599543f13e1b37fe3c49bd_o.jpg
Martın 24-də Rusiya Federasiyasının media subyektlərinin əməkdaşları – “İzvestiya” qəzetinin hərbi müxbiri Аleksandr Fedorçak, “Zvezda” telekanalının operatoru Аndrey Panov və çəkiliş qrupunun sürücüsü Аleksandr Sirkeli həlak olub, “Zvezda” telekanalının müxbiri Nikita Qoldin isə ağır yaralanıb.
Bu hadisə ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi Rusiya Federasiyasının media nümayəndələrinin həlakı ilə əlaqədar başsağlığı verib.
innews.media xəbər verir ki, başsağlığında deyilir: “Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi baş vermiş hadisədən kədərləndiyini bildirir, vəzifə borclarını yerinə yetirərkən həyatını itirmiş media nümayəndələrinin yaxınlarına, Rusiyanın media ictimaiyyətinə başsağlığı verir və yaralanmış jurnalistin tezliklə sağalmasını arzulayır.
Bildiririk ki, münaqişə zonalarında çalışan jurnalistlərin təhlükəsizliyinin təmin olunması mühüm şərtdir.
Xatırladaq ki, Ermənistanın təcavüzü nəticəsində Azərbaycan mediası da dəfələrlə bu kimi itkilərə məruz qalmışdır. Belə ki, 1991-ci ildə “Molodyoj Azerbaydjana” qəzetinin müxbiri Salatın Əsgərovanın qətlə yetirilməsindən başlamış 2021-ci ildə Azərbaycanın Kəlbəcər rayonunun Susuzluq kəndi ərazisində Ermənistan silahlı qüvvələrinin basdırdığı tank əleyhinə minaya düşərək həyatlarını itirmiş Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyinin müxbiri Məhərrəm İbrahimovun və Azərbaycan Televiziyasının operatoru Sirac Abışovun həlak olmasına qədər Azərbaycan mediası çoxsaylı qurbanlar vermişdir.
Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi jurnalistlərin harada çalışmasından asılı olmayaraq, xüsusən də qaynar münaqişə zonalarında təhlükəsiz şəraitdə informasiya almaları üçün lazımi mühitin yaradılmasını vacib hesab edir”.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_a49599543f13e1b37fe3c49bd_o.jpg
On March 24, employees of media outlets of the Russian Federation - Alexander Fedorchak, Izvestia's frontline correspondent, Andrey Panov, Zvezda TV channel cameraman," and Alexander Sirkeli, the crew's driver, were killed, while Nikita Goldin, Zvezda TV channel correspondent, was severely wounded.
Azerbaijan’s Media Development Agency expressed its condolences over the death of Russian media representatives.
"The Media Development Agency of the Republic of Azerbaijan expresses sorrow over the incident, conveys its condolences to the relatives of the media representatives who lost their lives while performing their professional duties, to the Russian media community, and wishes the injured journalist a swift recovery.
“We would like to inform you that it is important to ensure the safety of journalists working in conflict zones.
As a result of Armenia's aggression, the Azerbaijani media has also suffered such losses. Salatin Asgarova, the “Molodyoj Azerbaydjana newspaper correspondent was killed in 1991, Maharram Ibrahimov, the Azerbaijan State News Agency correspondent, and Siraj Abishov, the Azerbaijan Television cameraman, lost their lives as a result of explosion of an anti-tank mine planted by Armenian armed forces in Susuzlug village of Azerbaijan’s Kalbajar district in 2021,” it further noted.
“The Media Development Agency of Azerbaijan believes it is crucial to create a safe and enabling environment for journalists to receive information, regardless of where they work, particularly in major conflict zones,” the Agency added.