https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_a49599543f13e1b37fe3c49bd_o.jpg
Martın 24-də Rusiya Federasiyasının media subyektlərinin əməkdaşları – “İzvestiya” qəzetinin hərbi müxbiri Аleksandr Fedorçak, “Zvezda” telekanalının operatoru Аndrey Panov və çəkiliş qrupunun sürücüsü Аleksandr Sirkeli həlak olub, “Zvezda” telekanalının müxbiri Nikita Qoldin isə ağır yaralanıb.
Bu hadisə ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi Rusiya Federasiyasının media nümayəndələrinin həlakı ilə əlaqədar başsağlığı verib.
innews.media xəbər verir ki, başsağlığında deyilir: “Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi baş vermiş hadisədən kədərləndiyini bildirir, vəzifə borclarını yerinə yetirərkən həyatını itirmiş media nümayəndələrinin yaxınlarına, Rusiyanın media ictimaiyyətinə başsağlığı verir və yaralanmış jurnalistin tezliklə sağalmasını arzulayır.
Bildiririk ki, münaqişə zonalarında çalışan jurnalistlərin təhlükəsizliyinin təmin olunması mühüm şərtdir.
Xatırladaq ki, Ermənistanın təcavüzü nəticəsində Azərbaycan mediası da dəfələrlə bu kimi itkilərə məruz qalmışdır. Belə ki, 1991-ci ildə “Molodyoj Azerbaydjana” qəzetinin müxbiri Salatın Əsgərovanın qətlə yetirilməsindən başlamış 2021-ci ildə Azərbaycanın Kəlbəcər rayonunun Susuzluq kəndi ərazisində Ermənistan silahlı qüvvələrinin basdırdığı tank əleyhinə minaya düşərək həyatlarını itirmiş Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyinin müxbiri Məhərrəm İbrahimovun və Azərbaycan Televiziyasının operatoru Sirac Abışovun həlak olmasına qədər Azərbaycan mediası çoxsaylı qurbanlar vermişdir.
Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi jurnalistlərin harada çalışmasından asılı olmayaraq, xüsusən də qaynar münaqişə zonalarında təhlükəsiz şəraitdə informasiya almaları üçün lazımi mühitin yaradılmasını vacib hesab edir”.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_a49599543f13e1b37fe3c49bd_o.jpg
24 марта 2025 года погибли сотрудники медиа субъектов Российской Федерации - военный корреспондент газеты «Известия» Александр Федорчак, оператор телеканала «Звезда» Андрей Панов и водитель съемочной группы Александр Сиркели, тяжело ранен корреспондент телеканала «Звезда» Никита Гольдин.
В связи с этим инцидентом Агентство развития медиа Азербайджанской Республики выразило соболезнования в связи с гибелью представителей СМИ Российской Федерации.
Как сообщает innews.media, в соболезновании говорится: «Агентство развития медиа Азербайджанской Республики опечалено в связи с произошедшим инцидентом, выражает соболезнования близким представителей медиа, погибших при исполнении служебных обязанностей, а также медиасообществу России, желает скорейшего выздоровления раненому журналисту.
Заявляем, что обеспечение безопасности журналистов, работающих в зонах конфликтов, является важным условием.
Напомним, что в результате агрессии Армении азербайджанские СМИ неоднократно несли аналогичные потери. Так, азербайджанские медиа понесли большое количество потерь, начиная с убийства в 1991 году корреспондента газеты «Молодежь Азербайджана» Салатын Аскеровой, до гибели коррепондента Азербайджанского государственного информационного агентства Магеррама Ибрагимова и оператора Азербайджанского телевидения Сираджа Абышова, погибших в 2021 году на территории села Сусузлуг Кяльбаджарского района Азербайджана, попав на противотанковую мину, заложенную вооруженными силами Армении.
Агентство развития медиа Азербайджанской Республики считает важным создание необходимых условий для получения журналистами информации в безопасных условиях, независимо от того, где они работают, особенно в горячих зонах конфликтов».