https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_a601589ad65bacf2a17bf2fa2_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) əməkdaşları arasında 27 mart - Azərbaycan Respublikasında "Elm günü"nə həsr olunmuş “İlin alimi” müsabiqəsinin nəticələri açıqlanıb.
Müsabiqə Komissiyasının qərarına əsasən, təbiət-dəqiq və texnika elm sahələri üzrə BDU-nun Tədqiqat, İnkişaf və İnnovasiyalar üzrə Mükəmməllik Mərkəzinin (TİİMM) Ekoloji kimya və ətraf mühitin qorunması elmi-tədqiqat laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi Kamran Mahmudov I, TİİMM-in Mikrobiologiya və virusologiya elmi-tədqiqat laboratoriyasının müdiri, professor Xudaverdi Qənbərov II, BDU-nun nəzdində Tətbiqi Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif Quliyev III yerə, BDU-nun Kimya fakültəsinin Yüksəkmolekullu birləşmələr kimyası kafedrasının baş müəllimi Ofeliya Balayeva həvəsləndirici mükafata, humanitar və ictimai elmlər üzrə Beynəlxalq münasibətlər və iqtisadiyyat fakültəsinin Dünya iqtisadiyyatı kafedrasının müdiri Fərid Babayev I yerə layiq görülüblər.
BDU əməkdaşları arasında “İlin alimi” nominasiyası üzrə müsabiqə beş ildir keçirilir. Müsabiqənin məqsədi il ərzində fəal elmi tədqiqat apararaq yüksək nəticələrə nail olmuş, təsir (impakt) faktorlu, tanınmış bazalarda indekslənən nüfuzlu jurnallarda və nəşrlərdə dərc edilmiş məqalələri və digər elmi əsərləri olan, elmi işlərinə istinad edilən BDU əməkdaşlarının mükafatlandırılmasıdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_a601589ad65bacf2a17bf2fa2_o.jpg
Подведены итоги конкурса «Ученый года» среди сотрудников Бакинского государственного университета (БГУ), посвященного Дню науки.
По решению конкурсной комиссии в области естественных и точных наук первое место присуждено ведущему научному сотруднику лаборатории экологической химии и охраны окружающей среды Центра совершенства по исследованиям, развитию и инновациям (ЦСИРИ) БГУ Камрану Махмудову, второе место - заведующему лабораторией микробиологии и вирусологии ЦСИРИ Худаверди Ганбарову, а третье место - заместителю директора Научно-исследовательского института прикладной математики при БГУ Вагифу Гулиеву.
Поощрительной премии удостоилась старший преподаватель кафедры химии высокомолекулярных соединений химического факультета Офелия Балаева, а первое место в области гуманитарных и общественных наук присуждено заведующему кафедрой мировой экономики факультета международных отношений и экономики Фариду Бабаеву.