AZAL: 33 il səmalarda
Bu gün "Azərbaycan Hava Yolları" (AZAL) QSC-nin aviasiya tarixinə yeni bir səhifə açmasından 33 il ötür.
1992-ci ildən bəri AZAL ölkəmizin qlobal aviasiyada təmsilçisi, regionumuzun dünyaya çıxışının təminatçısı olub. Möhtərəm cənab Prezident İlham Əliyevin göstərişinə əsasən korporativ mühitə keçən şirkət aviasiyada yeniliklərin tətbiqini və mükəmməlliyi hədəfləyib.
Son dövrlərdə həyata keçirdiyimiz islahatlar və inkişaf yönümlü addımlar sayəsində bir çox vacib nəticələr əldə olunub.
2022-ci illə müqayisədə istiqamətlərin sayı 2024-cü ilə nisbətən iki dəfədən çox artaraq 27-dən 63-ə çatıb. 2022-ci ildə 2,2 milyon nəfər olan sərnişin sayı 2024-cü ildə 4 milyon nəfərə qədər artıb. AZAL “Boeing” və “Airbus” təyyarələrinin alınması üzrə, həmçinin "AerCap" və "CDB Aviation" şirkətləri ilə "Airbus" təyyarələrinin icarəsi üzrə müqavilələr imzalayaraq 2030-cu ilə qədər 20-dən çox yeni hava gəmilərini müasirləşən təyyarə parkına daxil olmasını və ümumilikdə sifariş həcminin artırılmasını planlaşdırır.
AZANS-ın peşəkar fəaliyyəti nəticəsində Azərbaycanın hava məkanı üzərindən keçən ümumi uçuşların sayı 2022-ci illə müqayisədə 2024-cü ildə 83% artıb. Tranzit uçuşlarda isə sözügedən ilə nəzərən 2024-cü ildə yüz faiz artıma nail olunub.
Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu üzrə də müsbət dinamika müşahidə olunur. Xidmət göstərilən istiqamətlərin sayı 2022-ci ilə nəzərən 67-dən 2024-cü ilin göstəricilərinə əsasən 81-ə yüksəlib, sərnişin sayı isə eyni illə müqayisədə 4,4 milyondan 2024-də 7,5 milyona qədər artıb.
Bu mütərəqqi səyahətimizdə təyyarənin göyərtəsində, hava limanında, dispetçer qülləsində və ya ofis şəraitində çalışan əməkdaşlarımızın göstərdiyi peşəkarlıq və fədakarlığa görə hər birinə dərin təşəkkürümüzü bildiririk.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_2d117d8ef265554ce008667be_o.jpg
С 1992 года AZAL достойно представляет Азербайджан на международной авиационной арене, обеспечивая устойчивый выход региона на глобальный уровень. В соответствии с поручением Президента страны Ильхама Алиева авиакомпания перешла на корпоративную модель управления, сделав приоритетом внедрение инноваций и соответствие мировым стандартам качества в гражданской авиации.
Благодаря последовательным реформам и стратегическим инициативам последних лет AZAL добился значимых результатов.
По сравнению с 2022 годом количество направлений в 2024 году увеличилось более чем в два раза — с 27 до 63. Число перевезенных пассажиров возросло с 2,2 миллиона в 2022 году до 4 миллионов в 2024 году. AZAL подписал соглашения на приобретение самолетов Boeing и Airbus, а также заключил контракты с компаниями AerCap и CDB Aviation на аренду воздушных судов. До 2030 года запланировано пополнение модернизированного авиапарка более чем 20 современными самолетами, а также расширение общего объема заказов.
Существенный прогресс отмечается и в деятельности AZANS: в 2024 году общее количество полетов в воздушном пространстве Азербайджана увеличилось на 83% по сравнению с 2022 годом, а объем транзитных рейсов вырос на 100%.
Позитивная динамика наблюдается и в Международном аэропорту Гейдар Алиев: число обслуживаемых направлений увеличилось с 67 до 81, а пассажиропоток вырос с 4,4 миллиона до 7,5 миллиона человек.
Мы искренне благодарим каждого сотрудника AZAL — будь то на борту самолета, в аэропорту, диспетчерской вышке или в офисе — за высокий профессионализм и преданность делу, которые сопровождают нас на этом прогрессивном пути.