https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_b3a620122795874ac00a794a3_o.jpg
“Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) QSC-nin prezidenti Samir Rzayev ilə İtaliyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Luka Di Canfrançesko arasında görüş baş tutub.
Görüşdə iki ölkə arasında hava nəqliyyatı sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi və yeni imkanların dəyərləndirilməsi məsələləri müzakirə olunub. Tərəflər uçuşların intensivləşdirilməsinin Azərbaycan və İtaliya arasında iqtisadi, turizm və mədəni əlaqələrin inkişafına mühüm töhfə verdiyini vurğulayıb.
S. Rzayev bildirib ki, AZAL 1 apreldən etibarən Bakı-Milan-Bakı marşrutu üzrə reyslərinin sayını artıraraq həftədə 6 dəfəyə çatdırıb, 13 may tarixindən isə uçuşları hər gün həyata keçirəcək.
Səfir Di Canfrançesko 2026-cı ildə İtaliyada təşkil olunacaq Qış Olimpiya Oyunlarını qeyd edərək Azərbaycan və İtaliya arasındakı uçuşlarının əhəmiyyətini xüsusilə vurğulayıb.
Qeyd edək ki, hazırda AZAL tərəfindən Bakı-Milan-Bakı marşrutu üzrə müntəzəm reyslər həyata keçirilir. 2024-cü ildə sözügedən istiqamətdə 252 reys (gediş-dönüş) yerinə yetirilib və ümumilikdə 67 708 sərnişin daşınıb. Təkcə 2025-ci ilin yanvar-mart aylarında AZAL tərəfindən bu istiqamət üzrə 67 reys yerinə yetirilib və 15 236 sərnişin daşınıb.
Görüş zamanı tərəflər yeni istiqamətlərin açılması, ortaq təşəbbüslərin irəli sürülməsi və regional inteqrasiya imkanlarının nəzərdən keçirilməsi barədə də fikir mübadiləsi aparıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_b3a620122795874ac00a794a3_o.jpg
A meeting took place between Samir Rzayev, President of Azerbaijan Airlines (AZAL) CJSC, and Luca Di Gianfrancesco, the Ambassador of Italy to Azerbaijan.
During the meeting, the parties discussed strengthening cooperation in the air transport sector between the two countries and evaluating new opportunities. Both sides emphasized that increasing flight frequency significantly contributes to the development of economic, tourism, and cultural ties between Azerbaijan and Italy.
S. Rzayev stated that starting from April 1, AZAL has increased the number of flights on the Baku-Milan-Baku route to six times a week, and from May 13, the flights will operate daily.
Ambassador Di Canfrancesco highlighted the importance of the flights between Azerbaijan and Italy, particularly in light of the 2026 Winter Olympics that will be held in Italy.
It should be noted that AZAL currently operates regular flights on the Baku-Milan-Baku route. In 2024, a total of 252 flights (round trip) were carried out, transporting 67,708 passengers. In the first three months of 2025 alone, AZAL operated 67 flights on this route and transported 15,236 passengers.
During the meeting, both parties also exchanged views on opening new routes, proposing joint initiatives, and considering regional integration opportunities.