https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_548dab5521cc75feaa23136ab_o.jpg
“Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) QSC və Moldova Respublikası nümayəndə heyəti arasında görüş baş tutub.
Görüşdə AZAL QSC-nin prezidenti Samir Rzayev, Moldova Respublikasının Baş nazirinin müavini, İnfrastruktur və Regional İnkişaf naziri, Azərbaycan-Moldova Hökumətlərarası Komissiyasının həmsədri Vladimir Bolea, Moldova Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Aleksandr Esaulenko, Azərbaycan Respublikasının Moldova Respublikasındakı səfiri Ülvi Baxşəliyev, eləcə də AZAL-ın və Moldova Respublikasının nümayəndələri iştirak ediblər.
Görüş zamanı Azərbaycan və Moldova arasında hava nəqliyyatı sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları müzakirə olunub. Hava əlaqələrinin inkişafı, müntəzəm sərnişin daşımalarının artırılması və aviasiya sahəsində gələcək əməkdaşlıq perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
AZAL prezidenti Samir Rzayev görüş zamanı bildirib ki, artan tələbatdan irəli gələrək 2025-ci ilin aprel ayından etibarən Bakı–Kişineu–Bakı reyslərinin sayı həftədə 5 dəfəyə çatdırılıb. Cari ilin may ayında isə 7 dəfəyə, yəni gündəlik uçuşlara qədər artırılması planlaşdırılır.
Moldova nümayəndə heyətinin rəhbəri Vladimir Bolea və səfir Aleksandr Esaulenko AZAL ilə əlaqələri yüksək qiymətləndirərək Moldova tərəfinin əlaqələrin inkişafına hərtərəfli dəstək verməyə hazır olduqlarını bildiriblər.
Qeyd edək ki, Bakı–Kişineu–Bakı marşrutu üzrə müntəzəm uçuşlara 2023-cü ilin sentyabrında başlanılıb. 2024-cü ildə bu istiqamətdə 189 reys (gediş-dönüş) yerinə yetirilib və 49 636 sərnişin daşınıb. 2025-ci ilin ilk üç ayında isə 51 reys (gediş-dönüş) icra olunub ki, bu istiqamət üzrə 12 180 sərnişin daşınıb.
Hər iki tərəf reyslərin artırılmasının sərnişinlər üçün əlavə rahatlıq yaradacağına, Azərbaycan və Moldova arasında iqtisadi, mədəni və turizm əlaqələrinin inkişafına da töhfə verəcəyinə əminliklərini ifadə edib.
Görüşdə həmçinin tərəflər arasında qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər və gələcək əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.

A Meeting was Held between Representatives of AZAL and Moldova
A Meeting was Held between Representatives of AZAL and Moldova A Meeting was Held between Representatives of AZAL and Moldova
A meeting took place between Azerbaijan Airlines (AZAL) CJSC and a delegation from the Republic of Moldova.
The meeting was attended by Samir Rzayev, AZAL CJSC President, Vladimir Bolea, Deputy Prime Minister, Minister of Infrastructure and Regional Development of the Republic of Moldova, Co-Chairman of the Moldovan Side of the Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the Republic of Moldova and the Republic of Azerbaijan, Alexandr Esaulenco, Ambassador of the Republic of Moldova to the Republic of Azerbaijan, Ulvi Bakhshaliyev, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Moldova, as well as representatives of AZAL and the Republic of Moldova.
During the meeting, opportunities for expanding cooperation in the field of air transport between Azerbaijan and Moldova were discussed. Exchanges of views were held regarding the development of air connectivity, the increase of regular passenger transportation, and prospects for collaboration in the aviation sector.
AZAL President Samir Rzayev stated during the meeting that, due to growing demand, starting from April 2025, the number of Baku-Chisinau-Baku flights has been increased to five times a week. Furthermore, from May of the current year, it is planned to increase this to seven times a week, meaning daily flights.
Vladimir Bolea, the head of the Moldovan delegation, and Ambassador Alexandr Esaulenco highly appreciated the relations with AZAL, expressing Moldova’s readiness to provide comprehensive support for the development of these ties.
It should be noted that regular flights en route Baku-Chisinau-Baku began in September 2023. In 2024, 189 round-trip flights were operated in this direction, transporting 49,636 passengers. In the first three months of 2025, 51 round-trip flights were carried out, serving 12,180 passengers.
Both sides expressed confidence that the increase in flights would provide additional convenience for passengers and contribute to the development of economic, cultural, and tourism ties between Azerbaijan and Moldova.
The meeting also covered discussions on other mutually interesting issues and potential future cooperation opportunities.