https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_548dab5521cc75feaa23136ab_o.jpg
“Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) QSC və Moldova Respublikası nümayəndə heyəti arasında görüş baş tutub.
Görüşdə AZAL QSC-nin prezidenti Samir Rzayev, Moldova Respublikasının Baş nazirinin müavini, İnfrastruktur və Regional İnkişaf naziri, Azərbaycan-Moldova Hökumətlərarası Komissiyasının həmsədri Vladimir Bolea, Moldova Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Aleksandr Esaulenko, Azərbaycan Respublikasının Moldova Respublikasındakı səfiri Ülvi Baxşəliyev, eləcə də AZAL-ın və Moldova Respublikasının nümayəndələri iştirak ediblər.
Görüş zamanı Azərbaycan və Moldova arasında hava nəqliyyatı sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları müzakirə olunub. Hava əlaqələrinin inkişafı, müntəzəm sərnişin daşımalarının artırılması və aviasiya sahəsində gələcək əməkdaşlıq perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
AZAL prezidenti Samir Rzayev görüş zamanı bildirib ki, artan tələbatdan irəli gələrək 2025-ci ilin aprel ayından etibarən Bakı–Kişineu–Bakı reyslərinin sayı həftədə 5 dəfəyə çatdırılıb. Cari ilin may ayında isə 7 dəfəyə, yəni gündəlik uçuşlara qədər artırılması planlaşdırılır.
Moldova nümayəndə heyətinin rəhbəri Vladimir Bolea və səfir Aleksandr Esaulenko AZAL ilə əlaqələri yüksək qiymətləndirərək Moldova tərəfinin əlaqələrin inkişafına hərtərəfli dəstək verməyə hazır olduqlarını bildiriblər.
Qeyd edək ki, Bakı–Kişineu–Bakı marşrutu üzrə müntəzəm uçuşlara 2023-cü ilin sentyabrında başlanılıb. 2024-cü ildə bu istiqamətdə 189 reys (gediş-dönüş) yerinə yetirilib və 49 636 sərnişin daşınıb. 2025-ci ilin ilk üç ayında isə 51 reys (gediş-dönüş) icra olunub ki, bu istiqamət üzrə 12 180 sərnişin daşınıb.
Hər iki tərəf reyslərin artırılmasının sərnişinlər üçün əlavə rahatlıq yaradacağına, Azərbaycan və Moldova arasında iqtisadi, mədəni və turizm əlaqələrinin inkişafına da töhfə verəcəyinə əminliklərini ifadə edib.
Görüşdə həmçinin tərəflər arasında qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər və gələcək əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_548dab5521cc75feaa23136ab_o.jpg
Состоялась встреча между представителями ЗАО Azerbaijan Airlines (AZAL) и делегацией Республики Молдова.
Во встрече приняли участие президент AZAL Самир Рзаев, вице-премьер, министр инфраструктуры и регионального развития Республики Молдова, сопредседатель Межправительственной комиссии Молдова–Азербайджан Владимир Боля, чрезвычайный и полномочный посол Республики Молдова в Азербайджане Александр Есауленко, посол Азербайджана в Молдове Ульви Бахшалиев, а также другие представители AZAL и молдавской стороны.
В ходе переговоров были обсуждены перспективы расширения сотрудничества в области воздушного транспорта между Азербайджаном и Молдовой. Стороны обменялись мнениями по вопросам развития воздушного сообщения, увеличения количества регулярных пассажирских рейсов и дальнейшего взаимодействия в авиационной сфере.
Президент AZAL Самир Рзаев отметил, что в связи с растущим пассажиропотоком с апреля 2025 года количество рейсов по маршруту Баку–Кишинэу-Баку увеличено до пяти раз в неделю. В мае текущего года планируется довести их количество до семи раз в неделю.
Глава молдавской делегации Владимир Боля и посол Александр Есауленко высоко оценили сотрудничество с AZAL и выразили готовность молдавской стороны оказывать всестороннюю поддержку в развитии двусторонних связей.
Отметим, что регулярные рейсы по маршруту Баку–Кишинэу–Баку выполняются с сентября 2023 года. В 2024 году на этом направлении было выполнено 189 рейсов (туда-обратно), перевезено 49 636 пассажиров. За первые три месяца 2025 года выполнен 51 рейс, перевезено 12 180 пассажиров.
Обе стороны выразили уверенность в том, что увеличение числа рейсов создаст дополнительные удобства для пассажиров и внесет вклад в развитие экономических, культурных и туристических связей между Азербайджаном и Молдовой.
В ходе встречи также были рассмотрены и другие вопросы, представляющие взаимный интерес, а также возможности дальнейшего сотрудничества.