https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_6aebe0a5627af3892a19cba4b_o.jpg
25 aprel 2025-ci il tarixində Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin Elmi-Təcrübi və Tədris Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Mərkəzi Gömrük Hospitalında “İnsan papilloma virusu: müalicə və diaqnostika” mövzusunda elmi seminar təşkil olunub. Seminarın əsas məqsədi dünya üzrə geniş yayılmış və ciddi sağlamlıq problemlərinə yol aça bilən insan papilloma virusu (HPV) haqqında həkim və rezidentlərin məlumatlandırılması, virusun profilaktikası, diaqnostikası və müalicə yolları barədə bilik və bacarıqlarının artırılması olub.
Tədbirdə Mərkəzi Gömrük Hospitalının Poliklinika şöbəsinin dermatoveneroloqu Sevinc Kərimova geniş təqdimatla çıxış edərək HPV infeksiyasının müxtəlif növləri, virusun yoluxma yolları, risk faktorları, klinik təzahürləri, laborator və instrumental diaqnostika üsulları barədə ətraflı məlumat verib. O, həmçinin virusun səbəb olduğu dəri və selikli qişa zədələnmələri, genital ziyillər və bəzi hallarda onkoloji risk daşıyan dəyişikliklər barədə elmi əsaslara söykənən faktlarla bağlı auditoriyanı məlumatlandırıb.
Seminarda HPV-nin profilaktikası məqsədilə peyvəndləmə strategiyaları, immun sisteminin gücləndirilməsi və erkən diaqnostikanın əhəmiyyəti də vurğulanıb. Dr.Sevinc Kərimova müasir dermatoloji və ginekoloji praktikada tətbiq edilən müalicə protokolları, dərman terapiyası və prosedur müdaxilələrə dair praktiki nümunələr də təqdim edib. Təqdimatdan sonra seminar iştirakçıları ilə interaktiv müzakirələr aparılıb, onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb və fikir mübadiləsi həyata keçirilib.
"Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin Elmi-Təcrübi və Tədris Mərkəzi tərəfindən mütəmadi olaraq təşkil olunan bu seminarların məqsədi həkim-rezidentlərin biliklərinin artırılmasına, əldə etdikləri biliklərin təcrübədə tətbiqinə, qabaqcıl tibbi yanaşmalarla tanış olmalarına və peşəkar inkişaflarına davamlı töhfə verilməsi məqsədi daşıyır.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_6aebe0a5627af3892a19cba4b_o.jpg
Доктор Севиндж Керимова представила практические примеры современных протоколов лечения, применяемых в дерматологической и гинекологической практике, включая медикаментозную терапию и процедурные вмешательства.
25 апреля 2025 года в Центральном Таможенном Госпитале был организован при поддержке Научно-практического и Учебного Центра Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета научный семинар на тему «Вирус папилломы человека: лечение и диагностика».
Основной целью семинара было повышение осведомлённости врачей и резидентов о вирусе папилломы человека (ВПЧ), который широко распространён во всём мире и может вызывать серьёзные проблемы со здоровьем, а также улучшение их знаний и практических навыков в вопросах профилактики, диагностики и лечения этой инфекции.
С докладом на семинаре выступила врач-дерматовенеролог поликлинического отделения Центрального Таможенного Госпиталя Севиндж Керимова. В своей презентации она подробно осветила различные типы ВПЧ-инфекции, пути заражения, факторы риска, клинические проявления, а также методы лабораторной и инструментальной диагностики. Также участникам были представлены научно обоснованные сведения о поражениях кожи и слизистых оболочек, вызванных вирусом, генитальных бородавках и потенциально онкогенных изменениях.
В ходе семинара было подчёркнуто значение вакцинации в качестве профилактической меры, а также важность укрепления иммунной системы и ранней диагностики. Доктор Севиндж Керимова представила практические примеры современных протоколов лечения, применяемых в дерматологической и гинекологической практике, включая медикаментозную терапию и процедурные вмешательства.
После презентации состоялась интерактивная дискуссия с участниками семинара, были даны ответы на интересующие вопросы и проведён обмен мнениями.
Проводимые на регулярной основе семинары, организуемые Научно-Практическим и Учебным Центром Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета, направлены на повышение уровня знаний резидентов, внедрение полученных знаний в практическую деятельность, ознакомление с передовыми медицинскими подходами и оказание устойчивой поддержки их профессиональному развитию.