“I Am Jazzman 2025” beynəlxalq müsabiqəsi qala-konsertlə başa çatıb
“I Am Jazzman 2025” beynəlxalq müsabiqəsi qala-konsertlə başa çatıb “I Am Jazzman 2025” beynəlxalq müsabiqəsi qala-konsertlə başa çatıb
Aprelin 30-da Beynəlxalq Caz Günündə Kamera və Orqan Musiqisi Zalında (Kirçe) “I Am Jazzman 2025” gənc ifaçılar müsabiqəsinin finalçılarının qala-konserti və mükafatlandırma mərasimi keçirilib. “I am Jazzman” müsabiqəsi yeni ulduzları işıqlandırır və gənc istedadlara öz bacarıqlarını böyük səhnədə caz peşəkarlarına və tamaşaçılara nümayiş etdirmək şansı verir.
Builki müsabiqənin qalibləri pianoçu Nurlan Hüseynzadə və vokalçı Elton Səlimov olub. Müsabiqənin qalibləri və finalçıları diplom və qiymətli hədiyyələrlə mükafatlandırılıblar. Bu il müsabiqə iki seçmə mərhələdə və həm vokalçıların, həm də instrumental ifaçıların çıxış etdiyi final mərhələsində keçirilib.
Qaliblər aşağıdakılardan ibarət münsiflər heyəti tərəfindən müəyyən edilib:
Rain Sultanov Azərbaycanın əməkdar artisti, Bakı Caz Festivalının təsisçisi və direktorudur.
Qasım Xəlilov milli klassik səhnənin ağsaqqaldır.
Diana Hacıyeva Azərbaycanın aparıcı caz vokalisti, Eurovision 2017 iştirakçısıdır.
Leyla Əfəndiyeva “I Am Jazzman” müsabiqəsinin direktoru, Azərbaycanda ilk caz jurnalı “Jazz Dünyası” baş redaktorudur, həmçinin ölkənin caz düşərgəsi layihəsinin direktorudur.
“I Am Jazzman” beynəlxalq müsabiqəsi Leyla Əfəndiyeva tərəfindən 2006-cı ildə Bakı Caz Festivalı əsasında təsis edilib və caz musiqiçilərinin başlanğıcı üçün əsas caz platformasına çevrilib. Müsabiqənin məqsədi cazı peşəkarcasına və ruhu ilə ifa edən istedadlı gənc musiqiçiləri tapmaqdır. Bu, istedadlı gənc musiqiçilərin üzə çıxarılması, inkişafı, hazırlanması və gələcək dəstəklənməsi üçün qoyulmuş uğurun işlək formuludur.
“I Am Jazzman” 2025 müsabiqəsi haqqında məlumat YUNESKO-da Herbie Hancock Caz Gününün Amerika saytında yerləşdirilib. Müsabiqə bütün dünyada Caz Gününü qeyd edən ümumdünya şəbəkəsinin bir hissəsidir.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_1fb122ca7c87963c196d888d1_o.jpg
30 апреля в международный день джаза в Зале камерной и органной музыки (Кирхе) состоялся гала концерт и награждение финалистов конкурса молодых исполнителей I Am Jazzman 2025. Конкурс «I am Jazzman» зажигает новые звезды и дает шанс юным талантам продемонстрировать свои возможности профессионалам джаза и зрителям на большой сцене.
Победителями конкурса в этом году стали пианист Нурлан Гусейнзаде и вокалист Эльтон Салимов. Победители и финалисты конкурса награждены дипломами и ценными призами. В этом году конкурс прошёл в два отборочных тура и финал, на котором выступили как вокалисты, так и исполнители на инструментах.
Победителей определило жюри в составе:
Раин Султанов - заслуженный артист Азербайджана, основатель и директор Баку Джаз Фестиваля.
Гасим Халилов - корифей национальной классической эстрады.
Диана Гаджиева - ведущая джазовая вокалистка Азербайджана, участница Евровидения 2017 года.
Лейла Эфендиева - директор конкурса I AM JAZZMAN, главный редактор первого в Азербайджане джаз журнала Джаз Дуньясы, также проекта джазовых лагерей страны.
Международный конкунс I Am Jazzman был основан Лейлой Эфендиевой в 2006 году на базе Баку Джаз Фестиваля и стал основной джазовой платформой для старта начинающих джаз музыкантов. Цель конкурса — найти талантливых молодых музыкантов, которые исполняют джаз профессионально и с душой. Это действующая формула успеха, которая закладывалась для выявления, развития и подготовки, а также дальнейшего сопровождения одаренных юных музыкантов.
Информация о конкурсе I Am Jazzman 2025 помещена в американском сайте Дня Джаза Херби Хенкока при ЮНЕСКО. Конкурс является частью всемирной сети, которая отмечает День джаза по всему миру.