https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_1614054985ac6b19721a4fbc1_o.jpg
Londonda Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Hökuməti arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 7-ci iclası keçirilib.
İclasdan əvvəl energetika naziri Pərviz Şahbazovla Birləşmiş Krallığın biznes və ticarət üzrə dövlət katibinin müavini, xidmətlər, kiçik bizneslər və ixrac naziri Qaret Tomas arasında ikitərəfli görüş olub. Görüşdə iki ölkənin əməkdaşlıq gündəliyində yer alan aktual məsələlərə dair müzakirələr aparılıb.
Sonra hər iki ölkənin nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə keçirilən Hökumətlərarası Komissiyanın iclasında həmsədrlər - Birləşmiş Krallığın xidmətlər, kiçik bizneslər və ixrac naziri Qaret Tomas və Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov çıxış ediblər.
Nazir Qaret Tomas deyib: "Bu gün Azərbaycanla əldə olunan razılaşmalar iki ölkə arasında iş münasibətlərinin daha da yaxşılaşdırılmasına imkan verəcək. İqtisadi artımı sürətləndirməyə yönəlmiş planlarımız bu sənədlərin əsasını təşkil etməklə energetika, infrastruktur və təhsil sahələrində ixracın və göstərilən xidmətlərin genişlənməsinə təkan verir. Azərbaycan onillərlə Böyük Britaniyanın bir çox sənaye sahəsində əsas tərəfdaşı olmuşdur və bu razılaşmalar növbəti illərdə mövcud əməkdaşlığı daha da möhkəmləndirəcəkdir."
Nazir Pərviz Şahbazov çıxışında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin ölkəmizin əsas ticarət tərəfdaşı olan Birləşmiş Krallıqla münasibətlərin inkişafına və çoxşaxəli əməkdaşlığa xüsusi önəm verdiyini vurğulayıb. Bildirilib ki, Böyük Britaniya 37 milyard dollardan çox sərmayə qoyuluşu ilə Azərbaycanda ən iri xarici investor statusunu qoruyur. Ölkəmizdə müxtəlif sahələrdə 500-dən çox Britaniya şirkətinin aktiv fəaliyyəti, cari ilin 1-ci rübündə ikitərəfli ticarət dövriyyəsinin 4 dəfə artması ölkələrimiz arasında iqtisadi tərəfdaşlığın dinamik inkişafının göstəriciləri kimi qiymətləndirilib. Nazir həmçinin qeyd edib ki, Azərbaycanın neft-qaz sektoruna 35 milyard dollardan artıq sərmayə qoymuş bp ilə uzunmüddətli tərəfdaşlığımız Cənub Qaz Dəhlizinin Avropanın enerji təhlükəsizliyindəki strateji rolunu davam etdirməsi, AÇG yatağında hasilatın sabitləşdirilməsi və maksimum səviyyəyə çatdırılması ilə yanaşı, yeni layihələrin icrası istiqamətində də genişlənir: ““Şəfəq” Günəş Elektrik Stansiyasının fəal tikinti mərhələsinə tezliklə start veriləcək. Bu layihə bp ilə yaşıl enerji və neft-qaz sənayesinin dekarbonizasiyası sahəsində əməkdaşlığımızın qabaqcıl nümunəsidir. Biz, eyni zamanda, digər Britaniya şirkətləri və investorları ilə də müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsinə hazırıq. Enerji keçidi, nəqliyyat və infrastruktur sahələrində prioritet layihələr üçün Birləşmiş Krallığın İxrac Kredit Agentliyi (UKEF) tərəfindən nəzərdə tutulan 5 milyard funt sterlinq həcmində kredit zəmanəti isə ikitərəfli iqtisadi tərəfdaşlığımızın daha da möhkəmləndirilməsinə mühüm töhfə verə bilər.”
Azərbaycanın 30-a yaxın dövlət qurumunun təmsil olunduğu iclasda 20-dən çox sahə üzrə görülmüş işlər, həlli vacib məsələlər nəzərdən keçirilib və inkişaf perspektivlərinə dair təqdimatlar edilib. Enerji keçidi istiqaməti üzrə dənizdə külək, günəş enerjisi və hidrogen infrastrukturunun inkişafı da daxil olmaqla bərpa olunan enerji, şəbəkənin inkişafı, enerji səmərəliliyi, emissiyaların azaldılması və liberal elektrik enerjisi bazarına keçid kimi sahələrdə əməkdaşlıq edilməsi razılaşdırılıb.
İqtisadiyyatın modernləşdirilməsi/diversifikasiyası üzrə Böyük Britaniya ilə maliyyə və peşəkar xidmətlər, texnologiya, süni intellektin tətbiqi, kiçik və orta sahibkarlıq fəaliyyətinin təşviqi, kibertəhlükəsizlik, elm və təhsil, səhiyyə, mədəniyyət, gənclər və idman sahələrində əməkdaşlıq imkanları dəyərləndirilərək, mümkün istiqamətlər müəyyənləşdirilib.
İnfrastrukturun inkişafı istiqamətində Orta Dəhlizdən istifadə, qarşılıqlı iqtisadi investisiya, tekstil sənayesi üçün ikitərəfli Ticarət və İnvestisiya Platformasının yaradılması imkanlarının müəyyənləşdirilməsi, su təsərrüfatı və tullantıların idarə edilməsi, nəqliyyat, aviasiya, rəqəmsal tikinti və mina təmizləmə sahələrində əməkdaşlıq nəzərdə tutulub.
Tənzimləmə və biznes mühiti istiqamətində hər iki ölkədə şirkətlərin sayının artırılması, sənaye parkları və iqtisadi zonalarla, o cümlədən Ələt Azad İqtisadi Zona (AFEZ) ilə tərəfdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsi, bankçılıq, rəqəmsal inkişaf, kənd təsərrüfatı və qida təhlükəsizliyi sahələrində, həmçinin ixrac məhsullarına icazələrin asanlaşdırılması üzrə əməkdaşlıq barədə razılıq əldə olunub. İkitərəfli iqtisadi əlaqələrin inkişafı üçün “Azərbaycan Respublikası ilə Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığı arasında Tərəfdaşlıq və Əməkdaşlıq Sazişi”nin imzalanmasının vacibliyi bildirilib.
Tədbir çərçivəsində UKEF və AZPROMO arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Yekunda Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığı Hökuməti arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 7-ci iclasının yekunlarına dair Protokol imzalanıb. Komissiyanın 8-cı iclasının 2026-cı ildə Bakı şəhərində keçirilməsinə qərar verilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_1614054985ac6b19721a4fbc1_o.jpg
The 7th Meeting of the Joint Intergovernmental Commission on economic cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland was held in London.
Prior to the meeting, Energy Minister Parviz Shahbazov and Parliamentary Under Secretary of State (Minister for Services, Small Businesses and Exports) at the Department for Business and Trade Gareth Thomas held a bilateral meeting. At the meeting, discussions were held on topical issues on the agenda of cooperation between the two countries.
Then, the co - chairs- Energy Minister Parviz Shahbazov and Parliamentary Under Secretary of State (Minister for Services, Small Businesses and Exports) at the Department for Business and Trade Gareth Thomas spoke at the meeting of the Intergovernmental Commission with the participation of delegations of both countries.
Minister Gareth Thomas said: "Today’s deals with Azerbaijan will allow for an even closer working relationship between our two nations. Our Plan for Change to drive economic growth is at the heart of these agreements, boosting exports and services across the energy, infrastructure and education sectors. Azerbaijan has for decades been a key partner for many of the UK’s sectors, and these deals will solidify that for years to come.”
In his speech, Minister Parviz Shahbazov emphasized that the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev attaches special importance to the development of relations and multilateral cooperation with the United Kingdom, which is the main trading partner of our country. It was noted that the UK retains the status of the largest foreign investor in Azerbaijan with an investment of more than 37 billion USD. The active activity of more than 500 British companies in various fields in our country, the increase in bilateral trade turnover in the first quarter of the current year by 4 times were assessed as indicators of the dynamic development of economic partnership between our countries. The Minister also noted that our long-term partnership with bp, which has invested more than 35 billion USD in Azerbaijan's oil and gas sector, is expanding towards the implementation of new projects, in addition to continuing the strategic role of the Southern Gas Corridor in Europe's energy security, stabilizing and maximizing production at the ACG field: “The active construction phase of the "Shafag" Solar Power Plant will soon begin. This project is a leading example of our cooperation with bp in the field of green energy and decarbonization of the oil and gas industry. We are also ready to expand cooperation with other British companies and investors in various fields. "The £5 billion loan guarantee provided by the United Kingdom Export Finance (UKEF) for priority projects in the energy transition, transport and infrastructure sectors can make a significant contribution to further strengthening our bilateral economic partnership."
At the meeting, which was represented by about 30 government agencies of Azerbaijan, the work done in more than 20 areas, important issues were considered and presentations on development prospects were made. It was agreed to cooperate in the direction of energy transition in areas such as renewable energy, grid development, energy efficiency, emission reduction and transition to a liberal electricity market, including the development of offshore wind, solar energy and hydrogen infrastructure.
Opportunities for cooperation with the UK on modernization/diversification of the economy in the fields of financial and professional services, technology, application of artificial intelligence, promotion of small and medium-sized businesses, cybersecurity, science and education, health, culture, youth and sports were assessed and possible directions were identified.
The use of the Middle Corridor in the development of infrastructure, mutual economic investment, identification of opportunities for creating a bilateral trade and investment platform for the textile industry, cooperation in the fields of water management and waste management, transport, aviation, digital construction and mine clearance are envisaged.
An agreement was reached on increasing the number of companies in both countries in the direction of regulation and business environment, strengthening partnerships with industrial parks and economic zones, including Alat Free Economic Zone (AFEZ), cooperation in banking, digital development, agriculture and food security, as well as facilitating permits for export products. The necessity of accelerating the processes related to the Partnership and Cooperation Agreement between the Republic of Azerbaijan and the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland for the development of bilateral economic relations was emphasized.
Within the event, a Memorandum of Understanding was signed between UKEF and AZPROMO.
The Protocol on the Outcomes of the Seventh Session of the Joint Intergovernmental Commission between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland on economic cooperation was signed. It was decided to hold the 8th meeting of the commission in 2026 in Baku.