https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_b26ae11b39638ae116dc632b0_o.jpg
Unibank, dayanıqlı maliyyənin təşviqi və məsuliyyətli bankçılıq prinsiplərinin tətbiqi sahəsində növbəti addımını ataraq, Yaşıl İnvestisiya Prinsipləri (Green Investment Principles – GIP) təşəbbüsünə üzv olub.
GIP – maliyyə institutlarının ətraf mühit, sosial və idarəetmə (ESİ) amillərinin qərarvermə proseslərinə inteqrasiya etməsini təşviq edən beynəlxalq platformadır. Unibank bu üzvlüklə dayanıqlı inkişafa dəstək vermək və yaşıl maliyyə sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığı gücləndirmək öhdəliyini bir daha nümayiş etdirir.
Unibank KB İdarə Heyətinin sədri Fərid Abuşov bu barədə bildirib: “Yaşıl İnvestisiya Prinsiplərinə qoşulmağımız, “Unibank”ın dayanıqlı maliyyə və məsuliyyətli bankçılığa sadiqliyinin göstəricisidir. Maliyyə sektorunun iqlim və ekoloji çağırışların həllində mühüm rol oynadığına inanırıq və bu istiqamətdə beynəlxalq əməkdaşlığa töhfə vermək dayanıqlılıq yanaşmamızın bir hissəsidir.”
GIP üzvü olaraq Unibank aşağıdakı istiqamətlər üzrə fəaliyyətini gücləndirəcək:
- ESİ meyarlarının investisiya və kredit siyasətinə daxil edilməsi;
- Dayanıqlılıq üzrə şəffaf hesabatlılığın təmin olunması;
- Yaşıl maliyyə təşəbbüslərinin təşviqi üçün tərəfdaşlarla əməkdaşlıq.
Yaşıl İnvestisiya Prinsipləri maliyyə institutlarına dayanıqlı inkişaf məqsədlərini dəstəkləmək və dayanıqlı iqtisadiyyatın formalaşdırılmasına töhfə vermək üçün çərçivə təqdim edir. “Unibank”ın bu təşəbbüsə üzvlüyü, dayanıqlılığın bankın biznes strategiyasına inteqrasiya edilməsi istiqamətində atılmış proaktiv bir addımdır.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_b26ae11b39638ae116dc632b0_o.jpg
Unibank is proud to announce its membership in the Green Investment Principles (GIP), a global initiative dedicated to promoting sustainable investment and responsible banking practices.
By joining GIP, Unibank aligns itself with a network of leading financial institutions committed to integrating environmental, social, and governance (ESG) considerations into their operations. This membership underscores Unibank's dedication to advancing sustainable finance.
"Our participation in the Green Investment Principles reflects Unibank's unwavering commitment to sustainability and responsible banking," said Mr Farid Abushov, Chairman of the Management Board at Unibank. "We recognize the critical role financial institutions play in addressing environmental challenges, and we are eager to contribute to the collective efforts of GIP network."