https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_f34b7f5e096c3ed9011d5c659_o.jpg
20-25 may 2025 tarixlərində Bakı şəhərində Azerbaijan Fashion Week-in 18-ci mövsümü keçiriləcək. Regionun ən böyük moda tədbiri olaraq, AFW yerli və beynəlxalq dizaynerləri, dəb ekspertlərini, satış menecerlərini və media nümayəndələrini bir araya gətirir, eyni zamanda moda dünyasında yaradıcılığın təbliği və təcrübə mübadiləsi üçün unikal bir platforma təqdim edir.
Tədbir, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni və Yaradıcı Sənayelərin İnkişafı Mərkəzi tərəfindən dəstəklənir. Mərkəz, ölkədə yaradıcı sənayelərin inkişafına böyük töhfə verir, gənc istedadları və moda və dizayn sahəsindəki startapları dəstəkləyir.
Azerbaijan Fashion Week-in 18-ci mövsümü Yer elementi ilə əlaqələndirilmişdir və tədbirin mövzusu "The Spirit of Stone" (Daşın Ruhu) olaraq elan edilmişdir. Bu mövzu, təbiət və yaradıcılıq arasındakı dərin əlaqəni simvolizə edir, möhkəmlik, davamlılıq və əbədiliyi təcəssüm etdirir. Tədbirin keçirilməsi üçün seçilən məkanlar - 23 may Qobustan Dövlət Tarixi-Bədii Qoruğu və 24, 25 may Daş Salnamə Muzeyi — bu möhtəşəm tədbirə unikal bir atmosfer qatacaqdır. Azerbaijan Fashion Week 2025 çərçivəsində aşağıdakı tədbirlər planlaşdırılır. Tədbir çərçivəsində yerli və beynəlxalq dizaynerlərin nümayişləri, moda sənayesindəki son trendləri və yenilikləri təqdim edəcək.
Bundan əlavə, 20, 21, 22, 24 may tarixlərində təhsil proqramının keçirilməsi nəzərdə tutulub. Mütəxəssislər tərəfindən keçiriləcək ustad dərsləri və yaradıcı görüşlər, peşəkar bacarıqların inkişafına və təcrübə mübadiləsinə yönələcək. Tədbir haqqında ətraflı məlumatı AFW-nın Instagram səhifəsindən əldə etmək olacaq.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_f34b7f5e096c3ed9011d5c659_o.jpg
Azerbaijan Fashion Week с гордостью объявляет о проведении своего 18-го сезона, который пройдет с 20 по 25 мая 2025 года в Баку. Это крупнейшее модное событие региона собирает талантливых дизайнеров, стилистов, байеров и медиа-профессионалов, предлагая уникальную платформу для обмена опытом и продвижения творчества в мире моды.
Мероприятие проводится при поддержке Мədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni və Yaradıcı Sənayelərin İnkişafı Mərkəzi (Центр развития культурных и креативных индустрий при Министерстве культуры Азербайджанской Республики). Центр активно способствует развитию креативных индустрий в стране, поддерживая молодые таланты и стартапы в сфере моды и дизайна.
18-ый сезон Azerbaijan Fashion Week посвящён стихии Земли, тема мероприятия — "The Spirit of Stone". Эта тема олицетворяет прочность, устойчивость и вечность, отражая глубокую связь между природой и творчеством. Местами проведения станут такие престижные локации, как Музей Каменной Летописи (24 и 25 мая) и Гобустанский государственный историко-художественный заповедник (23 мая), которые добавят уникальной атмосферы этому значимому событию.
В рамках Azerbaijan Fashion Week 2025 также планируется проведение показов местных и зарубежных дизайнеров, представляющие последние тенденции и инновации в модной индустрии; шоурумы с коллекциями ведущих дизайнеров, где участники смогут ознакомиться с эксклюзивными коллекциями и наладить деловые контакты. Помимо этого, 20, 21, 22, 24 мая будет проведена образовательная программа, включающая лекции, мастер-классы и творческие встречи, направленные на развитие профессиональных навыков и обмен опытом. С подробной программой данного модного события можно будет ознакомиться на официальной странице Instagram.