https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_8a8fc4c4b38fc9c38a74b39f1_o.jpg
Özbəkistanın müxtəlif tanınmış tibb müəssisələrini təmsil edən cərrah həkimlərdən ibarət 10 nəfərlik nümayəndə heyəti Mərkəzi Gömrük Hospitalında ustad dərslərində iştirak ediblər. İlk öncə Özbəkistanın nümayəndə heyəti ilə Mərkəzi Gömrük Hospitalında görüş keçirilib. Tədbirdə Mərkəzi Gömrük Hospitalının rəisi - Baş həkimi, t.e.d. Dr.Bəxtiyar Musayev, rəis müavini Nabil Seyidov, Ümumi Cərrahiyyə şöbəsinin ümumi cərrahı, t.e.d. Dr.Aynur Səfiyeva, Özbəkistanın Ürgənc şəhərində yerləşən Daşkənd Tibb Akademiyasının filialının Ümumi Cərrahiyyə kafedrasının müdiri Sanaev Dilşad Aminoviç, Daşkənd şəhərində yerləşən 1 nömrəli Respublika Klinik Xəstəxanasının proktoloq həkimi Şermatov Abdusand və Özbəkistandan gəlmiş digər rəsmi qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbirdə Baş həkim Dr. Bəxtiyar Musayev Mərkəzi Gömrük Hospitalının fəaliyyət istiqamətləri, tibb sahəsində tətbiq edilən innovativ texnologiyalar, beynəlxalq əməkdaşlıq layihələri və uğurla həyata keçirilən tibbi xidmətlər barədə, eləcə də 2025-ci ilin fevral ayında Azərbaycanda ilk dəfə meyit donordan canlıya köçürülmüş qaraciyər transplantasiyası əməliyyatı barədə ətraflı məlumat verib.
Dr.Bəxtiyar Musayev çıxışında qeyd edib ki, Mərkəzi Gömrük Hospitalında kardiologiya, invaziv kardiologiya, ümumi və laparoskopik cərrahiyyə, urologiya, travmatologiya, ginekologiya, radiologiya, pediatriya və bir çox ixtisaslaşdırılmış sahələr üzrə yüksək səviyyədə tibbi xidmətlər həyata keçirilir, eyni zamanda, dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan qabaqcıl tibb müəssisələri və universitetləri ilə sıx əməkdaşlıq edir.
Daha sonra özbəkistanlı cərrahlar Dr. Aynur Səfiyeva tərəfindən icra olunan bir neçə cərrahi əməliyyatı birbaşa izləyib, müasir texnologiyaların tətbiqi ilə həyata keçirilən müdaxilələr barədə ətraflı məlumat əldə ediblər. Dr. Aynur Səfiyeva tərəfindən aparılan əməliyyatlar zamanı istifadə edilən müasir metodlar, pasiyentə yanaşma prinsipləri nümayəndələrin xüsusi marağına səbəb olub.
Səfər çərçivəsində keçirilən bu praktiki və nəzəri təlimlər Azərbaycan-Özbəkistan tibb ictimaiyyəti arasında elmi əməkdaşlığın möhkəmlənməsinə və təcrübə paylaşımına töhfə verməklə yanaşı, gələcəkdə birgə layihələrin reallaşdırılması üçün də zəmin yaradıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_8a8fc4c4b38fc9c38a74b39f1_o.jpg
Делегация из 10 хирургов, представляющих ведущие медицинские учреждения Узбекистана, посетила Центральный Таможенный Госпиталь в рамках профессионального визита и приняла участие в серии мастер-классов.
В начале визита состоялась официальная встреча между узбекской делегацией и руководством Центрального Таможенного Госпиталя. На встрече присутствовали начальник госпиталя – главный врач, доктор медицинских наук Бахтияр Мусаев, заместитель начальника Набил Сеидов, врач общего хирургического отделения, доктор медицинских наук Айнур Сафиева, заведующий кафедрой общей хирургии филиала Ташкентской медицинской академии в городе Ургенч Дильшад Аминович Санаев, врач-проктолог 1-й Республиканской клинической больницы города Ташкента Абдусанд Шерматов, а также другие официальные представители Узбекистана.
Во время встречи главный врач д-р Бахтияр Мусаев подробно ознакомил гостей с направлениями деятельности Центрального Таможенного Госпиталя, инновационными технологиями, применяемыми в медицинской практике, международными проектами сотрудничества и достигнутыми успехами в оказании медицинских услуг. В числе ключевых достижений он особо отметил первую в Азербайджане трансплантацию печени от трупного донора живому пациенту, успешно проведённую в феврале 2025 года.
Он подчеркнул, что в госпитале оказываются высококачественные медицинские услуги по таким направлениям, как кардиология, инвазивная кардиология, общая и лапароскопическая хирургия, урология, травматология, гинекология, радиология, педиатрия и другие. Госпиталь также активно сотрудничает с ведущими медицинскими учреждениями и университетами мира.
В рамках визита узбекские хирурги приняли участие в мастер-классах, проведённых доктором Айнур Сафиевой. Они наблюдали за рядом хирургических операций, выполненных с применением современных методов и технологий, и получили исчерпывающую информацию о ходе вмешательств и подходах к лечению пациентов. Особый интерес у участников вызвали инновационные методы и клинический подход, продемонстрированные во время операций.
Проведённые практические и теоретические занятия внесли значительный вклад в укрепление научного и профессионального сотрудничества между медицинскими сообществами Азербайджана и Узбекистана, создав прочную основу для реализации совместных проектов в будущем.