https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_559a05fc349006937875e57b6_o.jpg
Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının (AMB) sədri Taleh Kazımov və sədrin müşaviri Ülvin Əliyev Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) Əbu-Dabi şəhərinə səfər ediblər. Səfər çərçivəsində BƏƏ Mərkəzi Bankının (BƏƏMB) sədri Xaled Məhəmməd Balama ilə görüş təşkil olunub. Görüş zamanı iki ölkənin bank-maliyyə sektorları arasında mövcud əlaqələr, mərkəzi banklar arasında əməkdaşlığın cari vəziyyəti və perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə həmçinin mərkəzi banklar tərəfindən maliyyə, bank və sığorta, eləcə də rəqəmsal ödənişlər infrastrukturu və nəzarət texnologiyaları sahəsində tənzimləyici və qanunverici çərçivələrin təkmilləşdirilməsi üzrə görülən işlər müzakirə edilib, qurumlar arasında sıx və məhsuldar əlaqələrin genişləndirilməsinin önəmi vurğulanıb.
Görüşün sonunda maliyyə sektoru üzrə əməkdaşlıq, təcrübə və məlumat mübadiləsinin möhkəmləndirilməsi məqsədilə AMB və BƏƏMB arasında Anlaşma Memorandumunun imzalanma mərasimi keçirilib.
Tərəflər Memorandum çərçivəsində bankçılıq, sığorta, ödəniş xidmətləri, ödəniş sistemləri və maliyyə bazarlarının digər sahələri ilə bağlı qanunvericilik bazasının müzakirəsi, sürətli ödəniş sistemləri kimi pərakəndə ödəniş sistemlərinin qarşılıqlı inteqrasiyasının qiymətləndirilməsi, həmçinin qabaqcıl təcrübə haqqında məlumat mübadiləsinin aparılması istiqamətində əməkdaşlıq edəcəklər. Bununla yanaşı, hər iki qurum təcrübə və bilik mübadiləsi, o cümlədən qarşılıqlı maraq kəsb edən məsələləri müzakirə etmək üçün görüş, kurs, seminar və işgüzar səfərlərin keçirilməsi sahəsində qarşılıqlı fəaliyyət göstərəcəklər.
Sədrlər Anlaşma Memorandumunun iki dost ölkə arasında iqtisadi, ticarət və investisiya sahələrində əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinə töhfə verəcəyi ilə bağlı əminliklərini vurğulayıblar.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_559a05fc349006937875e57b6_o.jpg
Taleh Kazimov, Governor of the Central Bank of Azerbaijan (CBA) and the Counsellor to Governor Ulvin Aliyev paid an official visit to Abu-Dhabi, United Arab Emirates (UAE). During the visit he met with Khaled Mohamed Balama, Governor of the Central Bank of the UAE (CBUAE). The two governors exchanged views on current relations between the banking and financial sectors of both countries and discussed the status and prospects of cooperation between the central banks.
During the meeting they also discussed ongoing efforts by the central banks on the improvement of regulatory and legislative frameworks pertaining to financial, banking and insurance sectors, as well as supervisory technologies, and highlighted the importance of expansion of close and fruitful relationship between both institutions.
The visit concluded with the signing of a Memorandum of Understanding (MoU) between the CBA and the CBUAE on strengthening cooperation, the exchange of experience and information in the financial sector.
Under the MoU the Parties will cooperate on improving the legislative frameworks on banking, insurance, payment services and other areas of financial markets; the assessment of mutual integration of retail payment systems such as fast payment systems and sharing best practices-related information. In addition, the two institutions will engage in mutual exchange of expertise and knowledge, including the matters in the areas of common interest through meetings, workshops, and business visits.
The Governors expressed their confidence that the MoU will contribute to the deepening of economic, commercial, and investment ties between the two friendly countries.