https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_bfa096f8e6e142450d902e096_o.jpg
23 may 2025-ci il tarixində Mərkəzi Gömrük Hospitalının sonoloqu Günay Əhmədova Mərkəzi Gömrük Hospitalında “Qalxanvari vəzi patologiyalarında USM zamanı diqqət edilməsi vacib məqamlar” mövzusunda elmi-praktik seminarda təqdimatla çıxış edib. Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin Elmi-Təcrübi və Tədris Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən seminarda Mərkəzi Gömrük Hospitalının Radiologiya şöbəsinin rəisi, uzman həkim-radioloq Eldəniz Hüseynov, Kardiologiya şöbəsinin kardioloqu Günay Məmmədova, endokrinoloq Naidə Novruzova və həkim-rezidentlər iştirak ediblər.
Seminarda Günay Əhmədova Ti-RADS dəyərləndirmə sistemi əsasında qalxanvari vəzi patologiyalarının USM zamanı qiymətləndirilməsi, yaxşı xassəli düyünlü zob, diffuz tiroid xəstəlikləri, follikulyar adenoma və follikulyar karsinoma, papilyar karsinoma, nadir rast gəlinən malign şişlər və digər patologiyalar üzrə ultrasəs müayinəsində diaqnostik yanaşmalar və klinik əhəmiyyət kəsb edən vacib məqamları ətraflı şəkildə izah edib. Seminar interaktiv şəkildə davam edib, rezidentlərin çoxsaylı sualları cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, maarifləndirici tədbirlər gənc tibb mütəxəssislərinin biliklərinin təkmilləşdirilməsinə və peşəkar inkişafına töhfə vermək məqsədi daşıyır. Davamlı elmi-praktik seminarlar, konfranslar və interaktiv təlimlər sayəsində həkim-rezidentlərin nəzəri bilikləri möhkəmləndirilir, praktik vərdişləri isə sistemli şəkildə inkişaf etdirilir. Bu yanaşma, onların gələcəkdə peşəkar və müstəqil həkim kimi formalaşmasında mühüm rol oynayır.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_bfa096f8e6e142450d902e096_o.jpg
23 мая 2025 года в Центральном Таможенном Госпитале прошёл научно-практический семинар на тему «Важные аспекты, на которые следует обращать внимание при УЗИ щитовидной железы». С докладом на мероприятии выступила врач-сонолог госпиталя Гюнай Ахмедова.
Семинар был организован Научно-практическим и учебным центром Управления медицинской службы Государственного таможенного комитета. В мероприятии приняли участие заведующий отделением радиологии Центрального Таможенного Госпиталя, врач-радиолог Эльданиз Гусейнов, кардиолог отделения кардиологии Гюнай Мамедова, заведующая отделением физиотерапии Саида Керимова, эндокринолог Найда Новрузова, а также врачи-резиденты.
В своём выступлении Гюнай Ахмедова подробно осветила вопросы ультразвуковой диагностики заболеваний щитовидной железы с применением системы классификации Ti-RADS. Особое внимание было уделено оценке доброкачественных узлов, диффузных заболеваний щитовидной железы, фолликулярной аденомы и карциномы, папиллярной карциномы, а также редких злокачественных образований. Докладчик подробно объяснила важные диагностические подходы и их клиническое значение.
Семинар прошёл в интерактивном формате. В ходе мероприятия были даны разъяснения на многочисленные вопросы, заданные резидентами.
Подобные образовательные мероприятия направлены на совершенствование знаний молодых медицинских специалистов и способствуют их профессиональному росту. Регулярные научно-практические семинары, конференции и тренинги способствуют укреплению теоретических знаний врачей-резидентов и системному развитию их практических навыков, играя важную роль в формировании самостоятельных и квалифицированных специалистов.