https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_8227b3940f53f970d3134b288_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Biologiya fakültəsinin tələbələri üçün nəzərdə tutulmuş çöl-tədris təcrübəsi çərçivəsində Hirkan Milli Parkına təlim səfəri ediblər. Səfər çərçivəsində tələbələr Hirkan Milli Parkında müxtəlif bitki və heyvan növlərinin yaşayış mühitini öyrənməklə yanaşı, 22 may- Beynəlxalq Biomüxtəliflik Gününə həsr olunmuş “BioGün 2025” adlı maarifləndirici tədbirdə də iştirak ediblər.
Tədbir BDU və Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi yanında Bioloji Müxtəlifliyin Qorunması Xidməti arasında anlaşma memorandumu əsasında birgə təşkil olunub.
Maarifləndirici tədbirdə 144 tələbə iştirak edib. Onlar UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilən Hirkan Milli Parkının nadir və endemik növlərlə zəngin ekosistemi ilə tanış olub, biomüxtəlifliyin mühafizəsi, ekoloji tarazlığın qorunması və davamlı inkişaf prinsipləri barədə biliklərini artırıblar. Bu, tələbələrin elmi-tədqiqat bacarıqlarının inkişafına, biomüxtəlifliyin praktiki öyrənilməsinə və ekoloji düşüncənin formalaşmasına mühüm töhfə verir.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_8227b3940f53f970d3134b288_o.jpg
Студенты биологического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) в рамках учебно-полевой стажировки совершили поездку в Гирканский национальный парк. В ходе визита студенты не только узнали о местах обитания различных видов растений и животных в парке, но и приняли участие в мероприятии под названием «Биодень 2025», посвященному Международному дню биоразнообразия.
Мероприятие было совместно организовано в рамках меморандума взаимопонимания между БГУ и Службой по охране биологического разнообразия при Министерстве экологии и природных ресурсов.
В мероприятии приняли участие 144 студента. Они познакомились с экосистемой Гирканского национального парка, включенного в список Всемирного наследия ЮНЕСКО, богатого редкими и эндемичными видами, а также расширили свои знания о сохранении биоразнообразия, экологическом равновесии и принципах устойчивого развития. Это вносит существенный вклад в развитие у студентов навыков научно-исследовательской работы, практического изучения биоразнообразия, формирования экологического мышления.