Azərbaycanlı alim Avropa Beynəlxalq konqresində iştirak edib
Azərbaycanlı alim Avropa Beynəlxalq konqresində iştirak edib Azərbaycanlı alim Avropa Beynəlxalq konqresində iştirak edib
Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin rəis müavini, Azərbaycan Toksikoloqlar Dərnəyinin sədri, t.ü.f.d., dosent İsmayıl Əfəndiyev Birləşmiş Krallığın Qlazqo şəhərində keçirilən Avropa Toksikoloji Mərkəzləri və Klinik Toksikoloqlar Assosiasiyasının (EAPCCT) 45-ci konqresində iştirak edir.
Dünyanın 70-dən çox ölkəsindən 600-dən artıq iştirakçının qatıldığı bu irimiqyaslı beynəlxalq tədbirin plenar və panel sessiyalarında müasir dövr üçün aktuallıq kəsb edən klinik toksikologiya məsələləri geniş şəkildə müzakirə olunub. Sessiyalarda kəskin zəhərlənmələrin epidemiologiyası, yeni növ narkotik və psixotrop maddələrin təsirlərinin diaqnostikası və müalicəsinə dair müasir yanaşmalar, kimyəvi mənşəli kəskin intoksikasiyalar zamanı daxili orqanların zədələnməsi, aktiv detoksikasiya üsulları və yeni antidot preparatlarının tətbiqi, sui-qəsd xarakterli və yaşlılar arasında baş verən zəhərlənmələrin profilaktikası, peşə intoksikasiyalarının qarşısının alınması, həmçinin dərmanlara və kimyəvi maddələrə qarşı allergik reaksiyaların müalicəsi kimi mühüm mövzular Avropa və dünyanın aparıcı mütəxəssislərinin iştirakı ilə təqdim olunaraq ətraflı müzakirə edilib.
Dosent İsmayıl Əfəndiyev konqresdə Azərbaycanda yaşlı insanlar arasında zəhərlənmələrin epidemiologiyası və bu növ intoksikasiyaların profilaktik tədbirləri mövzusunda poster və şifahi təqdimatla çıxış edib. Təqdimatlar konqres iştirakçıları tərəfindən böyük maraq və diqqətlə qarşılanıb. Beynəlxalq konqres öz işini 30 may tarixinədək davam etdirəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_2b4660d0183483957c057c224_o.jpg
Заместитель начальника Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета Азербайджанской Республики, председатель Ассоциации Токсикологов Азербайджана, к.м.н., доцент Исмаил Эфендиев принимает участие в 45-м конгрессе Европейской Ассоциации Центров Токсикологии и Клинических Токсикологов (EAPCCT), проходящем в городе Глазго, Великобритания.
В этом масштабном международном мероприятии участвуют более 600 делегатов из более чем 70 стран мира. В ходе пленарных и панельных сессий всесторонне обсуждаются актуальные вопросы клинической токсикологии. В сессиях рассматриваются такие важные темы, как эпидемиология острых отравлений, современные подходы к диагностике и лечению воздействий новых видов наркотических и психотропных веществ, поражения внутренних органов при острых интоксикациях химического происхождения, методы активной детоксикации и применение новых антидотов, профилактика отравлений среди пожилых людей и отравлений умышленного характера, предупреждение профессиональных интоксикаций, а также лечение аллергических реакций на лекарственные препараты и химические вещества. Эти вопросы были представлены и всесторонне обсуждены с участием ведущих специалистов Европы и мира.
Доцент Исмаил Эфендиев выступил на конгрессе с постерной и устной презентацией на тему "Эпидемиология отравлений среди пожилых людей в Азербайджане и профилактические меры по предотвращению данного типа интоксикаций". Его доклад был встречен с вниманием и вызвал большой интерес у участников конгресса.