https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_c0539f3632db6bf1f902a64fe_o.jpg
Sentyabrın 24-də Mərkəzi Komanda Məntəqəsində müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənovun rəhbərliyi ilə xidməti müşavirə keçirilib.
Müşavirədə nazir müavinləri, qoşun növləri komandanları, nazirliyin baş idarə, idarə və xidmət rəisləri, eləcə də videobağlantı vasitəsilə azad edilmiş ərazilərdə dislokasiya olunan hərbi birlik və birləşmə komandirləri iştirak ediblər.
Əvvəlcə ümummilli lider Heydər Əliyevin, eləcə də ölkəmizin müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Müdafiə naziri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin Azərbaycan Ordusu qarşısında qoyduğu tapşırıqları müşavirə iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Nazir 12-14 sentyabr 2022-ci il tarixlərində Ermənistan silahlı qüvvələrinin genişmiqyaslı təxribatlarının qarşısının alınması məqsədilə Azərbaycan Ordusunun həyata keçirdiyi qətiyyətli cavab tədbirlərinin Ali Baş Komandan tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini xüsusi vurğulayıb.
Bildirilib ki, müxtəlif qoşun növü bölmələrinin gecə saatlarında eyni anda bir neçə istiqamətdə çətin relyefli, dağlıq ərazidə qarşılıqlı əlaqədə həyata keçirdiyi uğurlu cavab tədbirləri Azərbaycan Ordusunun hərb elminə gətirdiyi növbəti yenilik oldu. Bu döyüşlər dünyanın aparıcı hərbi mütəxəssisləri tərəfindən araşdırılacaq və təhlil ediləcək.
Müşavirədə Kəlbəcər və Laçın rayonları istiqamətində, eləcə də Rusiya sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti yerləşdiyi ərazilərimizdə hazırkı əməliyyat şəraiti təhlil edilib.
Nazir şəxsi heyətin sayıqlığının artırılması və Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən törədilə biləcək istənilən təxribatın qarşısının bundan sonra da dərhal və qətiyyətlə alınması barədə konkret tapşırıqlar verib.
General-polkovnik Z.Həsənov bölmələrdə qışa hazırlıq işlərinin plana əsasən yekunlaşdırılması, xüsusilə dağlıq ərazilərdə dislokasiya olunan bölmələrə lazımi ehtiyatların çatdırılması barədə aidiyyəti şəxslərə müvafiq göstərişlər verib.
Müdafiə naziri Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanının tapşırığına əsasən bölmələrimizin yeni yerləşmə məntəqələrində xidməti-döyüş fəaliyyətinin təşkili ilə bağlı digər dövlət qurumları ilə qarşılıqlı əlaqədə zəruri tədbirlərin qısa müddət ərzində başa çatdırılmasının vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Nazir qoşunlarda xidmət və məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən işlərin hərbi qulluqçuların döyüş və mənəvi-psixoloji vəziyyətinin yüksək səvviyədə saxlanılmasında mühüm rol oynadığını vurğulayıb.
Sonra general-polkovnik Z.Həsənov şəhid ailələri və döyüşlərdə sağlamlığını itirən hərbi qulluqçuların daim diqqət mərkəzində saxlanılması və onların qayğılarına xüsusi həssaslıqla yanaşılması barədə müvafiq göstərişlər verib.
Müşavirənin sonunda qoşun xidmətinin, ideoloji işin təşkili, şəxsi heyətin xidməti və sosial-məişət şəraitinin, tibbi təminatının daha da yaxşılaşdırılması, həmçinin azad edilmiş ərazilərdə mühəndis tədbirlərinin davam etdirilməsi ilə əlaqədar vəzifəli şəxslər qarşısında konkret tapşırıqlar qoyulub.

https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_c0539f3632db6bf1f902a64fe_o.jpg
On September 24, the Minister of Defense, Colonel General Zakir Hasanov held an official meeting at the Central Command Post.
Deputies of the Minister of Defense, Commanders of types of troops, Chiefs of Main Departments, Departments, and Services of the Ministry participated in the meeting. Commanders of the Army Corps and formations stationed in the liberated territories were also involved in the meeting via video teleconference.
First, the memory of the national leader Heydar Aliyev, and Shehids (Martyrs), who sacrificed their lives for the independence and territorial integrity of Azerbaijan, was honored with observing a minute of silence.
The Minister of Defense delivered to the meeting participants the tasks assigned to the Azerbaijan Army by the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, Mr. Ilham Aliyev.
The Minister emphasized that the Supreme Commander-in-Chief highly appreciated the decisive retaliatory measures taken by the Azerbaijan Army to suppress a large-scale provocation committed by the Armenian armed forces on September 12-14, 2022.
It was noted that the successful retaliatory measures, taken at night by units of various types of troops cooperating simultaneously with each other in several directions in a mountainous area with difficult terrain, became another innovation contributed to military science by the Azerbaijan Army. These battles will be researched and analyzed by the world's leading military experts.
The meeting analyzed the current operational situation in the direction of the Kalbajar and Lachin regions, as well as in the territory of Azerbaijan, where the Russian peacekeeping contingent is temporarily stationed.
The Minister gave specific instructions to increase the military personnel’s vigilance and to immediately and decisively suppress any possible provocation of the Armenian armed forces.
Colonel General Z. Hasanov gave instructions to the relevant officers on completing the winter preparatory work in the units according to the plan and delivering the necessary supplies to the units stationed in mountainous areas.
The Minister of Defense noted that in accordance with the instruction of the Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, it is important to quickly complete the necessary measures, related to the organization of the Azerbaijan Army Units’ service and combat activities in new deployment points, in cooperation with other government agencies.
The Minister highlighted that the work carried out in troops to improve the service and living conditions plays a significant role in maintaining the combat and moral-psychological state of servicemen at a high level.
Then Colonel General Z.Hasanov gave relevant instructions to constantly keep the Shehids' families and servicemen, who lost their health during the battles, in the spotlight and to sensitively treat with their concerns.
At the end of the official meeting, high-ranking officers were given specific instructions on organizing the troops’ service and the ideological work, further improving military personnel’s service conditions, social and living conditions, and medical support, as well as continuing engineering activities in the liberated territories.