https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_b3bd1255e252c0145cc8d3b92_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Filologiya fakültəsinin Türkologiya kafedrasında Özbəkistanın Daşkənd Dövlət Hüquq Universitetinin əməkdaşları Amina Fəttahova, Nilufər Bəhramova və Dilaron Raximova ilə görüş keçirilib.
Nümayəndə heyətinin üzvü Dilaron Raximova “Qafur Qulam şeirlərində ictimai ümumiləşdirmələr” mövzusunda çıxış edib, böyük şairin yaradıcılığında yer alan ictimai motivlərə toxunub. Natiq çıxışı zamanı Qafur Qulamın şeirlərini özbək dilində səsləndirib, onların bədii-ictimai məziyyətlərindən bəhs edib.
Türkologiya kafedrasının professorları - kafedra müdiri Məhərrəm Məmmədov və Firuzə Ağayeva, dosentlər Qızılgül Abdullayeva, Kəmalə Nəcəfova, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aqşin Əliyev və BDU-nun Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin əməkdaşı Sevinc Məmmədova çıxışlarında Filologiya fakültəsində tanınmış özbək şairi Qafur Qulamın yaradıcılığının geniş tədris edildiyini vurğulayıb, özbək və Azərbaycan ədəbiyyatları arasında minilliklər boyu etnik-dini yaxınlıq və bağlılıqdan irəli gələn oxşarlıq, doğmalıq olduğunu bildiriblər.
Görüşdə Azərbaycan-Özbəkistan arasında siyasi-iqtisadi, elmi-mədəni və təhsil sahəsindəki sıx əməkdaşlıqdan danışılıb, hər iki universitetdə bu əlaqələrin inkişaf etdirilməsi üçün böyük perspektivlərin olduğu qeyd olunub.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_b3bd1255e252c0145cc8d3b92_o.jpg
На кафедре тюркологии филологического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) прошла встреча с сотрудниками Ташкентского государственного юридического университета Узбекистана Аминой Фаттаховой, Нилуфер Бахрамовой и Диларон Рахимовой.
Диларон Рахимова выступила с докладом на тему «Общественные обобщения в стихах Гафура Гулама» и затронула общественные мотивы в творчестве поэта. В ходе выступления гостья прочитала стихи Гафура Гулама на узбекском языке и рассказала об их художественных и общественных достоинствах.
Профессора кафедры тюркологии - заведующий кафедрой Магеррам Мамедов и Фируза Агаева, доценты Гызылгюль Абдуллаева, Кямаля Наджафова, доктор философии по филологии Агшин Алиев и сотрудница отдела международных связей БГУ Севиндж Мамедова в своих выступлениях подчеркнули, что на факультете преподается творчество известного узбекского поэта Гафура Гулама, а также отметили сходство и родство узбекской и азербайджанской литератур.
На встрече обсуждалось сотрудничество между Азербайджаном и Узбекистаном в политической, экономической, научной, культурной и образовательной сферах, и отмечено, что у обоих вузов большие перспективы для развития этих связей.