https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_da4dd485f4cf518521e3df4ca_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov ilə Türkiyə Respublikasının milli müdafiə naziri cənab Hulusi Akar arasında telefon danışığı olub.
General-polkovnik Z.Həsənov həmkarını Ermənistan silahlı birləşmələrinin son təxribatlarına qarşı Ordumuz tərəfindən görülən qətiyyətli tədbirlərdən sonra yaranmış əməliyyat şəraiti, eləcə də ordu quruculuğu sahəsində aparılan işlər barədə ətraflı məlumatlandırıb.
H.Akar Türkiyənin həmişə olduğu kimi, bu gün də Azərbaycanı dəstəklədiyini və daim yanında olduğunu xüsusi qeyd edib.
Telefon danışığı zamanı həmçinin Azərbaycan-Türkiyə hərbi əməkdaşlığının perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_da4dd485f4cf518521e3df4ca_o.jpg
A telephone conversation took place between the Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan, Colonel General Zakir Hasanov, and the Minister of National Defense of the Republic of Türkiye, Mr. Hulusi Akar.
Colonel General Z.Hasanov informed his colleague in detail about the operational situation created after the decisive measures taken by the Azerbaijan Army against the latest provocations committed by the Armenian armed formations, as well as about the work carried out in the field of army development.
In his turn, Mr. H.Akar emphasized that today, Türkiye, as always, is close to Azerbaijan.
During the telephone conversation, the sides also exchanged views on the prospects of Azerbaijani-Turkish military cooperation.