https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_944348179a28666c14824f27a_o.jpg
Amsterdam şəhərində keçirilən və dünyanın aparıcı fintex tədbirlərindən biri sayılan Money 20/20 Europe forumunda, Qafqaz regionunun ilk tam inteqrasiyalı ekosistemi olan Bir ekosisteminin fintex şirkəti PashaPay ölkəmizi təmsil edir. 3–5 iyun 2025-ci il tarixlərini əhatə edən tədbirdə PashaPay öz stendi ilə çıxış edərək Azərbaycanın innovativ rəqəmsal maliyyə həllərini beynəlxalq arenaya təqdim edir.
Money 20/20 Europe maliyyə və texnologiya sahəsində ən nüfuzlu qlobal tədbirlərdən biridir. Burada dünyanın ən qabaqcıl fintex liderləri, innovativ startapları və iri maliyyə institutları yeni tərəfdaşlıqlar qurur, gələcək trendləri formalaşdırır və birgə innovativ layihələrə imza atırlar.
Tədbir çərçivəsində Bir ekosisteminin beynəlxalq tərəfdaşlıq gündəliyinə uyğun olaraq mühüm bir əməkdaşlığa da imza atılıb. Belə ki, PashaPay, rəqəmsal ödəniş texnologiyaları sahəsində qlobal lider olan Mastercard ilə birlikdə ölkədə innovativ rəqəmsal maliyyə həllərinə çıxışı genişləndirmək məqsədilə Anlaşma Memorandumu imzalayıb. Əməkdaşlıq çərçivəsində tərəflər kibertəhlükəsizlik, rəqəmsal identifikasiya və fırıldaqçılıqdan qorunma texnologiyaları sahəsində birgə fəaliyyət göstərəcəklər. Bununla yanaşı, Mastercard-ın “MoneySend”, “Cross-Border Send” və “Alias Directory” xidmətləri vasitəsilə beynəlxalq pul köçürmələrinə daha geniş çıxışın təmin edilməsi də nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, Bir ekosisteminin əsas şirkətlərindən biri olan Kapital Bank da öz nümayəndə heyəti ilə tədbirdə iştirak edir. Belə ki, bankın liderləri tədbir zamanı aparıcı beynəlxalq banklarla təcrübə mübadiləsi aparır, qabaqcıl rəqəmsal bankçılıq və fintex trendləri ilə tanış olur, həmçinin müxtəlif vörkşoplarda iştirak edərək sektorun ən son yeniliklərini öyrənirlər.
Qafqaz regionunun ilk tam inteqrasiyalı rəqəmsal ekosistemi olan Bir ekosistemi Birbank, m10, MilliÖn, Umico.az, BakıKart və Trendyol Azərbaycan kimi ölkənin aparıcı brendlərini vahid çətir altında birləşdirir. PAŞA Holding tərəfindən yaradılan ekosistem 2025-ci il 7 fevralda ictimaiyyətə təqdim olunub və müştərilərin gündəlik maliyyə, alış-veriş və nəqliyyat ehtiyaclarını innovativ yanaşma ilə qarşılayaraq onlara inteqrasiya olunmuş istifadə təcrübəsi təqdim edir.

Экосистема Bir на форуме Money 20/20 Europe: PashaPay и Mastercard начинают стратегическое сотрудничество Экосистема Bir на форуме Money 20/20 Europe: PashaPay и Mastercard начинают стратегическое сотрудничество
В одном из ведущих мировых мероприятий в сфере финтех – форуме Money 20/20 Europe, проходящем в Амстердаме, финтех-компания PashaPay представляет Азербайджан в качестве участника экосистемы Bir – первой полностью интегрированной экосистемы Кавказского региона. Мероприятие, охватывающее даты с 3 по 5 июня 2025 года, стало платформой для демонстрации инновационных цифровых финансовых решений Азербайджана на международной арене, где PashaPay участвует со своим собственным стендом.
Форум Money 20/20 Europe считается одним из самых авторитетных глобальных событий в области финансов и технологий. Здесь ведущие финтех-лидеры, инновационные стартапы и крупные финансовые институты со всего мира формируют будущие тренды, налаживают новые партнёрства и реализуют совместные инновационные проекты.
В рамках мероприятия было заключено важное партнёрское соглашение, соответствующее международной стратегии сотрудничества экосистемы Bir. Компания PashaPay подписала Меморандум о намерениях с Mastercard, мировым лидером в области цифровых платёжных технологий. Целью партнёрства является расширение доступа к инновационным цифровым финансовым решениям в Азербайджане. Стороны намерены сотрудничать в таких направлениях, как кибербезопасность, цифровая идентификация и технологии защиты от мошенничества.
Кроме того, в рамках сотрудничества предусмотрено расширение возможностей международных денежных переводов с помощью таких сервисов Mastercard, как «MoneySend», «Cross-Border Send» и «Alias Directory».
Следует отметить, что одна из ключевых компаний экосистемы Bir – Kapital Bank также принимает участие в мероприятии. Руководство банка проводит встречи с представителями ведущих международных финансовых учреждений для обмена опытом, знакомится с новейшими трендами в цифровом банкинге и финтехе, а также участвует в различных вокшопах, посвящённых последним достижениям отрасли.
Экосистема Bir, созданная PAŞA Holding и представленная широкой общественности 7 февраля 2025 года, объединяет под одним брендом ведущие азербайджанские компании, как Birbank, m10, MilliÖn, Umico.az, BakıKart и Trendyol Azərbaycan. Экосистема предлагает интегрированный пользовательский опыт, отвечая на повседневные потребности клиентов в сфере финансов, покупок и транспорта с помощью инновационных решений.