https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_1523cc1f54a60bb2f97fa844d_o.jpg
Yapı Kredi Bank Azərbaycan QSC və Mastercard arasında regionda ilk dəfə həyata keçiriləcək Mastercard Wholesale Program çərçivəsində əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Tədbir 21 May 2025-ci il tarixində Yapı Kredi Bank Azərbaycan QSC-nin Baş Ofisində keçirilib və hər iki tərəfin rəhbər heyətinin iştirakı ilə baş tutub.
Bu strateji əməkdaşlıq travel industry ahəsində B2B ödənişlərin rəqəmsallaşdırılması, avtomatlaşdırılması və optimizasiyası məqsədini daşıyır. Layihə tamamlandıqdan sonra Yapı Kredi Bank Azərbaycan dünyanın istənilən ölkəsində fəaliyyət göstərən turizm agentliklərinə onlayn platforma üzərindən xidmət göstərmək imkanına sahib olacaqdır. Bu isə, Azərbaycan bank sektorunun turizm və texnologiya sahəsində beynəlxalq miqyasda atdığı mühüm bir addım kimi qiymətləndirilir.
Yapı Kredi Bank Azərbaycan QSC-nin Satış və Marketinq üzrə Baş Direktorun müavini Sinan Ağırbaş layihə ilə bağlı qeyd edib:
"Bu əməkdaşlıq ölkədə rəqəmsal ödəniş texnologiyalarının inkişafına mühüm töhfə verəcək. Eyni zamanda, turizm sektorunda fəaliyyət göstərən şirkətlər üçün daha çevik və əlçatan maliyyə həlləri təklif etməyə imkan yaradacaq."
Mastercard-ın Azərbaycan və Türkiyə üzrə Baş Meneceri Hüsnü Avşar Gürdal isə qeyd edib:
"Mastercard Wholesale Program vasitəsilə seyahat acentelerine dijital, sürətli və avtomatlaşdırılmış ödəniş axınları təqdim edirik. Yapı Kredi Bank Azərbaycan QSC ilə bu sahədə regionda ilk əməkdaşlığa imza atmaqdan qürur duyuruq. Bu proqramın əsas məqsədi, səyahət sektorunda fəaliyyət göstərən tərəfdaşların ödənişlərini virtual kart infrastrukturu vasitəsilə həyata keçirmələrinə dəstək olmaqdır. Mastercard olaraq təqdim etdiyimiz sürətli, problemsiz və təhlükəsiz rəqəmsal ödəniş səyahətinə bu yeni proqramla töhfə verməkdən böyük məmnunluq duyuruq."
Layihə çərçivəsində Yapı Kredi Bank Azərbaycan QSC, Mastercard tərəfindən təqdim edilən texnoloji imkanlardan istifadə edərək həm yerli, həm də beynəlxalq B2B travel ödənişlərini rəqəmsal platforma üzərindən idarə edəcək. Bu yanaşma, ödəniş prosesində şəffaflığı, izlənə bilənliyi və sürəti artıraraq tərəfdaş agentliklər üçün əhəmiyyətli üstünlüklər yaradacaq.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_1523cc1f54a60bb2f97fa844d_o.jpg
Yapı Kredi Bank Azerbaijan CJSC и Mastercard заключили соглашение в рамках первой в регионе реализации программы Mastercard Wholesale Program. Церемония подписания состоялась 21 мая 2025 года в головном офисе Yapı Kredi Bank Azerbaijan CJSC с участием высшего руководства обеих сторон.
Это стратегическое сотрудничество направлено на цифровизацию, автоматизацию и оптимизацию B2B-платежей в сфере туризма. Благодаря программе Mastercard Wholesale Program Yapı Kredi Bank Azerbaijan сможет предлагать услуги туристическим агентствам, работающим в любой точке мира, через онлайн-платформу. Это знаменует собой важную веху для банковского сектора Азербайджана в продвижении международной интеграции в сфере туризма и технологий.
Синан Агирбаш, помощник генерального директора по продажам и маркетингу Yapı Kredi Bank Azerbaijan CJSC, прокомментировал проект:
«Это сотрудничество внесет существенный вклад в развитие технологий цифровых платежей в Азербайджане. В то же время оно позволит нам предлагать более гибкие и доступные финансовые решения компаниям, работающим в сфере туризма».
Авшар Гюрдал, генеральный директор Mastercard в Турции и Азербайджане, добавил:
«С помощью оптовой программы Mastercard мы предлагаем туристическим агентствам цифровые, быстрые и автоматизированные платежные потоки. Мы гордимся тем, что подписали первое соглашение о сотрудничестве в этой области в регионе с Yapı Kredi Bank Azerbaijan CJSC. Основная цель этой программы — помочь игрокам туристической индустрии осуществлять платежи через инфраструктуру виртуальных карт. Мы очень рады внести свой вклад в быстрый, бесперебойный и безопасный процесс цифровых платежей, который мы предлагаем как Mastercard с помощью этой новой программы».
В рамках соглашения Yapı Kredi Bank Azerbaijan CJSC будет использовать технологические возможности Mastercard для управления как местными, так и международными B2B-платежами в сфере туризма через цифровую платформу. Такой подход повысит прозрачность, отслеживаемость и скорость платежного процесса, что даст значительные преимущества партнерским агентствам.