https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_1523cc1f54a60bb2f97fa844d_o.jpg
Yapı Kredi Bank Azərbaycan QSC və Mastercard arasında regionda ilk dəfə həyata keçiriləcək Mastercard Wholesale Program çərçivəsində əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Tədbir 21 May 2025-ci il tarixində Yapı Kredi Bank Azərbaycan QSC-nin Baş Ofisində keçirilib və hər iki tərəfin rəhbər heyətinin iştirakı ilə baş tutub.
Bu strateji əməkdaşlıq travel industry ahəsində B2B ödənişlərin rəqəmsallaşdırılması, avtomatlaşdırılması və optimizasiyası məqsədini daşıyır. Layihə tamamlandıqdan sonra Yapı Kredi Bank Azərbaycan dünyanın istənilən ölkəsində fəaliyyət göstərən turizm agentliklərinə onlayn platforma üzərindən xidmət göstərmək imkanına sahib olacaqdır. Bu isə, Azərbaycan bank sektorunun turizm və texnologiya sahəsində beynəlxalq miqyasda atdığı mühüm bir addım kimi qiymətləndirilir.
Yapı Kredi Bank Azərbaycan QSC-nin Satış və Marketinq üzrə Baş Direktorun müavini Sinan Ağırbaş layihə ilə bağlı qeyd edib:
"Bu əməkdaşlıq ölkədə rəqəmsal ödəniş texnologiyalarının inkişafına mühüm töhfə verəcək. Eyni zamanda, turizm sektorunda fəaliyyət göstərən şirkətlər üçün daha çevik və əlçatan maliyyə həlləri təklif etməyə imkan yaradacaq."
Mastercard-ın Azərbaycan və Türkiyə üzrə Baş Meneceri Hüsnü Avşar Gürdal isə qeyd edib:
"Mastercard Wholesale Program vasitəsilə seyahat acentelerine dijital, sürətli və avtomatlaşdırılmış ödəniş axınları təqdim edirik. Yapı Kredi Bank Azərbaycan QSC ilə bu sahədə regionda ilk əməkdaşlığa imza atmaqdan qürur duyuruq. Bu proqramın əsas məqsədi, səyahət sektorunda fəaliyyət göstərən tərəfdaşların ödənişlərini virtual kart infrastrukturu vasitəsilə həyata keçirmələrinə dəstək olmaqdır. Mastercard olaraq təqdim etdiyimiz sürətli, problemsiz və təhlükəsiz rəqəmsal ödəniş səyahətinə bu yeni proqramla töhfə verməkdən böyük məmnunluq duyuruq."
Layihə çərçivəsində Yapı Kredi Bank Azərbaycan QSC, Mastercard tərəfindən təqdim edilən texnoloji imkanlardan istifadə edərək həm yerli, həm də beynəlxalq B2B travel ödənişlərini rəqəmsal platforma üzərindən idarə edəcək. Bu yanaşma, ödəniş prosesində şəffaflığı, izlənə bilənliyi və sürəti artıraraq tərəfdaş agentliklər üçün əhəmiyyətli üstünlüklər yaradacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_1523cc1f54a60bb2f97fa844d_o.jpg
Yapı Kredi Bank Azerbaijan CJSC and Mastercard have entered into an agreement within the framework of the region’s first-ever implementation of the Mastercard Wholesale Program. The signing ceremony took place on May 21, 2025, at the Head Office of Yapı Kredi Bank Azerbaijan CJSC, with the participation of senior executives from both parties.
This strategic collaboration aims to digitize, automate, and optimize B2B payments in the travel sector. Through the Mastercard Wholesale Program, Yapı Kredi Bank Azerbaijan will be able to offer services to travel agencies operating anywhere in the world through an online platform. This marks a significant milestone for Azerbaijan’s banking sector in advancing international integration within tourism and technology.
Sinan Ağırbaş, General Manager Assistant of Sales and Marketing at Yapı Kredi Bank Azerbaijan CJSC, commented on the project:
“This collaboration will make a substantial contribution to the development of digital payment technologies in Azerbaijan. At the same time, it will enable us to offer more flexible and accessible financial solutions to companies operating in the travel industry.”
Hüsnü Avşar Gürdal, General Manager Türkiye and Azerbaijan at Mastercard, added:
"With the Mastercard Wholesale Program, we offer digital, fast, and automated payment flows to travel agencies. We are proud to sign the first collaboration in this field in the region with Yapı Kredi Bank Azerbaijan CJSC. The main goal of this program is to help players in the travel industry make their payments through a virtual card infrastructure. We are very pleased to contribute to the fast, seamless, and secure digital payment journey we offer as Mastercard with this new program."
Under the engagement, Yapı Kredi Bank Azerbaijan CJSC will utilize Mastercard’s technological capabilities to manage both local and international B2B travel payments via digital platform. This approach will enhance transparency, traceability, and speed in the payment process, offering significant advantages to partner agencies.