https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_8f727af6ff35d296062240fc7_o.jpg
“AZCON Holding”in şirkətlərindən olan “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC (ADY) 2-5 iyun tarixlərində “Nəqliyyat və Logistika – 2025’’ (Transport Logistic 2025) beynəlxalq sərgisində iştirak edir.
ADY Almaniyanın Münhen şəhərində təşkil olunmuş nüfuzlu mobillik sərgisində xüsusi stendlə təmsil olunur. Stenddə ADY-nin beynəlxalq dəhlizlər üzrə yükdaşıma əməliyyatları, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda icra edilən dəmiryol layihələri və infrastruktur quruculuğu, şirkətin dayanıqlılıq üzrə fəaliyyəti, xidmətləri, tətbiq etdiyi rəqəmsal həllər və Bakı Limanı haqqında ətraflı məlumatlar təqdim olunur.
ADY sədri Rövşən Rüstəmov sərgi çərçivəsində bir sıra aparıcı nəqliyyat və logistika şirkətlərinin rəhbərləri ilə görüşüb.
Çinin Dəmiryol Konteyner Daşımaları Korporasiyasının (“China Railway Container Transport Corp.” – CRCT) prezidenti Yanq Binlə baş tutan görüşdə iki ölkə arasında inkişaf edən nəqliyyat əlaqələri müzakirə olunub, bu xüsusda aprel ayında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Çinə səfəri zamanı iki ölkə arasında imzalanmış “Kəmər və yol” təşəbbüsünün birgə təşviqi və beynəlxalq multimodal daşımalar haqqında sənədlərin xüsusi əhəmiyyəti qeyd olunub.
Həmçinin Orta Dəhliz üzrə konteyner blok-qatarlarının artırılması ilə bağlı atılacaq addımlar, Çindən Qara dənizə kimi yüklərin izlənməsinə imkan verəcək rəqəmsal platforma ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. CRCT-nin Azərbaycan, Gürcüstan və Qazaxıstan dəmiryol qurumları arasında təsis edilmiş “Middle Corridor Multimodal Ltd.” birgə müəssisəyə qoşulmasının Orta Dəhlizin potensialının gücləndirilməsi istiqamətində mühüm addım olduğu vurğulanıb.
Rövşən Rüstəmov Çinin digər aparıcı logistika şirkəti “Beijing Trans Eurasia International Logistics”in icraçı direktoru Uansu Donqla da görüşüb, bu şirkətin Çindən Avropaya və əks istiqamətdə blok-qatarların göndərilməsi üzrə ADY ilə əməkdaşlığı genişləndirmək barədə təklifləri müzakirə edilib, həmçinin Orta Dəhlizlə yükdaşımaların artırılması ilə bağlı qarşıdakı dövr üçün planlar nəzərdən keçirilib.
Sərgi çərçivəsində ADY sədri həmçinin Bolqarıstanın Burqas Limanının baş direktoru Boris Balev və Almaniyanın Hamburq Limanında fəaliyyət göstərən “HHLA International GmbH” şirkətinin rəhbərliyi ilə Orta Dəhliz üzrə yükdaşıma əməliyyatlarının səmərəli təşkili üçün regional limanlar arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsini müzakirə edib.
Almaniyanın “Rhenus Group” və Avstriya Dəmir Yollarının (ÖBB) “ÖBB Rail Cargo Group” şirkətlərinin rəhbər heyəti ilə baş tutmuş görüşlərdə isə Çin–Avropa–Çin nəqliyyat bağlantısı ilə Azərbaycan üzərindən yükdaşımaların daha səmərəli təşkili üçün görülə biləcək birgə işlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşlər zamanı həmçinin Azərbaycanın Şərq-Qərb bağlantısında mühüm qovşaq kimi aparıcı rolu, nəqliyyat infrastrukturunun, o cümlədən Bakı–Tbilisi–Qars dəmiryol xəttinin perspektivləri diqqətə çatdırılıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_8f727af6ff35d296062240fc7_o.jpg
Входящее в состав AZCON Holding ЗАО "Азербайджанские железные дороги" (АЖД) со 2 по 5 июня принимает участие в международной выставке "Транспорт и Логистика – 2025" (Transport Logistic 2025).
На организованной в Мюнхене (Германия) престижной выставке мобильности АЖД представлена специальным стендом. Стенд дает подробную информацию о грузоперевозках АЖД по международным коридорам, осуществляемых в Карабахе и Восточном Зангезуре железнодорожных проектах и строительстве инфраструктуры, деятельности компании в области устойчивого развития, ее услугах, применяемых цифровых решениях и Бакинском порте.
В рамках выставки председатель АЖД Ровшан Рустамов встретился с руководителями ряда ведущих транспортных и логистических компаний.
На встрече с президентом Китайской корпорации железнодорожных контейнерных перевозок (China Railway Container Transport Corp., CRCT) Янг Бином обсуждались развивающиеся между двумя странами транспортные связи. В этом контексте была особо отмечена важность подписанных между двумя странами в ходе апрельского визита Президента Азербайджана Ильхама Алиева в Китай документов о совместном продвижении инициативы "Пояс и путь" и международных мультимодальных перевозках.
Также состоялся обмен мнениями о принятии дальнейших мер по увеличению числа контейнерных блок-поездов в Срединном коридоре, и о цифровой платформе, которая позволит отслеживать грузы, следующие из Китая в направлении Черного моря. Было подчеркнуто, что присоединение CRCT к учрежденному железнодорожными ведомствами Азербайджана, Грузии и Казахстана совместному предприятию Middle Corridor Multimodal Ltd. является важным шагом в деле укрепления потенциала Срединного коридора.
Ровшан Рустамов встретился также с исполнительным директором еще одной ведущей китайской логистической компании - Beijing Trans Eurasia International Logistics Уаньсу Донгом. Были обсуждены предложения этой компании по расширению сотрудничества с АЖД в вопросах отправки блок-поездов из Китая в Европу и в обратном направлении, а также рассмотрены планы на предстоящий период по увеличению грузоперевозок в Срединном коридоре.
В рамках выставки председатель АЖД также обсудил с генеральным директором порта Бургас (Болгария) Борисом Балевым и руководством работающей в порту Гамбург немецкой компании HHLA International GmbH расширение сотрудничества между региональными портами для эффективной организации грузоперевозок по Срединному коридору.
На встречах с руководителями немецкой Rhenus Group и австрийской ÖBB Rail Cargo Group (дочерняя компания Австрийских железных дорог) состоялся обмен мнениями о возможных совместных работах по более эффективной организации грузоперевозок через Азербайджан в рамках транспортного сообщения Китай–Европа–Китай.
В ходе встреч вниманию участников была представлена ведущая роль Азербайджана как важного узла в сообщении Восток-Запад, а также перспективы транспортной инфраструктуры, в том числе железнодорожной линии Баку–Тбилиси–Карс.