https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_f1d2714fe0eaa3d019b95623b_o.jpg
Avropa İttifaqının maliyyələşdirdiyi “Study in Europe: Enhancing the attractiveness of European Higher Education” layihəsi çərçivəsində 2 oktyabrda Bakıda, Hilton hoteldə “Avropada təhsil” sərgisi təşkil olunacaq. Tədbirin açılış mərasimində Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin səfiri Peter Mixalko, Fransanın Azərbaycandakı səfiri Zakari Gros, Avropa İttifaqına üzv olan digər ölkələrin səfirliklərinin, eləcə də Azərbaycan Elm və Təhsil Nazirliyinin nümayəndələri iştirak edəcəklər.
Sərginin məqsədi Avropada ali təhsil almaq istəyən azərbaycanlı gəncləri Avropada ali təhsil imkanları barədə məlumatlandırmaq, universitetlər və tələbə mobilliyi ilə məşğul olan milli təhsil agentlikləri ilə birbaşa görüşdürməkdir. Tədbirdə 10 ölkədən 20-dən çox ali təhsil müəssisəsi, dövlət agentliyi və Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyi iştirak edəcək. Gənclərə Avropa ali təhsil sistemləri, universitetlər, təhsil və tədqiqat proqramları, təqaüdlər barədə ətraflı məlumat veriləcək, sualları ətraflı şəkildə cavablandırılacaq.
Sərgidə iştirak edəcək ölkələr: Almaniya, Belçika, Çex Respublikası, Estoniya, Fransa, İspaniya, İsveç, İtaliya, Macarıstan və Portuqaliya.
“Avropada təhsil” sərgisi müddətində hər bir ölkə ali təhsil sistemini, təhsil və təqaüd imkanlarını təqdim edəcək. Həmçinin Erasmus+ proqramının da ayrıca təqdimatla çıxışı olacaq.
Tədbir təşkilatçıları tələbələri, gənc tədqiqatçıları, universitet nümayəndələrini, orta məktəb şagirdlərini və onların valideynlərini, Avropada təhsil almaq istəyən hər kəsi 2 Oktyabrda saat 10:00-dan etibarən Hilton hoteldə olacaq “Avropada təhsil” sərgisinə qoşulmağa etməyə dəvət edir. İştirak üçün qeydiyyatdan keçmək mütləqdir. İştirak pulsuzdur.
Daha detallı məlumat üçün aşağıdakı linklərə keçid edə bilərsiniz:
Sayt: https://www.studyineuropefairs.eu/exhibitions/detail/23/
FB: https://www.facebook.com/StudyInEurope.Welcome
Instagram: https://www.instagram.com/studyineurope.welcome
Tədbirin FB səhifəsi: https://fb.me/e/1Np8wWKbM
Qeydiyyat üçün link: https://studyineuropefairs.eu/exhibitions/register/23/
Tədbir Avropa İttifaqı adından Avropa Komissiyasının Təhsil, Mədəniyyət, Gənclər və İdman Baş Direktorluğu tərəfindən maliyyələşdirilən “Avropada təhsil” layihəsi çərçivəsində təşkil olunur. “Avropada təhsil” layihəsi Campus France (Fransa), DAAD (Almaniya), Nuffic (Hollandiya), Estoniya Təhsil və Gənclər Şurası (Harno, Estoniya) və Akademik Əməkdaşlıq Assosiasiyasından (ACA, Belçika) ibarət konsorsium tərəfindən həyata keçirilir.

"Study in Europe" exhibition to be held in Baku
A "Study in Europe" fair will be held on October 2 at the Hilton Hotel in Baku within the framework of the EU-funded project “Study in Europe: Enhancing the attractiveness of European Higher Education”. Ambassador of the European Union to Azerbaijan H.E. Mr Peter Michalko, Ambassador of France to Azerbaijan H.E. Mr Zacharie Gross, representatives of the Embassies of EU Member States, as well as representatives of the Ministry of Science and Education of Azerbaijan will be present at the opening of the event.
The purpose of the fair is to inform young Azerbaijanis who are interested in pursuing their studies abroad about higher education opportunities in Europe and to give them the opportunity to meet directly with European higher education institutions and national agencies in charge of student mobility. More than 20 higher education institutions from 10 countries,  national agencies and the European Union Delegation to Azerbaijan will participate in the event. Visitors will have access to detailed information about European higher education systems, institutions, study and research programmes as well as scholarships.
Participating Countries: Belgium, Czech Republic, Estonia, France, Germany, Hungary, Italy, Portugal, Spain, Sweden
During the "Study in Europe" fair, each country will present its higher education system and study and funding opportunities. In addition, the Erasmus+ programme will also be presented.
The organisers of the event invite students, young professionals, university representatives, high school students and their parents to join the "Study in Europe" fair, from 10:00 on Sunday 2nd October 2022 at the Hilton Hotel in Baku. You can register here to visit the fair. Participation in the event is free of charge.
More information is also available via the following links:
Web: https://www.studyineuropefairs.eu/exhibitions/detail/23/
Facebook: https://www.facebook.com/StudyInEurope.Welcome
Instagram: https://www.instagram.com/studyineurope.welcome
Event page: https://fb.me/e/1Np8wWKbM
This event is organised within the scope of the Study in Europe project funded by the European Commission’s Directorate-General for Education, Culture, Youth and Sport on behalf of the European Union. The Study in Europe project is being implemented by a consortium composed of Campus France (lead organisation, France), DAAD (Germany), Nuffic (The Netherlands), the Estonian Education and Youth Board (Harno, Estonia), and the Academic Cooperation Association (ACA, Belgium).