Mastercard-ın yeni hesabatı “Z” nəsli arasında qlobal bankçılıq tendensiyalardan; Azərbaycanın maliyyə sektoru üçün tövsiyələrdən danışır
Mastercard-ın yeni hesabatı “Z” nəsli arasında qlobal bankçılıq tendensiyalardan; Azərbaycanın maliyyə sektoru üçün tövsiyələrdən danışır Mastercard-ın yeni hesabatı “Z” nəsli arasında qlobal bankçılıq tendensiyalardan; Azərbaycanın maliyyə sektoru üçün tövsiyələrdən danışır
- Mastercard-ın qlobal hesabatı “Z” nəslinin bankçılıqdan gözləntilərini önə çəkir - sürət, fərdiləşdirmə və hər şeydən əvvəl etibar. Bu, Azərbaycanda maliyyə institutları üçün aydın yol xəritəsi təklif edir.
- “Z” nəsli həyat tərzlərinə uyğun sürətli, intuitiv və ehtiyaclara uyğunlaşdırılmış alətlərlə rəqəmsallaşdırılan maliyyə təcrübələri tələb edir - hər gün istifadə etdikləri proqramlar kimi.
- Abunəliklərin idarə edilməsindən tutmuş ödənişlərin başa düşülməsinə qədər, “Z” nəsli pullarına nəzarət etmək üçün tam görünmə və sadə alətlər gözləyir.
Qlobal tendensiyalar göstərir ki, yüksək rəqəmsal savadlılğa malik gənclərin yeni dalğası xidmətlərin iş prinsipininin, o cümlədən maliyyə dünyasında gələcəyini formalaşdırmağa başlayır. Bu, sadəcə olaraq, bu nəsilə xas tendensiya deyil, bankçılığın, məlum olduğu kimi, inkişaf etməli olduğuna bir işarədir. 1997-2012-ci illər arasında anadan olmuş “Z” nəsli böyük istehlakçı qüvvəsinə çevrilir. Onlar fərqli düşünür, daha sürətli hərəkət edir və daha çox şey gözləyirlər. Mastercard -ın bu yaxınlarda dərc edilmiş “Hamı üçün yaxşı: Transaksiya etibarı ekosisteminin yaradılması” adlı hesabatında böyüməkdə olan bu nəslin gözləntilərini yerinə yetirən yerli banklar və fintexlər üçün müvafiq istiqamət təklif edilir.
Sürətli, sadə, rəqəmsal: yeni təməl tələblər
“Z” nəsli dünyanın ən onlayn aktiv qruplarından biridir və Azərbaycan da bu baxımdan istisna deyil. Əlindəki smartfonlar və rəqəmsal ödənişlərin ikinci dünyaya çevrilməsi ilə onlar gündəlik istifadə etdikləri tətbiqlərin sürətinə və sadəliyinə uyğun bank təcrübələri gözləyirlər. Filial ziyarəti və ya təsdiq üçün günlər gözləmək artıq onların istəkləri ilə ayaqlaşmır. İntuitiv, sürətli və çevik rəqəmsal alətlərə üstünlük verən banklar bu gözləntiləri qarşılamaq üçün daha yaxşı mövqe tutacaqlar.
Fərdiləşmə əsas tələb kimi
Qlobal miqyasda “Z” nəsli fərdiləşdirilmiş xidmətlərə keçidi önündə gedir. Onlar həyat tərzlərinə, vərdişlərinə və dəyərlərinə uyğunlaşdırılmış maliyyə məhsulları istəyirlər – hər şey üçün vahid həllər yox. Bu gedişat Azərbaycanda məqsədyönlü təkliflər hazırlamaq imkanı yaradır: tələbə büdcələri üçün debet kartları, frilans gəlirlərin izlənilməsi üçün funksiyalar və ya qənaət tövsiyələrini fərdi xərcləmə modellərinə uyğunlaşdıran proqramlar. Bank işinin gələcəyi əhatəlilikdə deyil, uyğunluqdadır.
Nəzarət tələbi
“Z” nəsli pullarını necə idarə etdiklərini aydın görmək və ona nəzarət etmək istəyir. Onlar tez-tez bir anda yayım, qida çatdırılması və ya mobil proqramlar kimi bir neçə xidmət üçün ödəniş edirlər  və bunları izləməyin asan yollarına üstünlük verirlər. Azərbaycanda banklar öz tətbiqlərində istifadəçilərə abunəlikləri dayandırmaq və ya ləğv etmək, xəbərdarlıq almaq və müntəzəm ödənişləri idarə etmək kimi  imkanları vahid platformada təqdim sadə alətlər təklif etməklə fərqlənə bilərlər.
Şəffaflıq vasitəsilə etibar
“Z” nəslinin etibar şəffaflıq və hesabatlılıq vasitəsilə qazanılır. Ənənəvi nüfuz açıq kommunikasiyadan daha az inandırıcıdır. Onlar məlumatların istifadəsini, ödəniş strukturlarını və təhlükəsizlik tədbirlərini anlamaq istəyirlər. Tokenləşdirmə, biometrik giriş və real vaxt siqnalları kimi texnologiyalar əsas rol oynayır, lakin dil də həmçinin. Aydın, birbaşa izahatlar sədaqət yaradır. Bu şəffaflığı təmin edən banklar gənc istifadəçilər arasında tərəfindən daha çox qəbul ediləcəklər.
Maliyyə etibarının gücləndirilməsi
Bir çox “Z” nəsli istifadəçiləri kreditlə maraqlanmağa başlayanda - istər təhsil, səyahət, istərsə də ilk cihazın alış üçün - bu, banklar üçün etimad yaratmaq üçün unikal fürsətə çevrilir. Təhsil alətləri, şəffaf kredit hesabı izlənməsi və təhlükəsiz kredit məhsulları daha ağıllı maliyyə vərdişlərini dəstəkləyə bilər. Qənaət məqsədlərini oyunvari əyləncəyə çevirən və ya borclanma şərtlərini aydınlaşdıran proqramlar nəinki riski azaldır, həm də təması dərinləşdirir.
Texnologiyaya əsalanan fərdi bankçılıq
Mastercard-ın “Dinamik Yığım” platforması bank təcrübəsinə qabaqcı fərdiləşdirmə gətirir ki, bu da “Z” nəslinin getdikcə daha çox gözlədiyi bir şeydir. Real vaxt dataından və davranış məlumatlarından istifadə etməklə banklar hər bir istifadəçinin unikal profilinə əsaslanaraq təkliflər, məzmun və məhsul tövsiyələrini uyğunlaşdıra bilər. Azərbaycanda bu, xərcləmə tövsiyələrindən tutmuş fərdiləşdirilmiş kart xüsusiyyətlərinə qədər müvafiq təcrübələri tətbiq daxilində təqdim etmək üçün yeni imkanlar açır. Ümumiləşdirmədən daha çox uyğunluğu qiymətləndirən nəsil üçün bu cür uyğunlaşma xidməti tez bir zamanda standarta çevrilir.
Bu nəsil təkcə dəyişikliyə təsir göstərmir, həm də onu gözləyirlər. “Z” nəli bank işinin daha sürətli, daha şəffaf və daha fərdi olmasını istəyir. Düşündürən yenilik və aydın kommunikaiya ilə tez uyğunlaşanlar təkcə “Z” nəslinin diqqətini çəkməyəcək, həm də onların sadiqliyini qazanacaqlar. Azərbaycanda banklar və fintexlər üçün bu, müşahidə edilməli bir tendensiya deyil, hərəkətə keçmək üçün bir çağırışdır.
Mastercard-ın hesabatı qlobal araşdırmaları əks etdirsə də, onun əsas tapıntıları Azərbaycanın maliyyə sektoru üçün getdikcə daha çox aktual olan ümumi nümunələri vurğulayır. Bu anlayışları qəbul edən yerli banklar bazarda ilk olan rəqəmsal dizayna, fərdiləşdirilmiş xidmətlərə və istifadəçi nəzarətinə investisiya etməklə sabahın ən dəyərli müştəriləri ilə daha güclü əlaqələr quracaqlar.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_dbb096acbcc895605a4ddc797_o.jpg
- Глобальный отчет Mastercard подчеркивает, чего Gen Z ожидает от банковского обслуживания - скорости, персонализации и, прежде всего, доверия, - предлагая четкую дорожную карту для финансовых учреждений Азербайджана.
- Представители поколения Z требуют, чтобы их финансовый опыт был оцифрован с помощью быстрых, интуитивно понятных и адаптированных инструментов, соответствующих их образу жизни - так же, как и приложения, которыми они пользуются каждый день.
- От управления подписками до понимания тарифов представители поколения Z ожидают полной прозрачности и простых инструментов, чтобы оставаться ответственными за свои деньги.
Мировые тенденции показывают, что новая волна молодых людей, свободно владеющих цифровыми технологиями, начинает определять будущее работы в сфере услуг, в том числе и в мире финансов. Это не просто тенденция поколений; это сигнал о том, что банковское дело, каким мы его знаем, должно развиваться. Представители поколения Z, родившиеся в период с 1997 по 2012 год, превращаются в крупную потребительскую силу. Они мыслят по-другому, действуют быстрее и ожидают большего. В недавнем отчете Mastercard «Общее благо: Создание экосистемы транзакционного доверия» предлагает актуальные рекомендации для местных банков и финтех-компаний, ориентирующихся на ожидания этого подрастающего поколения.
Быстрый, простой, цифровой: Новый базовый уровень
Представители поколения Z - одна из самых онлайн-активных групп населения в мире, и Азербайджан не является исключением. Со смартфонами в руках и цифровыми платежами, ставшими второй натурой, они ожидают от банковского обслуживания скорости и простоты приложений, которыми они пользуются ежедневно. Посещение отделения или многодневное ожидание одобрения больше не является нормой. Банки, которые отдают предпочтение интуитивно понятным, быстрым и гибким цифровым инструментам, будут в большей степени соответствовать их ожиданиям.
Персонализация как основное требование
Во всем мире поколение Z стимулирует переход к персонализированным услугам. Они хотят получать финансовые продукты, учитывающие их образ жизни, привычки и ценности, а не универсальные решения. Это создает в Азербайджане возможность для разработки целевых предложений: дебетовых карт для студенческих бюджетов, функций для отслеживания доходов фрилансеров или приложений, адаптирующих советы по экономии к индивидуальным моделям расходов. Будущее банковского дела - за актуальностью, а не за охватом.
Потребность в контроле
Представители поколения Z хотят четко видеть и контролировать, как они распоряжаются своими деньгами. Они часто оплачивают сразу несколько услуг - например, потоковое вещание, доставку еды или мобильные приложения - и предпочитают простые способы отслеживать их. Банки в Азербайджане могут выделиться, предлагая простые инструменты в своих приложениях, которые позволяют пользователям приостанавливать или отменять подписки, получать уведомления и управлять регулярными платежами - и все это в одном месте.
Доверие через прозрачность
Для поколения Z доверие завоевывается ясностью и подотчетностью. Традиционный авторитет менее убедителен, чем открытое общение. Они хотят понимать, как используются данные, какова структура платы и меры безопасности. Такие технологии, как токенизация, биометрический вход и оповещения в режиме реального времени, играют ключевую роль, но не менее важен и язык. Четкие, прямые объяснения формируют лояльность. Банки, обеспечивающие такую прозрачность, найдут более восприимчивую аудиторию среди молодых пользователей.
Повышение финансовой уверенности
Поскольку многие представители поколения Z начинают осваивать кредиты - на образование, путешествия или первую покупку техники, - для банков это самый подходящий момент для установления доверия. Образовательные инструменты, прозрачное отслеживание кредитного рейтинга и безопасные кредитные продукты могут поддержать более разумные финансовые привычки. Приложения, которые в игровой форме показывают цели накопления или разъясняют условия займов, не только снижают риск, но и повышают вовлеченность.
Персонализированное банковское обслуживание, основанное на технологиях
Платформа Mastercard Dynamic Yield обеспечивает расширенную персонализацию банковских услуг - то, чего все больше ожидают представители поколения Z. Используя данные в режиме реального времени и поведенческие факторы, банки могут адаптировать предложения, контент и рекомендации по продуктам на основе уникального профиля каждого пользователя. В Азербайджане это открывает новые возможности для предоставления релевантного опыта - от советов по расходованию средств до персонализированных функций карты - в рамках всего приложения. Для поколения, которое ценит релевантность, а не обобщение, такой вид адаптивного обслуживания быстро становится стандартом.
Это поколение не просто влияет на перемены - оно их ждет. Представители поколения Z хотят, чтобы банковское обслуживание было более быстрым, прозрачным и персонализированным. Те, кто быстро адаптируется к новым условиям, внедряя продуманные инновации и обеспечивая четкую коммуникацию, не только завоюют внимание поколения Z - они завоюют их лояльность. Для банков и финтех-компаний в Азербайджане это не просто тенденция, которую нужно наблюдать, а сдвиг, на который нужно ориентироваться.
Хотя отчет Mastercard отражает результаты глобального исследования, его основные выводы подчеркивают общие закономерности, которые становятся все более актуальными для финансового сектора Азербайджана. Местные банки, которые примут эти выводы, инвестируя в цифровой дизайн, персонализированные услуги и контроль над пользователями, смогут построить более прочные отношения с самыми ценными клиентами завтрашнего дня.