Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev iyunun 12-də TÜRKPA-ya üzv olan ölkələrin parlament sədrləri ilə görüşüb. Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova görüşdə iştirak edib.
Görüşdə Qazaxıstan Prezidenti qeyd edib ki, TÜRKPA ölkələrimizin iqtisadi, mədəni və humanitar inkişafına xüsusi təsir göstərir və onun potensialı xalqlarımızın ümumi məqsədlərinə nail olmaq naminə istifadə olunmalıdır.
Ötən il Qazaxıstanın Türk Dövlətləri Təşkilatına sədrliyi həyata keçirdiyini xatırladan Prezident Kasım-Jomart Tokayev bu müddətdə görülmüş işlər barədə məlumat verib.
Qazaxıstan Prezidenti Türk dövlətləri arasında əməkdaşlığın dərinləşməsində TÜRKPA-nın rolunu qeyd edərək, vurğulayıb ki, müasir çağırışlar fonunda əməkdaşlığın gücləndirilməsi xüsusilə vacibdir. Dövlət başçısının sözlərinə görə, Qazaxıstan qardaş ölkələr arasında parlamentlərarası əlaqələrə və xalq diplomatiyasına xüsusi önəm verir. TÜRKPA əməkdaşlığı dərinləşdirməyə imkan verən nüfuzlu beynəlxalq təşkilat və unikal bir qurumdur. Bu təşkilat çərçivəsində birgə fəaliyyətin böyük əhəmiyyəti var.
“Qazaxıstan türk dövlətlərinin parlament diplomatiyasını tam dəstəkləyir. Biz həmrəyliklə bu çətin dövrləri uğurla geridə qoyacaq və iqtisadiyyatlarımızın inkişafına güclü təkan verəcəyik”, – deyə Kasım-Jomart Tokayev fikrini yekunlaşdırıb.

Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев 12-го июня провёл встречу со спикерами парламентов государств-участников ТЮРКПА. Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова приняла участие во встрече.
Президент Казахстана отметил, что ТЮРКПА оказывает особое влияние на экономическое, культурное и гуманитарное развитие наших стран, и что её потенциал следует использовать для достижения общих целей наших народов.
Напоминая, что в прошлом году Казахстан осуществлял председательство в Организации Тюркских Государств, Президент Касым-Жомарт Токаев рассказал о проделанной за тот период работе.
Отмечая роль ТЮРКПА в углублении сотрудничества между тюркскими государствами, президент Казахстана заявил, что укрепление сотрудничества особенно важно на фоне вызовов современности. По словам главы государства, Казахстан придает особое значение межпарламентским связям и народной дипломатии между братскими странами. ТЮРКПА является авторитетной международной организацией и уникальной структурой, предоставляющей возможности для углубления сотрудничества. Большое значение имеет совместная деятельность в рамках этой организации.
«Казахстан всецело поддерживает парламентскую дипломатию тюркских государств. Вместе, в духе солидарности, мы успешно преодолеем эти трудные времена и дадим мощный импульс развитию наших экономик», – заключил Касым-Жомарт Токаев.