“AzerGold” QSC-nin təşkilatçılığı, Medianın İnkişafı Agentliyinin dəstəyi ilə “Media nümayəndələrinin dağ-mədən sahəsində məlumatlılığının artırılması” layihəsi çərçivəsində jurnalistlər üçün növbəti təlim və mediatur təşkil olunub.
Səhmdar Cəmiyyətinin 2024-2026-cı illər üzrə Kommunikasiya Strategiyasına uyğun olaraq, Azərbaycan milli mətbuatının 150 illiyi ərəfəsində baş tutan tədbirdə televiziya, qəzet və onlayn mediada çalışan 30-dan çox jurnalist iştirak edib.
Tədbirin ilk günü Gəncə şəhərində dövlət şirkətinin mütəxəssisləri tərəfindən geoloji kəşfiyyat, hasilat, emal, qiymətli metalın satışının təşkili, əməyin mühafizəsi, eləcə də ətraf mühit, kommunikasiya, korporativ sosial məsuliyyət mövzularında nəzəri təlimlər keçirilib. İnteraktiv formatda təşkil edilən təlimlər zamanı qeyd edilən istiqamətlər ətrafında müzakirələr aparılıb, media nümayəndələrinin sualları cavablandırılıb.
Səfərin ikinci günü iştirakçılar əvvəlcə Gəncə şəhərində Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü, “AzerGold” QSC-nin dəstəyi, “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə fəaliyyət göstərən Gəncə Autizm Mərkəzində yaradılan şəraitlə tanış olublar. Jurnalistlər autizm spektr pozuntulu uşaqların fərdi inkişafı üçün göstərilən reabilitasiya prosesini əyani şəkildə izləyiblər. Daha sonra Daşkəsən rayonu, Quşçu qəsəbəsində Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü, “AzerGold” QSC-nin dəstəyi ilə inşa olunmuş Səlmixan İsgəndərov adına tam orta məktəbin modul tipli binası, həmçinin Quşçu kənd mərkəzində istifadəyə verilmiş Kitab köşkü ilə tanış olublar.
Səfər “AzerGold” QSC-nin Daşkəsən rayonu, Çovdar kəndində yerləşən Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsi (ÇİRES) və “Çovdar” qızıl mədəninə təşkil olunmuş mediaturla davam edib. Jurnalistlər “Çovdar” qızıl mədənində ekoloji norma və tələblər, müasir texnologiyalar əsasında aparılan istismar işləri, ÇİRES-də qiymətli metalların emalı, tullantıların idarəolunması prosesi ilə yerində tanış olublar.
Həmçinin layihə çərçivəsində jurnalistlərin dağ-mədən sahəsinə dair məlumatlılıq səviyyəsinin ölçülməsi məqsədi ilə təlimdən öncə və sonra test tapşırıqları icra edilib.

Очередной тренинг и медиатур для журналистов был организован ЗАО “AzerGold” и при поддержке Агентства развития медиа в рамках проекта “Повышение осведомленности представителей СМИ в горнодобывающем секторе”.
В соответствии со Стратегией коммуникаций акционерного общества на 2024-2026 годы, в мероприятии, которое состоялось в преддверии 150-летия национальной прессы Азербайджана, приняли участие более 30 журналистов, работающих на телевидении, в газетах и онлайн-СМИ.
В первый день мероприятия в Гяндже прошли теоретические тренинги специалистов государственной компании по темам геологоразведки, добычи, переработки, организации продаж драгоценных металлов, охраны труда, а также охраны окружающей среды, коммуникаций, корпоративной социальной ответственности. В ходе тренингов, организованных в интерактивном формате, состоялись обсуждения по указанным направлениям, а также были даны ответы на вопросы представителей СМИ.
Во второй день визита участники сначала ознакомились с условиями, созданными в Гянджинском центром аутизма, который действует в городе Гянджа по инициативе Фонда Гейдара Алиева при поддержке ЗАО “AzerGold” и при организации Общественного объединения “Birge ve Sağlam”. Журналисты наглядно наблюдали за процессом реабилитации индивидуального развития детей с расстройствами аутистического спектра. Затем они ознакомились с модульным зданием средней школы имени Салмихана Искендерова, построенным в поселке Гушчу Дашкесанского района по инициативе Фонда Гейдара Алиева при поддержке ЗАО “AzerGold”, а также с Книжным киоском, сданным в эксплуатацию в центре села Гушчу.
Визит продолжился медиа-туром, организованным ЗАО “AzerGold” в Човдарский интегрированный региональный участок по переработке (ЧИРУП) и на золотоносный рудник “Човдар”, расположенный в селе Човдар Дашкесанского района. Журналисты были ознакомлены с экологическими нормами и требованиями на золотом руднике Човдар, эксплуатационными работами, проводимыми на основе современных технологий, переработкой драгоценных металлов на ЧИРУП, процессом утилизации отходов.
Также в рамках проекта были проведены тестовые задания до и после обучения с целью измерения уровня осведомленности журналистов о горнодобывающей отрасли.