https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_c8015cd1414a333b6200f96f4_o.jpg
Energetika Nazirliyində “Azərbaycan-Mərkəzi Asiya Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsinin icrası məqsədilə “Azərenerji” ASC, “Qazaxıstan Elektrik Şəbəkəsi Əməliyyat Şirkəti” və “Özbəkistanın Milli Elektrik Şəbəkələri” ASC arasında “Yaşıl Dəhliz Birliyi” MMC-nin yaradılması və nizamnaməsinin təsdiq edilməsi ilə bağlı tədbir keçirilib.
Energetika nazirinin müavini Elnur Soltanov COP29 tədbiri çərçivəsində dövlət başçıları tərəfindən imzalanmış “Azərbaycan Respublikası, Qazaxıstan Respublikası və Özbəkistan Respublikası hökumətləri arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Saziş”in, həmçinin müvafiq layihə üzrə üç ölkə və Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Energetika nazirlikləri arasında İcra Proqramının əhəmiyyətindən bəhs edib. “Azərenerji” ASC, “Qazaxıstan Elektrik Şəbəkəsi Əməliyyat Şirkəti” və “Özbəkistanın Milli Elektrik Şəbəkələri” ASC tərəfindən Bakıda fəaliyyət göstərəcək Birgə Müəssisə - “Yaşıl Dəhliz Birliyi” MMC-nin yaradıldığı qeyd olunub. Bildirilib ki, layihənin icrası enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində, ölkələrimiz üçün davamlı inkişaf məqsədlərinə və “yaşıl enerji” gündəliyinə nail olunmasında mühüm rol oynayacaq. İclas zamanı Birgə Müəssisənin fəaliyyətinə dair müzakirələr aparılıb.
Sonra “Yaşıl Dəhliz Birliyi” MMC-nin yaradılması ilə bağlı sənədin imzalanma mərasimi keçirilib. Sənəd “Azərenerji” ASC-nin vitse-prezidenti Ziyəddin Quliyev, “Qazaxıstan Elektrik Şəbəkəsi Əməliyyat Şirkəti”nin şöbə müdiri Saltanat Şunayeva və “Özbəkistan Milli Elektrik Şəbəkəsi”nin İdarə Heyəti sədrinin müavini Feruz Kurbonov tərəfindən imzalanıb. “Yaşıl Dəhliz Birliyi” MMC-nin rəhbəri (baş direktor) vəzifəsinə Fərhad Məmmədovun təyin edilməsi razılaşdırılıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_c8015cd1414a333b6200f96f4_o.jpg
The Azerbaijani Ministry of Energy held an event on the establishment and approval of the charter of the Green Corridor Union LLC between AzerEnergy OJSC, Kazakhstan Electric Grid Operating Company, and National Electric Grids of Uzbekistan OJSC for the implementation of the Azerbaijan-Central Asia Green Energy Corridor project.
Deputy Energy Minister Elnur Soltanov spoke about the importance of the Agreement on Strategic Partnership in the field of development and transmission of green energy between the governments of the Republic of Azerbaijan, the Republic of Kazakhstan and the Republic of Uzbekistan signed by the Heads of State within the framework of the COP29, as well as the Implementation Program between the three countries and the Ministries of Energy of the Kingdom of Saudi Arabia on the relevant project. It was noted that Azerenergy OJSC, Kazakhstan Electricity Grid Operating Company (KEGOC) and National Electric Networks of Uzbekistan OJSC established a joint venture - Green Corridor Union LLC, which will operate in Baku. It was noted that the implementation of the project will play an important role in ensuring energy security, achieving the Sustainable Development Goals for our countries and the green energy agenda. During the meeting, discussions were held on the activities of the Joint Venture.
Then the signing ceremony of the document on the establishment of Green Corridor Union LLC was held. The document was signed by Vice-President of Azerenergy OJSC Ziyaddin Guliyev, Head of the Department of Kazakhstan Electric Network Operating Company Saltanat Shunayeva and Deputy Chairman of the Board of Directors of the National Electric Network of Uzbekistan Feruz Kurbonov. It was agreed to appoint Farhad Mammadov as the Head (General Director) of the Green Corridor Union LLC.