https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_0db27fa82c92321a0677da7d4_o.jpg
“AZCON Holding” şirkətlərindən olan “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin (ADY) rəhbərliyi Pakistan Dəmir Yollarının sədri Syed Məzhər Əli Şahla videoformatda görüş keçirib.
Görüşdə yükdaşıma həcmlərinin artırılması, limanların inteqrasiyası, ortaq investisiya layihələri, Şərq-Qərb bağlantısı üzrə Azərbaycan və Pakistandan keçən nəqliyyat marşrutları üzrə əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
Tərəflər Cənubi Asiya–Qafqaz–Avropa marşrutu boyunca fərqli istiqamətlərin qarşılıqlı yük mübadiləsi üçün mümkün istifadəsini vurğulayıb, həmçinin Çin, Pakistan, Əfqanıstan və Türkmənistandan keçməklə Azərbaycan üzərindən qitələri birləşdirən multimodal nəqliyyat dəhlizinin inkişafına dəstək ifadə ediblər.
İkitərəfli münasibətlər baxımından pilot əməkdaşlıq layihələri, xüsusilə “Pakistan-Azərbaycan Ekspress” və Pakistan–İran–Azərbaycan pilot yükdaşıma layihələrinin inkişafı, Pakistanın Qvadar Limanının imkanlarından istifadə, Orta Dəhlizin əhəmiyyəti barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_0db27fa82c92321a0677da7d4_o.jpg
Руководство ЗАО «Азербайджанские железные дороги» (АЖД; одна из компаний AZCON Holding) провело видеовстречу с председателем Пакистанских железных дорог Саидом Мазаром Али Шахом.
В ходе встречи были обсуждены возможности сотрудничества в сфере увеличения объемов грузоперевозок, интеграции портов, совместных инвестиционных проектов, а также транспортных маршрутов, пролегающих через Азербайджан и Пакистан в рамках сообщения Восток-Запад.
Стороны подчеркнули возможность использования различных направлений маршрута Южная Азия – Кавказ – Европа для взаимного товарооборота. Также выражена поддержка развитию соединяющего континенты мультимодального транспортного коридора, пролегающего через Китай, Пакистан, Афганистан, Туркменистан и Азербайджан.
В контексте двусторонних отношений состоялся обмен мнениями по вопросам развития партнерских пилотных проектов в сфере грузоперевозок, в частности проектов «Экспресс Пакистан–Азербайджан» и «Пакистан–Иран–Азербайджан», также были обсуждены потенциал использования пакистанского порта Гвадар и значимость Срединного коридора.