https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_80a3487cffe299c2654980fa1_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin təqdim etdiyi layihə Elm və Təhsil Nazirliyinin Yüksək Texnologiyalar Parkının təşəbbüsü, Təhsilin İnkişafı Fondu və SABAH.HUB İnnovasiya Mərkəzinin tərəfdaşlığı ilə keçirilən “Texnologiyaların transferi” proqramının qalibi olub.
Sözügedən layihə proqrama təqdim edilən 76 layihə arasından uğur qazanan 5 layihədən biridir. Layihə fiber optik rabitə texnologiyalarında istifadə üçün yüksək tezlikli fotodetektorların hazırlanmasına yönəlib. Layihənin müəllifləri Fizika fakültəsinin Yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının professoru Əli Hüseynov, həmin kafedranın müəllimi Fidan Əhmədova və doktorantı Lamiyə Balayevadır.
Layihənin əsas məqsədi müasir fiber optik rabitəli informasiya texnologiyalarında istifadə olunan ifrat yüksək tezlikli, sadə quruluşlu və yüksək effektivlikli fotodetektorların hazırlanmasından ibarətdir.
Bu tədqiqatın nəticələri yalnız elmi yenilik deyil, həm də praktiki tətbiq və patentləşdirmə potensialı baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır. Layihə müddətində yeni yarımkeçirici materiallar əsasında hazırlanmış fotorezistorların kommersiyalaşdırılması və müasir optoelektronika sahəsində geniş tətbiqi planlaşdırılır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_80a3487cffe299c2654980fa1_o.jpg
A project from the Physics Department of Baku State University (BSU) has been selected as a winner of the Technology Transfer Program, initiated by the High Technologies Park of the Ministry of Science and Education in cooperation with the Education Development Foundation and the SABAH.HUB Innovation Center.
The BSU project was among the five successful projects selected from 76 submissions to the program. It focuses on developing high-frequency photodetectors for use in fiber-optic communication technologies. The project team includes Professor Ali Huseynov, lecturer Fidan Akhmedova, and doctoral student Lamiya Balayeva.
The main goal of the project is to develop ultra-high-frequency photodetectors that are simple in structure yet highly efficient.
The results of this research hold significant potential for practical application and patenting. The team plans to commercialize the photodetectors developed within the project and ensure their widespread use in modern optoelectronics.