https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_80a3487cffe299c2654980fa1_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin təqdim etdiyi layihə Elm və Təhsil Nazirliyinin Yüksək Texnologiyalar Parkının təşəbbüsü, Təhsilin İnkişafı Fondu və SABAH.HUB İnnovasiya Mərkəzinin tərəfdaşlığı ilə keçirilən “Texnologiyaların transferi” proqramının qalibi olub.
Sözügedən layihə proqrama təqdim edilən 76 layihə arasından uğur qazanan 5 layihədən biridir. Layihə fiber optik rabitə texnologiyalarında istifadə üçün yüksək tezlikli fotodetektorların hazırlanmasına yönəlib. Layihənin müəllifləri Fizika fakültəsinin Yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının professoru Əli Hüseynov, həmin kafedranın müəllimi Fidan Əhmədova və doktorantı Lamiyə Balayevadır.
Layihənin əsas məqsədi müasir fiber optik rabitəli informasiya texnologiyalarında istifadə olunan ifrat yüksək tezlikli, sadə quruluşlu və yüksək effektivlikli fotodetektorların hazırlanmasından ibarətdir.
Bu tədqiqatın nəticələri yalnız elmi yenilik deyil, həm də praktiki tətbiq və patentləşdirmə potensialı baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır. Layihə müddətində yeni yarımkeçirici materiallar əsasında hazırlanmış fotorezistorların kommersiyalaşdırılması və müasir optoelektronika sahəsində geniş tətbiqi planlaşdırılır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_80a3487cffe299c2654980fa1_o.jpg
Проект физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) победил в программе «Трансфер технологий», инициированной Парком высоких технологий Министерства науки и образования совместно с Фондом развития образования и Инновационным центром SABAH.HUB.
Этот проект – один из 5 успешных проектов из 76, представленных на программу. Проект направлен на разработку высокочастотных фотодетекторов для использования в волоконно-оптических технологиях связи. Авторами проекта являются профессор Али Гусейнов, преподаватель Фидан Ахмедова и докторант Ламия Балаева физического факультета БГУ.
Основной целью проекта является разработка сверхвысокочастотных, простых по структуре и высокоэффективных фотодетекторов.
Результаты данного исследования также имеют большое значение с точки зрения практического применения и патентования. Планируется коммерциализация разработанных в рамках проекта фоторезисторов и их широкое применение в области современной оптоэлектроники.