https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_1a1ab4b1e8e88f14d98adc7c7_o.jpg
- ARDNF-nin aktivləri ilin əvvəli ilə müqayisədə 10,8% artmaqla 66,5 milyard ABŞ dollarına çatmışdır
- ARDNF-nin gəlirləri 8,8 milyard manat, xərcləri isə 7,3 milyard manat təşkil etmişdir.
- Neft-qaz sazişləri üzrə gəlirlər 5,7 milyard manat olmuşdur.
- ARDNF-nin investisiya gəliri 3,1 milyard manata çatmışdır.
- Dövlət büdcəsinə ARDNF tərəfindən 7,2 milyard manat köçürülmüşdür.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) bildirir ki, 2025-ci il iyun ayının 30-na ARDNF-nin aktivləri 2025-ci ilin əvvəlinə (60 031,4 milyon ABŞ dolları) nisbətən 10,8% artaraq 66 515,6 milyon ABŞ dolları təşkil etmişdir.
2025-ci ilin yanvar-iyun ayları ərzində ARDNF-nin büdcə gəlirləri 8 833,0 milyon manat, büdcə xərcləri isə 7 278,6 milyon manat təşkil etmişdir.
Büdcə gəlirləri:
Neft-qaz gəliri. 2025-ci ilin yanvar-iyun ayları ərzində ARDNF-nin neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 5 743,2 milyon manat olmuşdur, o cümlədən:
- mənfəət neftinin və qazın satışından 4 974,3 milyon manat,
- bonus ödənişləri və tranzit gəlirləri 765,3 milyon manat,
- akrhesabı ödənişlər 3,6 milyon manat.
Qeyd edək ki, sözügedən dövr ərzində ARDNF-yə AÇG yatağından 4 427,3 milyon manat, Şahdəniz yatağından (qaz və kondensat) isə 423,3 milyon manat məbləğində vəsait daxil olmuşdur.
İnvestisiya gəliri. Fondun vəsaitlərinin idarə olunmasından əldə edilən gəlirlər 3 089,8 mln manat təşkil etmişdir.
Büdcədənkənar gəlir. Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı ARDNF-nin büdcədənkənar gəliri hesabat dövrü üzrə 9 468,7 milyon manat təşkil etmişdir.
Büdcəyə transfert. Hesabat dövrü ərzində ARDNF-nin 2025-ci il büdcəsinin icrası çərçivəsində 7 240,5 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir.
Layihə xərcləri. 2025-ci ilin yanvar-iyun aylarında aşağıdakı icrası davam edən layihələrə 24.3 milyon manat yönəldilmişdir, o cümlədən:
- “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nın maliyyələşməsinə 4,2 milyon manat,
- “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2028-ci illər üçün Dövlət Proqramı” nın maliyyələşməsinə 20,1 milyon manat.
İdarəetmə xərcləri. Sözügedən dövrdə, ARDNF-nin idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 13,8 milyon manat təşkil etmişdir.
Məlumat üçün qeyd edək ki, ARDNF tərəfindən 2025-ci ilin yanvar-iyun ayları ərzində Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının vasitəçiliyi ilə həyata keçirilən hərraclarda 3 718,1 milyon ABŞ dolları məbləğində vəsait satılmışdır.
2025-ci ilin ilk altı ayı ərzində ARDNF-nin aktivlərində müşahidə olunan artım əsasən vəsaitlərin idarə edilməsindən əldə edilən gəlirlər və büdcədənkənar gəlirlər hesabına formalaşmışdır.
ARDNF-nin borc öhdəliklərinə yatırımları ikinci rüb ərzində müsbət gəlirlilik nümayiş etdirmişdir. Rüb ərzində dövlət istiqrazlarının gəlirlilik dərəcələrində müşahidə olunan volatillik rübün sonuna doğru nisbətən azalmışdır. Eyni zamanda ABŞ və Avrozona iqtisadiyyatlarında inflyasiyanın müəyyən qədər səngiməsi müşahidə olunmuşdur. Borc öhdəlikləri altportfelinin gəlirliliyinə isə əsas töhfə faiz gəlirlərindən əldə olunmuşdur.
İkinci rüb ərzində qlobal səhm bazarlarında əsasən müsbət dinamika müşahidə edilmişdir. Rübün əvvəllərində ticarət siyasəti ilə bağlı yaranmış volatilliyə baxmayaraq, xüsusilə ABŞ səhm bazarlarında qiymətlərin yüksəlişi qeydə alınmışdır. Belə ki, siyasi müstəvidə davam edən qeyri-müəyyənliklərə rəğmən, investorların bazar gözləntilərində müşahidə olunan yaxşılaşma əsas səhm indekslərinin müsbət gəlirlilik nümayiş etdirməsi ilə nəticələnmişdir. Sözügedən tendensiyalar hesabat dövründə ARDNF-nin səhm altportfelinin gəlirliliyinə əhəmiyyətli dərəcədə müsbət təsir göstərmişdir.
Geosiyasi qeyri-müəyyənliklərin davam etməsi və mərkəzi bankların qızıla olan yüksək həcmdə davamlı tələbi fonunda, qızıl qiymətləri əhəmiyyətli artım göstərərək tarixi maksimum səviyyələrə çatmışdır. Bu əsasda hesabat dövrü ərzində ARDNF-nin qızıl altportfelində əhəmiyyətli büdcədənkənar gəlir formalaşmışdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_1a1ab4b1e8e88f14d98adc7c7_o.jpg
- SOFAZ's assets reached USD 66.5 billion, representing a 10.8% increase compared to the beginning of the year.
- The Fund recorded total revenues of 8.8 billion manats, while expenditures stood at 7.3 billion manats.
- Oil and gas revenues amounted to 5.7 billion manats.
- Investment return totaled 3.1 billion manats.
- SOFAZ transferred 7.2 billion manats to the state budget.
The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) reports that as of June 30, 2025, SOFAZ's assets increased by 10.8% totaling 66 515.6 million US dollars, compared to 60 031.4 million US dollars at the beginning of the year 2025.
During the period of January – June 2025, budgetary revenues for the period totaled 8 833.0 million manats, while budgetary expenses amounted to 7 278.6 million manats.
Budget revenues:
Oil and gas revenues. SOFAZ's revenue from oil and gas agreements totaled 5 743.2 million manats, consisting of:
- 4 974.3 million manats from the sale of oil and gas,
- 765.3 million manats from bonus payments and transit revenues,
- 3,6 million manats from acreage fee.
It should be noted that during the reporting period, SOFAZ received 4 427.3 million manats from the Azeri-Chirag-Gunashli (ACG) field and 423.3 million manats from the Shah Deniz field.
Investment return. The return from managing SOFAZ's assets amounted to 3 089.8 million manats.
Extra-budgetary revenues. SOFAZ's extra-budgetary revenues totaled 9 468.8 million manats, attributed to revaluations in exchange rates.
Transfer to State budget. Within the framework of the 2025 SOFAZ budget implementation, a total of 7 240.5 million manats were transferred into the state budget during the reporting period.
Project expenditures. In January-June 2025, 24.3 million manats were allocated to the following ongoing projects:
- 4.2 million manats were directed to financing the "2019-2023 State Program on increasing the international competitiveness of the higher education system of Azerbaijan,"
- 20.1 million manats were allocated for the "State Program for the Education of Youth at Prestigious Universities of Foreign Countries for 2022-2028."
Operational expenditures. The operational expenditures of SOFAZ amounted to 13.8 million manats for the reporting period.
During the January–June 2025 period, SOFAZ sold a total of 3 718.1 million US dollars through auctions conducted in coordination with the Central Bank of the Republic of Azerbaijan.
SOFAZ’s asset growth for the first half of 2025 was primarily driven by investment revenue as well as extra-budgetary revenues.
SOFAZ’s fixed income investments delivered positive returns in the second quarter. Although government bond yields were volatile throughout the period, they declined slightly on a net basis. Inflation slowed slightly across the US and Eurozone. A significant portion of the return is achieved through “carry” gains.
Global equity markets rebounded strongly by US stocks, following the early-quarter volatility driven by trade tensions. Despite persistent policy uncertainty, investor sentiment improved steadily, enabling major indices to record solid gains. This contributed to robust performance in SOFAZ’s public equity investments in the second quarter.