https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_209f1ee640d8e75b711721ef1_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İsveçrə Konfederasiyasına işgüzar səfəri çərçivəsində Cenevrə şəhərində Braziliya Federativ Respublikası Deputatlar Palatasının sədri Huqo Motta ilə görüşüb.
Görüşdə qeyd olunub ki, ölkələrimiz arasında coğrafi uzaqlığa baxmayaraq, həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli əsasda əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün imkanlar mövcuddur. 2023-cü ildə ölkələrimiz arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30-cu ildönümünün tamam olduğu qeyd edilərək, vurğulanıb ki, ölkələrimiz arasında mövcud olan yüksək səviyyəli əlaqələr fonunda parlamentlərimiz arasında da yaxşı münasibətlər var.
Söhbət zamanı Parlament Sədrlərinin VI Dünya Konfransının qanunverici orqanların ortaq maraqlarına dair fikir mübadiləsi aparmaq baxımından yaxşı imkan olduğu qeyd edilərək, belə mühüm beynəlxalq platformalar çərçivəsində əməkdaşlığın önəmi diqqətə çatdırılıb. Hər iki ölkənin parlament dostluq qrupları arasında sıx təmasların mövcud olmasından məmnunluq ifadə olunaraq, qeyd edilib ki, bu təmaslar parlamentlər arasında əməkdaşlığın genişlənməsinə imkan verir. Keçirilən görüşlərin və siyasi dialoqun parlamentlər arasında əlaqələrin daha da dərinləşdirilməsinə xidmət etdiyi vurğulanıb. Müasir dünyada mövcud olan çağırışlara qarşı birgə mübarizədə parlamentlərarası əməkdaşlığın vacibliyi bir daha qeyd edilib.
Görüşdə COP30-un Braziliyada keçiriləcəyi xatırladılaraq, ötən il Azərbaycanın COP29-a uğurla evsahibliyi etdiyi vurğulanıb. Qeyd olunub ki, bu mühüm qlobal tədbir çərçivəsində ölkəmizə səfər etmiş Braziliya nümayəndə heyətinin üzvləri Azərbaycan xalqının qonaqpərvərliyindən, bu tədbirin ən yüksək səviyyədə təşkilindən məmnunluqlarını bildiriblər. COP29 çərçivəsində Milli Məclislə Parlamentlərarası İttifaqın birgə təşkil etdiyi Parlament görüşünün uğurla baş tutduğu qeyd edilərək, Braziliyada COP30 çərçivəsində keçiriləcək Parlament konfransının təşkili ilə bağlı təcrübə mübadiləsi və əməkdaşlıq imkanları barədə də danışılıb.

Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась со спикером Палаты депутатов Бразилии
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась со спикером Палаты депутатов Бразилии Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась со спикером Палаты депутатов Бразилии
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова в рамках своего рабочего визита в Швейцарскую Конфедерацию провела встречу со спикером Палаты депутатов Федеративной Республики Бразилия Хьюго Моттой.
Как отмечалось на встрече, несмотря на географическую удалённость между нашими странами, имеются возможности для дальнейшего расширения связей как на двусторонний, так и на многосторонней основах. Было упомянуто, что в 2023-м году исполнилось 30 лет со установления дипломатических отношений между нашими странами и что наряду с существующими высокоуровневыми отношениями между нашими государствами налажены также и хорошие связи между двумя парламентами.
В ходе беседы было сказано, что 6-я Всемирная Конференция Спикеров Парламентов предоставляет прекрасную возможность для обмена мнениями по вопросам, представляющим общий интерес для законодательных органов, и была акцентирована значимость сотрудничества на столь весомых международных площадках. Выражалось удовлетворение наличием тесных контактов между парламентскими группами дружбы обеих стран, способствующих расширению сотрудничества между парламентами. Проводимые встречи и политический диалог служат углублению связей между парламентами. Кроме того, вновь была отмечена необходимость межпарламентского сотрудничества в совместной борьбе с существующими в современном мире вызовами.
На встрече было отмечено предстоящее проведение COP30 в Бразилии, а также успешное проведение в прошлом году Азербайджаном у себя COP29. Собеседники сказали, что посетившие Азербайджан в рамках этого важного глобального мероприятия члены бразильской делегации выразили удовлетворение гостеприимством азербайджанского народа и высоким уровнем организации мероприятия. Парламентская встреча, организованная совместно Милли Меджлисом и Межпарламентским Союзом в рамках COP29, прошла успешно, и на ней обсуждались вопросы обмена опытом и возможности взаимодействия в организации Парламентской конференции, которая состоится в рамках COP30 в Бразилии.