https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_209f1ee640d8e75b711721ef1_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İsveçrə Konfederasiyasına işgüzar səfəri çərçivəsində Cenevrə şəhərində Braziliya Federativ Respublikası Deputatlar Palatasının sədri Huqo Motta ilə görüşüb.
Görüşdə qeyd olunub ki, ölkələrimiz arasında coğrafi uzaqlığa baxmayaraq, həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli əsasda əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün imkanlar mövcuddur. 2023-cü ildə ölkələrimiz arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30-cu ildönümünün tamam olduğu qeyd edilərək, vurğulanıb ki, ölkələrimiz arasında mövcud olan yüksək səviyyəli əlaqələr fonunda parlamentlərimiz arasında da yaxşı münasibətlər var.
Söhbət zamanı Parlament Sədrlərinin VI Dünya Konfransının qanunverici orqanların ortaq maraqlarına dair fikir mübadiləsi aparmaq baxımından yaxşı imkan olduğu qeyd edilərək, belə mühüm beynəlxalq platformalar çərçivəsində əməkdaşlığın önəmi diqqətə çatdırılıb. Hər iki ölkənin parlament dostluq qrupları arasında sıx təmasların mövcud olmasından məmnunluq ifadə olunaraq, qeyd edilib ki, bu təmaslar parlamentlər arasında əməkdaşlığın genişlənməsinə imkan verir. Keçirilən görüşlərin və siyasi dialoqun parlamentlər arasında əlaqələrin daha da dərinləşdirilməsinə xidmət etdiyi vurğulanıb. Müasir dünyada mövcud olan çağırışlara qarşı birgə mübarizədə parlamentlərarası əməkdaşlığın vacibliyi bir daha qeyd edilib.
Görüşdə COP30-un Braziliyada keçiriləcəyi xatırladılaraq, ötən il Azərbaycanın COP29-a uğurla evsahibliyi etdiyi vurğulanıb. Qeyd olunub ki, bu mühüm qlobal tədbir çərçivəsində ölkəmizə səfər etmiş Braziliya nümayəndə heyətinin üzvləri Azərbaycan xalqının qonaqpərvərliyindən, bu tədbirin ən yüksək səviyyədə təşkilindən məmnunluqlarını bildiriblər. COP29 çərçivəsində Milli Məclislə Parlamentlərarası İttifaqın birgə təşkil etdiyi Parlament görüşünün uğurla baş tutduğu qeyd edilərək, Braziliyada COP30 çərçivəsində keçiriləcək Parlament konfransının təşkili ilə bağlı təcrübə mübadiləsi və əməkdaşlıq imkanları barədə də danışılıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_209f1ee640d8e75b711721ef1_o.jpg
The Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has held a meeting with Speaker of the Chamber of Deputies of the Federative Republic of Brazil Hugo Motta in the course of her working visit to the Swiss Confederation.
It was remarked at the meeting that, notwithstanding the geographical distance between our countries, there are opportunities at hand for the further expansion of the ties on both the bilateral and multilateral levels. It was further said that 2023 had marked the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between our countries and that, alongside the existing high-level relations between our states, good connections have also been built between the two parliaments.
As the discussion continued, it was stated that the 6th World Conference of Speakers of Parliament provides an excellent opportunity to exchange views on matters of common interest to legislative assemblies; the importance of co-operation within such significant international platforms was underscored. Contentment was then voiced with the close liaisons between the parliamentary friendship groups of both countries, which linkage contributes to the broadening of inter-parliamentary co-operation. The meetings held and the political dialogue conducted serve to deepen the ties between the legislatures. Furthermore, the necessity of inter-parliamentary co-operation in addressing the challenges existing in the contemporary world jointly was reaffirmed as the conversation went on.
Then, it was said at the meeting that the COP30 will be held in Brazil; the successful hosting of the COP29 by Azerbaijan last year was highlighted, too. The Speakers stated that members of the Brazilian delegation who had visited Azerbaijan for that significant global event had expressed satisfaction with the hospitality of the Azerbaijani people and the high level of organisation the event had manifested. The Parliamentary Meeting organised in conjunction by the Milli Majlis and the Inter-Parliamentary Union on the margins of the COP29 went successfully and the discussions held at it covered the exchange of experience and opportunities for co-operation in arranging the Parliamentary Conference to be held on the sidelines of the COP30 in Brazil.