https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_ab71628c4f427d0a2086b0c1d_o.jpg
Hər hansı islahat yalnız bəzi dövlətlərin deyil, bütün ölkə və xalqların səsinin eşidildiyi sistemin yaradılması ilə nəticələnməlidir.
Bu fikri Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova iyulun 29-da İsveçrənin Cenevrə şəhərində keçirilən Parlament Sədrlərinin VI Dünya Konfransındakı çıxışında BMT-də islahatlar mövzusuna toxunaraq bildirib.
Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, beynəlxalq hüquq normaları və prinsipləri qorunmalı, ikili standartlar rədd edilməli, qəbul edilmiş qərarlar həyata keçirilməlidir. Yalnız bu şərtlər altında hamı üçün sülh, ədalət və rifahın təmin edilməsi məqsədlərinə nail olmaq mümkündür.
O qeyd edib ki, BMT-nin mərkəzində dayanan güclü və inklüziv çoxtərəfli sistem bütün problemlərə real və uzunmüddətli həlləri təmin etmək imkanına malikdir. Bununla belə, BMT sistemində effektiv islahatların aparılması ilə bağlı müzakirələr hələ də davam edir.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_ab71628c4f427d0a2086b0c1d_o.jpg
Любые реформы должны привести к созданию системы, в которой будут услышаны голоса не только отдельных государств, но всех стран и народов.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова высказала эту мысль, затронув тему реформ в ООН в своей речи на проведённой в городе Женева Швейцарской Конфедерации 29-июля 6-й Всемирной Конференции Спикеров Парламентов.
Спикер Сагиба Гафарова сказала, что нормы и принципы международного права должны соблюдаться, двойные стандарты должны быть отвергнуты, а принятые решения реализованы. Только при следовании этим условиям возможно достижение целей обеспечения мира, справедливости и процветания для всех.
Как она отметила, сильная и инклюзивная многосторонняя система с ООН в её центре обладает потенциалом для обеспечения реальных и долгосрочных решений существующих проблем. Однако все ещё идут дискуссии о реформировании системы ООН в направлении повышения её эффективности.