Mərkəzi Gömrük Hospitalında “Novartis” farma şirkəti ilə əməkdaşlıq görüşü keçirilib
Mərkəzi Gömrük Hospitalında “Novartis” farma şirkəti ilə əməkdaşlıq görüşü keçirilib Mərkəzi Gömrük Hospitalında “Novartis” farma şirkəti ilə əməkdaşlıq görüşü keçirilib
30 iyul 2025-ci il tarixində ilə Mərkəzi Gömrük Hospitalında “Novartis” farma şirkətinin nümayəndələri ilə əməkdaşlıq görüşü keçirilib. Görüşdə Azərbaycanın səhiyyə sahəsində beynəlxalq tərəfdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsi, innovativ müalicə metodlarının tətbiqi,  tibbi təhsil və təcrübə mübadiləsinə birgə layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin rəisi, tibb xidməti general mayoru, Əməkdar həkim Ceyhun Məmmədov, rəis müavini, t.ü.f.d., dosent, İsmayıl Əfəndiyev, Mərkəzi Gömrük Hospitalının rəisi- Baş həkim Bəxtiyar Musayev, rəis müavinləri Nabil Seyidov, Nahidə Mahmudova,  Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin Elmi-Təcrübi və Tədris Mərkəzinin rəisi, t.e.d., ürək-damar cərrahı Rəşad Mahmudov, Novartis Farma şirkətinin Qazaxıstan nümayəndəliyinin brend menecerləri Daulet Suleymenov, Vlada Emelyanova, Novartis Farma şirkətinin marketinq menecer Vəfa Əliyeva, Novartis Farma şirkətinin layihə meneceri Xumar Bağırova, şöbə rəisləri, həkim və rezidentlər iştirak ediblər.
Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin rəisi Ceyhun Məmmədov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, “Novartis” kimi beynəlxalq səviyyədə tanınmış və innovasiyalara əsaslanan farmasevtik şirkətlə əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb, bu əməkdaşlığın gələcəkdə genişlənəcəyinə və birgə layihələrin həm pasiyent məmnuniyyətinə, həm də ümumi səhiyyə sisteminin inkişafına töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib. Ceyhun Məmmədov qeyd edib ki, Mərkəzi Gömrük Hospitalının tibbi potensialı, yüksək ixtisaslı mütəxəssis heyəti və qabaqcıl texniki imkanları bu cür beynəlxalq əməkdaşlıq layihələri üçün əlverişli zəmin yaradır.
Daha sonra Novartis Farma şirkətinin Qazaıstan nümayəndəliyinin brend menecerləri Daulet Suleymenov və  çıxış edərək “Novartis” şirkətinin qlobal miqyasda innovativ tibb sahəsində əldə etdiyi uğurlar, müasir müalicə protokollarının hazırlanması, nadir və xroniki xəstəliklərin müalicəsində qabaqcıl yanaşmalar haqqında ətraflı məlumat verib. O, bu əməkdaşlığın təkcə müalicə sahəsində deyil, eyni zamanda klinik tədqiqatlar və tibbi təcrübə mübadiləsi kimi vacib istiqamətləri əhatə edəcəyini vurğulayıb.
Novartis Farma şirkətinin layihə meneceri Xumar Bağırova  “Azərbaycanda Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin Mərkəzi Hospitalı ilə gömrük əməkdaşlarına lipid profilinin skrininqi üzrə layihə” mövzusunda təqdimatla çıxış edərək layihənin məqsədləri, əhatə dairəsi və gözlənilən nəticələri haqqında ətraflı məlumat verib.
Görüş zamanı Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin Elmi-Təcrübi və Tədris Mərkəzinin rəisi Rəşad Mahmudov, Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin rəis müavini İsmayıl Əfəndiyev, Mərkəzi Gömrük Hospitalının rəisi- Baş həkim Bəxtiyar Musayev, rəis müavini Nabil Seyidov, kardioloq Günay Hətəmova, damar cərrahı Səbuhi Dadaşov təqdim olunan layihə və gələcək əməkdaşlıq imkanları barədə rəy, təklif və qeydlərini bildirərək, gələcək planlar və perspektiv istiqamətlər üzrə fikir mübadiləsi aparıb və gələcəkdə birgə fəaliyyətin möhkəmləndirilməsi məqsədilə konkret addımların atılmasını müzakirə ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_9859e70077ea6eab9f6c2fd03_o.jpg
30 июля 2025 года в Центральном Госпитале Таможенного Комитета Азербайджанской Республики состоялась встреча с представителями фармацевтической компании «Novartis». В ходе встречи были обсуждены перспективы сотрудничества в области расширения международных партнёрских связей в сфере здравоохранения, внедрения инновационных методов лечения, реализации совместных проектов по медицинскому образованию и обмену опытом.
Начальник Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета Азербайджанской Республики, заслуженный врач, к.м.н., генерал-майор медицинской службы Джейхун Мамедов, заместитель начальника, к.м.н., доцент Исмаил Эфендиев, начальник и начальник и главный врач Центрального Таможенного Госпиталя, д.м.н., общий хирург Бахтияр Мусаев, его заместители Набиль Сеидов и Нахида Махмудова, начальник Научно-Практического и Учебного Центра Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета, заслуженный врач, сердечно-сосудистый хирург, д.м.н. Рашад Махмудов, бренд-менеджеры казахстанского представительства «Novartis Pharma» Даулет Сулейменов и Влада Емельянова, менеджер проектов Хумар Багирова, а также заведующие отделениями, врачи и ординаторы.
Начальник Медицинской службы ГТК Джейхун Мамедов, приветствуя участников встречи, отметил важность сотрудничества с международной фармацевтической компанией «Novartis», которая славится своими инновационными решениями. Он выразил уверенность, что это партнёрство будет расширяться и реализация совместных проектов внесёт вклад в повышение удовлетворённости пациентов и развитие национальной системы здравоохранения. По его словам, высокий потенциал Центрального Госпиталя, квалифицированные специалисты и передовые технологии создают благоприятную основу для международного сотрудничества.
В свою очередь бренд-менеджеры казахстанского представительства «Novartis» Даулет Сулейменов и Влада Емельянова рассказали об успехах компании на глобальном уровне в области инновационной медицины, разработке современных протоколов лечения, передовых подходах к лечению редких и хронических заболеваний. Они подчеркнули, что сотрудничество охватит не только лечебную сферу, но и важные направления, такие как клинические исследования и обмен медицинским опытом.
Менеджер проектов компании «Novartis» Хумар Багирова представила проект под названием «Скрининг липидного профиля среди сотрудников таможенных органов при сотрудничестве с Центральным Госпиталем Медицинской службы ГТК Азербайджана», подробно рассказав о целях, масштабах и ожидаемых результатах инициативы.
В завершение встречи начальник Научно-Практического и Учебного Центра Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета, заслуженный врач, сердечно-сосудистый хирург, д.м.н. Рашад Махмудов, заместитель начальника Медицинской службы Исмаил Афендиев, главный врач Госпиталя Бахтияр Мусаев, его заместитель Набиль Сеидов, кардиолог Гюнай Гатамова и сосудистый хирург Сабухи Дадашов высказали свои мнения, предложения и замечания по проекту и обсудили возможные шаги по дальнейшему укреплению сотрудничества.