https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_2260e8271f13ebb7f095926f6_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Türkmənistanın Avaza şəhərinə işgüzar səfəri çərçivəsində avqustun 4-də Özbəkistan Respublikası Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva ilə görüşüb.
Görüşdə dost və qardaş ölkələrimiz arasında münasibətlərin dinamik inkişafından məmnunluq ifadə olunaraq, əlaqələrimizin dərinləşməsində ölkə başçılarının müstəsna rolu xüsusi vurğulanıb. Azərbaycan və Özbəkistan prezidentlərinin yüksək iradəsi sayəsində ikitərəfli münasibətlərimizin yeni və daha dinamik inkişaf mərhələsinə daxil olduğu qeyd edilərək, ölkələrimizin bir çox sahələrdə uğurla əməkdaşlıq etdiyi diqqətə çatdırılıb.
Söhbət zamanı, ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli münasibətlərin ruhuna uyğun olaraq, parlamentlərimiz arasında da əməkdaşlığın dinamik inkişaf tempinə malik olduğu bildirilib. Qeyd olunub ki, sıx təmaslar, müxtəlif beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində keçirilən mütəmadi görüşlər və qarşılıqlı səfərlər qanunverici orqanlarımızın əməkdaşlığına mühüm və müsbət təsir göstərir. Spiker Sahibə Qafarova özünün Özbəkistana çoxsaylı səfərlərini, o cümlədən, cari ilin iyul ayında Birinci Özbəkistan-Azərbaycan parlamentlərarası Forumunda iştirakını məmnunluqla xatırlayıb. Forum çərçivəsində imzalanan “Parlamentlərarası əməkdaşlığın inkişafına dair 2025-2026-cı illər üçün praktiki tədbirlər planı”, həmçinin Milli Məclislə Özbəkistan Ali Məclisinin Parlamentlərarası əməkdaşlıq komissiyasının Reqlamentinin münasibətlərimizin gələcək inkişafı baxımından əhəmiyyəti bir daha diqqətə çatdırılaraq, bu sənədlərin parlamentlərimiz və onların komitələri, dostluq qrupları və deputatlar arasında əlaqələrin daha da genişləndirilməsinə əhəmiyyətli imkanlar yaratdığı bildirilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_2260e8271f13ebb7f095926f6_o.jpg
В рамках своего рабочего визита в город Аваза Туркменистана спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 4-го августа встретилась со спикером Сената Олий Мажлиса Узбекистана Танзилой Нарбаевой.
Собеседницы выразили удовлетворение динамичным развитием отношений между нашими дружественными, братскими странами, и особо отметили исключительную роль глав государств в углублении взаимосвязей. Сказав, что взаимоотношения перешли на новый и более динамичный этап развития благодаря твёрдой воле президентов Азербайджана и Узбекистана, спикеры упомянули и успешное сотрудничество между нашими странами во множестве областей.
В беседе затрагивался динамичный темп развития сотрудничества между нашими парламентами, отвечающий духу высокоуровневых отношений двух государств. Было отмечено, что плотные контакты, регулярные встречи на полях различных международных мероприятий и встречные поездки оказывают значительное и благотворное влияние на сотрудничество между нашими законодательными органами. Спикер Сагиба Гафарова с удовлетворением упомянула свои множественные визиты в Узбекистан, включая с целью участия в Первом межпарламентском форуме Узбекистан-Азербайджан в июле текущего года. Была вновь отмечена важность подписанного в рамках форума «Плана практических мероприятий по развитию межпарламентского сотрудничества на 2025–2026 годы», а также Регламента Комиссии по межпарламентскому сотрудничеству Милли Меджлиса Азербайджана и Олий Мажлиса Узбекистана. Как было указано, эти документы создают значительные возможности для дальнейшего расширения связей между нашими парламентами, а также их комитетами, группами дружбы и депутатами.