https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_2260e8271f13ebb7f095926f6_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Türkmənistanın Avaza şəhərinə işgüzar səfəri çərçivəsində avqustun 4-də Özbəkistan Respublikası Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva ilə görüşüb.
Görüşdə dost və qardaş ölkələrimiz arasında münasibətlərin dinamik inkişafından məmnunluq ifadə olunaraq, əlaqələrimizin dərinləşməsində ölkə başçılarının müstəsna rolu xüsusi vurğulanıb. Azərbaycan və Özbəkistan prezidentlərinin yüksək iradəsi sayəsində ikitərəfli münasibətlərimizin yeni və daha dinamik inkişaf mərhələsinə daxil olduğu qeyd edilərək, ölkələrimizin bir çox sahələrdə uğurla əməkdaşlıq etdiyi diqqətə çatdırılıb.
Söhbət zamanı, ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli münasibətlərin ruhuna uyğun olaraq, parlamentlərimiz arasında da əməkdaşlığın dinamik inkişaf tempinə malik olduğu bildirilib. Qeyd olunub ki, sıx təmaslar, müxtəlif beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində keçirilən mütəmadi görüşlər və qarşılıqlı səfərlər qanunverici orqanlarımızın əməkdaşlığına mühüm və müsbət təsir göstərir. Spiker Sahibə Qafarova özünün Özbəkistana çoxsaylı səfərlərini, o cümlədən, cari ilin iyul ayında Birinci Özbəkistan-Azərbaycan parlamentlərarası Forumunda iştirakını məmnunluqla xatırlayıb. Forum çərçivəsində imzalanan “Parlamentlərarası əməkdaşlığın inkişafına dair 2025-2026-cı illər üçün praktiki tədbirlər planı”, həmçinin Milli Məclislə Özbəkistan Ali Məclisinin Parlamentlərarası əməkdaşlıq komissiyasının Reqlamentinin münasibətlərimizin gələcək inkişafı baxımından əhəmiyyəti bir daha diqqətə çatdırılaraq, bu sənədlərin parlamentlərimiz və onların komitələri, dostluq qrupları və deputatlar arasında əlaqələrin daha da genişləndirilməsinə əhəmiyyətli imkanlar yaratdığı bildirilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_2260e8271f13ebb7f095926f6_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has had a meeting in the course of her working visit to the town of Awaza of Turkmenistan with Speaker of the Senate of the Oliy Majlis of Uzbekistan Tanzila Narbayeva on 4 August.
The Speakers voiced the shared contentment with the dynamic advancement of the relations between our friendly and fraternal countries and highlighted the exceptional role of the Heads of State in the deepening of the connexions. Having said that the mutual relations have reached a new and more dynamic development stage thanks to the firm will of the Presidents of Azerbaijan and Uzbekistan, they also brought up our countries’ successful co-operation in many areas.
The conversation addressed the dynamic growth tempo of the co-operation between our parliaments, akin in spirit to the high-level relationship of the state states. It was noted that the close contacts, regular meetings on the fringes of various international events and reciprocal trips bore a considerable and favourable influence on the collaboration of our legislative bodies. Speaker Sahiba Gafarova recalled with satisfaction her numerous visits to Uzbekistan, including one to take part in the First Uzbekistan-Azerbaijan Inter-Parliamentary Forum in July this year. The significance of the Practical Action Plan to Develop the Inter-Parliamentary Co-operation in 2025-2026 and of the Regulations of the Inter-Parliamentary Co-operation Commission of the Milli Majlis of Azerbaijan and the Oliy Majlis of Uzbekistan, signed on the sidelines of the Forum, was underlined once more. It was then said that those documents gave rise to considerable opportunities to continue broadening the links between our legislatures as well as between their committees, friendship groups and MPs.