https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_110b56a3ded80e9bb74287a1e_o.jpg
Bakıda “AZCON Holding” şirkətlərindən olan “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin (ADY) sədri Rövşən Rüstəmov “Gürcüstan Dəmir Yolları” SC-nin baş direktoru Laşa Abaşidze ilə görüşüb.
Görüşdə Bakı–Tbilisi–Qars (BTQ) dəmir yolu xəttinin inkişafı üzrə əməkdaşlıq, bu dəmir yolunun Gürcüstan hissəsinin modernləşdirilməsinin əhəmiyyəti və Orta Dəhlizin əsas seqmentlərindən biri kimi yükdaşımalardakı rolu müzakirə edilib.
İllik gücü 5 milyon tona çatdırılmış BTQ ilə yükdaşımaların daha səmərəli təşkili və yeni yüklərin cəlbi məqsədilə “BTKI Railways” MMC birgə müəssisəsinin fəaliyyətinin gücləndirilməsi barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Tərəflər həmçinin əməkdaşlığın yeni səviyyəyə qaldırılması məqsədilə bu ilin iyununda imzalanmış yol xəritəsinin icrasının mövcud mərhələsini müzakirə ediblər. Qeyd olunub ki, hazırda Azərbaycan və Gürcüstanın dəmiryol mütəxəssisləri arasında birgə fəaliyyətin uzlaşdırılması və optimallaşdırılması məqsədilə zəruri məlumatların aktiv və konstruktiv mübadiləsi aparılır.
Həm işçi qrupları, həm də müntəzəm birbaşa görüşlərlə daha effektiv və operativ əməkdaşlıq nəticəsində Şərq-Qərb-Şərq marşrutu üzrə hər iki ölkədən keçməklə yükdaşımaların daha səmərəli təşkili üçün fəaliyyətin gücləndiriləcəyi bildirilib.
Bundan başqa, bu ilin sonunadək Orta Dəhlizlə yükdaşımlarda kağızsız sənəd dövriyyəsinin tətbiqi, “Track and Trace” yük izlənməsi sisteminin işə salınması üçün görüləcək işlər nəzərdən keçirilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_110b56a3ded80e9bb74287a1e_o.jpg
In Baku, Rovshan Rustamov, Chairman of “Azerbaijan Railways” CJSC (ADY), a company of AZCON Holding, held a meeting with Lasha Abashidze, the newly appointed General Director of “Georgian Railway” JSC.
The discussions centered on strengthening bilateral cooperation in the development of the Baku–Tbilisi–Kars (BTK) railway line, with particular emphasis on the modernization of the Georgian segment and the line’s growing strategic importance as a critical component of the Trans-Caspian International Transport Route, also known as the Middle Corridor.
Both sides underscored the need to enhance operational efficiency and attract new freight volumes to the corridor, whose annual capacity has recently been expanded to 5 million tons. In this context, the parties exchanged views on reinforcing the activities of the joint venture “BTKI Railways” LLC to support more streamlined and coordinated cargo operations.
The meeting also reviewed progress on the implementation of the bilateral roadmap signed in June 2025, which aims to elevate railway cooperation between the two countries. It was noted that Azerbaijani and Georgian railway experts are actively engaged in structured and constructive data exchange to align operational workflows and optimize cross-border coordination.
The parties agreed that closer engagement both through dedicated working groups and regular direct consultations will further strengthen collaboration and ensure the efficient organization of freight flows along the East–West–East axis.
In addition, the meeting addressed key digitalization initiatives to be implemented by the end of the year, including the introduction of a paperless documentation system and the deployment of the “Track and Trace” cargo monitoring platform across the Middle Corridor.