https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_d4a78c3e1db59b5da410491a3_o.jpg
Azərbaycan və Ermənistan arasında əldə olunan tarixi razılaşmaya münasibət bildirən Qazaxıstanın Azərbaycandakı səfiri Alim Bayel sülh prosesini yüksək qiymətləndirib.
Diplomat qeyd edib ki, bu razılaşma Cənubi Qafqazda sülh və əməkdaşlığın yeni mərhələsinə təkan verəcək:
“Əminəm ki, yolların açılması, nəqliyyat və logistika, kommunikasiya, ticarət, energetika sahələrində əməkdaşlıq təkcə Cənubi Qafqaz üçün deyil, həm də Mərkəzi Asiyanın sabitliyi və rifahına böyük töhfə verəcək. Prezident Tokayevin təşəbbüsü ilə Qazaxıstanın da sülh prosesində iştirak etməsi bizim üçün qürur mənbəyidir. Biz həmişə tarixi ədaləti və qarşılıqlı hörməti dəstəkləyirik.”
Alim Bayel həmçinin vurğulayıb ki, Qazaxıstan regional əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi və davamlı sülhün möhkəmləndirilməsi istiqamətində Azərbaycanla birgə fəaliyyətə hazırdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_d4a78c3e1db59b5da410491a3_o.jpg
Посол Казахстана в Азербайджане Алим Байел, комментируя историческое соглашение, достигнутое между Азербайджаном и Арменией, высоко оценил мирный процесс.
Дипломат отметил, что это соглашение даст импульс новому этапу мира и сотрудничества на Южном Кавказе:
«Уверен, что открытие дорог, развитие сотрудничества в сферах транспорта и логистики, коммуникаций, торговли и энергетики внесёт значительный вклад не только в стабильность и процветание Южного Кавказа, но и Центральной Азии. Для нас является предметом гордости участие Казахстана в мирном процессе по инициативе Президента Токаева. Мы всегда поддерживаем историческую справедливость и взаимное уважение».
Алим Байел также подчеркнул, что Казахстан готов к совместной работе с Азербайджаном по углублению регионального сотрудничества и укреплению прочного мира.