https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_e41b0f12c92f6466eaf16e3c7_o.jpg
Prezident Kasım-Jomart Tokayev Vaşinqtonda imzalanmış Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh razılaşmanı tarixi əhəmiyyətə malik bir nailiyyət hesab edir.
Sənəd iki dövlət arasında uzunmüddətli hərbi münaqişəyə son qoydu və möhkəm sülh əsasında diplomatik münasibətlərin qurulması və əməkdaşlığın inkişafı üçün yol açdı.
Dövlət başçısının fikrincə, Azərbaycan və Ermənistan arasında unikal sazişin imzalanması ABŞ Prezidenti Donald Trampın enerjili və səmərəli vasitəçilik missiyası sayəsində mümkün olub. Tramp Azərbaycan və Ermənistan liderlərini siyasi iradə və strateji uzaqgörənlik göstərməyə tam şəkildə inandıra bilib.
Prezident Kasım-Jomart Tokayev qeyd edir ki, Qazaxıstan da Azərbaycan və Ermənistan arasında bu qədər mühüm razılaşmaların əldə olunmasına öz mümkün töhfəsini verib və bu məqsədlə sülh sazişinin əsas parametrlər üzrə xarici işlər nazirləri səviyyəsində danışıqların keçirilməsi üçün Almatı şəhəri təklif edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_e41b0f12c92f6466eaf16e3c7_o.jpg
Президент Касым-Жомарт Токаев считает подписанное в Вашингтоне соглашение о мире между Азербайджаном и Арменией исторически важным достижением.
Документ положил конец долговременному военному конфликту между двумя государствами и открыл дорогу к установлению дипломатических отношений и развитию сотрудничества между ними на основе прочного мира.
По мнению Главы государства, подписание уникального соглашения между Азербайджаном и Арменией стало возможным благодаря энергичной и эффективной посреднической миссии Президента США Дональда Трампа, который сумел убедить азербайджанского и армянского лидеров проявить в полной мере политическую волю и стратегическую дальновидность.
Президент Касым-Жомарт Токаев отмечает, что и Казахстан внес свою посильную лепту в достижение столь важных договоренностей между Азербайджаном и Арменией, предложив г.Алматы в качестве места переговоров на уровне министров иностранных дел по ключевым параметрам мирного договора.