https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_8b405c76794fc745b57f5a6d5_o.jpg
Məlum olduğu kimi, 12 avqust 2025-ci il tarixində Prezident İlham Əliyev “Qarabağ Dirçəliş Fondunun Müşahidə Şurasının tərkibinin təsdiq edilməsi haqqında” 2021-ci il 4 yanvar tarixli 2407 nömrəli Sərəncamında dəyişiklik edilməsi barədə Sərəncam imzalayıb.
Sözügedən sənədlə bağlı media qurumlarından daxil olan çoxsaylı sorğulara cavab olaraq Fondun mətbuat xidmətindən bildirilib ki, Müşahidə Şurasının üzvlərinin siyahısında dəyişiklik baş verməyib.
“Xatırladaq ki, 5 fevral 2025-ci il tarixli Prezident sərəncamları ilə Muxtar Babayev ekologiya və təbii sərvətlər naziri vəzifəsindən azad edilərək Azərbaycan Respublikası Prezidentinin iqlim məsələləri üzrə nümayəndəsi təyin edilib. Həmçinin, Tural Gəncəliyevin rəhbərlik etdiyi “Dağlıq Qarabağın Azərbaycanlı İcması” İctimai Birliyi 2021-ci ilin aprelində fəaliyyətini dayandırıb. Prezidentin son Sərəncamında məhz bu dəyişikliklər nəzərə alınaraq Şura üzvlərinin vəzifə adlarında müvafiq düzəlişlər edilib. Həm Muxtar Babayev, həm də Tural Gəncəliyev əvvəlki kimi Müşahidə Şurasının üzvləri olaraq fəaliyyətlərini davam etdirirlər”, - deyə məlumatda qeyd olunub.

https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_8b405c76794fc745b57f5a6d5_o.jpg
Как известно, 12 августа 2025 года Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал Распоряжение о внесении изменений в Распоряжение № 2407 от 4 января 2021 года «Об утверждении состава Наблюдательного совета Фонда Возрождения Карабаха».
В ответ на многочисленные запросы, поступившие от СМИ в связи с указанным документом, в пресс-службе Фонда сообщили, что изменений в списке членов Наблюдательного совета не произошло.
«Напомним, что Распоряжением Президента от 5 февраля 2025 года Мухтар Бабаев был освобождён от должности министра экологии и природных ресурсов и назначен Представителем Президента Азербайджанской Республики по вопросам климата.
Также Общественное объединение «Азербайджанская община Нагорного Карабаха», возглавляемое Туралом Гянджалиевым, прекратило свою деятельность в апреле 2021 года.
В последнем Распоряжении Президента, с учётом именно этих обстоятельств, внесены корректировки в должностные наименования членов Совета. И господин Мухтар Бабаев, и господин Турал Гянджалиев продолжают свою деятельность в качестве членов Наблюдательного совета, как и прежде», — подчеркнули в Фонде.