https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_468b7053dda4e4aff6c1f5588_o.jpg
TikTok Yaxın Şərq, Asiya və Afrika ölkələrində, o cümlədən Azərbaycanda reklam sahəsində TikTok Ad Awards 2025 adlı kreativ mükafatın başladıldığını elan etdi. Mükafatlandırma mərasimi dekabr ayında Ər-Riyadda keçiriləcək və burada TikTok-un xüsusi imkanlarından istifadə edərək parlaq, nəticəyönümlü marketinq kampaniyaları hazırlayan brendlər və agentliklər mükafatlandırılacaq.
TikTok artıq ikinci il ardıcıl olaraq beynəlxalq Ad Awards mükafatını keçirir. Onun əsas məqsədi regionda ən ilhamverici reklam kampaniyalarını önə çıxarmaq, orijinallıq, yaradıcılıq və emosiyanı təsirli biznes nəticələri ilə birləşdirməyi bacaran brendləri vurğulamaqdır.
Müraciətlərin qəbulu artıq açıqdır və 1 oktyabr 2024-cü ildən 31 oktyabr 2025-ci ilədək TikTok-da həyata keçirilmiş reklam kampaniyalarını əhatə edir. Azərbaycan brendləri və agentlikləri ilə yanaşı, mükafata Qazaxıstan, Türkiyə, Kipr, Səudiyyə Ərəbistanı, BƏƏ, Qatar, Livan, İraq, Misir, Mərakeş, Keniya, Nigeriya, Cənubi Afrika, Pakistan, Banqladeş və Şri-Lankanın nümayəndələri də qatıla bilərlər.
Bu il iştirakçılar yeddi nominasiya üzrə müraciət edə bilərlər. Hər bir kateqoriya TikTok-da reklam kampaniyalarının uğuru üçün vacib olan əsas məqamlardan birini əks etdirir:
1. It’s the Creative for Me (Yaradıcı potensial). Bu kateqoriyada əsas meyar yaradıcı ideya və strategiyadır. Bu kateqoriya TikTok-da kampaniyalarını həyata keçirərkən cəsarət göstərən, yaradıcılığın sərhədlərini genişləndirən və təsirli nəticələr əldə edən brendlər və agentliklər üçün açıqdır.
2. Community Core (İcmanın səsi). Bu kateqoriyada TikTok yaradıcılarının ən yaxşı şəkildə cəlb edilməsi və platforma icması ilə ən səmərəli iş qiymətləndirilir.
3. Full Funnel Flex (Bütün mərhələlərə fokus). Bu kateqoriya marketinq hunisinin bütün mərhələlərində – tanınmadan konversiya və satışa qədər – ölçülə bilən nəticələr göstərən inteqrasiya olunmuş strategiyalara malik kampaniyaları əhatə edir.
4. Big Branding Energy (Brendin gücü). Bu kateqoriyada hekayə anlatımı vasitəsilə özünü parlaq şəkildə göstərən yaradıcı və brendin tanınmasını əhəmiyyətli dərəcədə artıran kampaniyalar qiymətləndirilir.
5. Goal Digger (Hədəfə çatmaq). Bu kateqoriyada brendlərə konkret biznes nəticələri qazandıran, reklam xərclərinin səmərəliliyini artıran, konversiya göstəricilərini və satışları yüksəldən — reklam kampaniyaları qiymətləndirilir.
6. Bougie on a Budget (Büdcə önəmli deyil). Bu kateqoriya, büdcə və resurs məhdudiyyətlərinə baxmayaraq, orqanik və ödənişli məzmunu səmərəli birləşdirərək maksimal təsir əldə edən və platforma icmasını heyrətləndirən kampaniyalar üçün nəzərdə tutulub.
7. Sound On Please (Səs yüksək olsun). Bu kateqoriya, səs effektinin yaradıcı ideyanın əsasını təşkil etdiyi və kampaniyanın ən parlaq şəkildə həyata keçirilməsinə imkan verdiyi reklam layihələri üçün nəzərdə tutulub.
The People's Choice (İctimai seçim). Bu kateqoriyada qalib, mükafatlandırma mərasiminin qonaqlarının səs verdiyi kampaniya olacaq.
Mükafatın əsas qalibi ən yüksək mükafatı alacaq – The Greatest Of All Time (The G.O.A.T "Ən Böyük Əfsanə"). Bu mükafat yaradıcı yanaşması ilə seçilən və istənilən nəticələrə maksimum effektivliklə nail olan ən yaxşı kampaniyaya təqdim ediləcək. Mükafatın məqsədi – mədəniyyətə parlaq nümunə yaradan, istifadəçilərə sevinc və zövq bəxş edən və ümumilikdə TikTok icmasına müsbət təsir göstərən brendi önə çıxarmaqdır. G.O.A.T mükafatına namizədlik avtomatik olaraq yeddi əsas kateqoriyadan hər hansı birinə müraciət etmiş bütün iştirakçılara şamil olunacaq.
“Keçən il gördüyümüz inanılmaz yaradıcılıq səviyyəsindən sonra TikTok Ad Awards-u ikinci dəfə keçirməkdən məmnunuq,” – deyə TikTok-un Yaxın Şərq, Türkiyə, Afrika, Mərkəzi və Cənubi Asiya üzrə Qlobal Biznes Həlləri departamentinin baş direktoru Şadi Kandil bildirib. – “Bu mükafat sadəcə reklam üçün deyil, mədəni hadisəyə çevrilən, ilham verən və real biznes nəticələri gətirən layihələr üçündür. Bu il brendlər və agentliklər tərəfindən təqdim olunacaq cəsarətli və innovativ işləri səbirsizliklə gözləyirik.”
Müraciətlərin qəbulu 31 oktyabr 2025-ci ildə başa çatacaq. Mükafatla bağlı ətraflı məlumat və müraciət forması sayt vasitəsilə təqdim olunur: https://tiktokadawardsmetapee.com/2025.

https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_468b7053dda4e4aff6c1f5588_o.jpg
TikTok анонсировал запуск креативной премии в области рекламы TikTok Ad Awards 2025 в странах Ближнего Востока, Азии и Африки, включая Азербайджан. Церемония награждения пройдет в декабре в Эр-Рияде, где будут отмечены бренды и агентства, создающие яркие и результативные маркетинговые кампании на основе уникальных возможностей TikTok.
TikTok уже второй год подряд проводит международную премию Ad Awards, главная цель которой выделить самые вдохновляющие рекламные кампании региона от брендов, которые смогли объединить аутентичность, креатив и эмоции с впечатляющими бизнес-результатами.
Прием заявок уже открыт для рекламных кампаний, запущенных в TikTok в период с 1 октября 2024 по 31 октября 2025 года. Помимо азербайджанских брендов и агентств принять участие в премии могут представители Казахстана, Турции, Кипра, Саудовской Аравии, ОАЭ, Катара, Ливана, Ирака, Египта, Марокко, Кении, Нигерии, ЮАР, Пакистана, Бангладеша и Шри-Ланки.
В этом году участники могут подать заявку в семи категориях. Каждая из них отражает один из ключевых аспектов, необходимых для успеха рекламных кампаний в TikTok:
1. It's the Creative for Me (Творческий потенциал). В этой категории главным критерием является креативная идея и стратегия. Эта категория открыта для брендов и агентств, которые проявили смелость в реализации кампаний в TikTok, смогли раздвинуть границы творчества и получили впечатляющие результаты.
2. Community Core (Голос сообщества). Здесь отмечается лучшее вовлечение креаторов и самая эффективная работа с сообществом платформы.
3. Full Funnel Flex (Фокус на всех этапах воронки). Кампании с интегрированными стратегиями, которые показывают измеримые результаты на всех этапах маркетинговой воронки – от формирования узнаваемости до конверсий и продаж.
4. Big Branding Energy (Сила бренда). Здесь отмечаются кампании, которые с помощью креативного сторителлинга смогли ярко заявить о себе и значительно повысить узнаваемость бренда.
5. Goal Digger (Достижение цели). Кейсы рекламных кампаний, которые помогли брендам достичь конкретных бизнес-результатов – улучшить окупаемость расходов на рекламу, конверсии и продажи.
6. Bougie on a Budget (Дело не в бюджете). Эта категория предназначена для кампаний, которым ограничения в бюджете и ресурсах не помешали грамотно объединить органический и платный контент и добиться максимального эффекта, впечатлив сообщество платформы.
7. Sound On Please (Звук на полную). Для кампаний, в которых звуковой эффект стал основой творческой идеи и позволил реализовать кампанию максимально ярко.
The People's Choice (Выбор аудитории). В этой категории победит кампания, за которую проголосуют гости церемонии награждения.
Главный победитель премии получит высшую награду The Greatest Of All Time (The G.O.A.T – «Абсолютная легенда»). Она будет вручена лучшей кампании, которая отличилась креативностью и максимально эффективно достигла желаемых результатов. Цель награды - выделить бренд, который смог создать яркий образец культуры, принести радость и удовольствие пользователям, и в целом оказал позитивное влияние на сообщество TikTok.
Претендентами на премию G.O.A.T. автоматически станут все участники, подавшие заявку в любой из семи основных категорий.
«После невероятного уровня креатива, который мы увидели в прошлом году, мы рады проводить TikTok Ad Awards второй год подряд», – отметил Шади Кандил, генеральный директор департамента Global Business Solutions в TikTok на Ближнем Востоке, в Турции, Африке, Центральной и Южной Азии. «Эта премия посвящена не просто рекламе, а проектам, которые становятся культурными событиями, вдохновляют и приносят реальные бизнес-результаты. Мы с нетерпением ждём смелых и инновационных работ, которые бренды и агентства представят в этом году».
Прием заявок завершится 31 октября 2025 года. Подробная информация о премии и форма для подачи заявок доступны на сайте: https://tiktokadawardsmetapee.com/2025.