https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_71a6e463247d84d5ceb6ae87c_o.jpg
«Futbolçu olmaq, məşqçi olmaqdan qat-qat asandır» – bu barədə tanınmış azərbaycanlı futbol məşqçisi, keçmiş futbolçu Şahin Diniyev «PODKAT» layihəsində iştirak edərkən danışıb. Bu iki peşə arasındakı fərqləri qeyd edən Diniyev bildirib ki, futbolçu yalnız öz oyununa görə cavabdehdir, amma məşqçi bütün komandaya görə məsuliyyət daşıyır. Məğlubiyyət halında isə günahkar kimi yenə məşqçini önə çıxarırlar, hətta bəzən işdən azad edirlər, halbuki futbolçulara bu cür münasibət bəslənmir. Diniyev, həmçinin milli futbol çempionatının aşağı səviyyədə olan azarkeş marağından da bəhs edərək qeyd edib ki, əvvəllər azarkeşlər sevdikləri konkret futbolçuların oyununa baxmaq üçün stadiona gəlirdilər. İndiki dövrdə isə bu meyl ideal vəziyyətdən çox uzaqdır. Mütəxəssisin sözlərinə görə, ölkədə futbolun səviyyəsinin qalxması üçün ən azı 3-4 komanda çempionluq uğrunda mübarizə aparmalıdır. Çünki məhz real və sağlam daxili rəqabət oyun keyfiyyətinin yüksəlməsinə səbəb olur.
«Parni iz Baku» KVN komandasının Şahin Diniyevin milli komandanın baş məşqçisi olduğu dövrü əks etdirən məşhur səhnəsini xatırlayan qonaq bu cür yumorun onu sevindirdiyini bildirib. «Əgər bir insanı müzakirə edirlərsə, deməli o, ictimaiyyət üçün maraqlıdır», – deyə Diniyev əlavə edib. Kult statusu almış «Qapıçı kimdir? Dur, qapını bağla» kimi ifadələr ona hər zaman xoş əhval-ruhiyyə bəxş edib. O, həmçinin «PODKAT» çərçivəsində böyük futboldakı ilk addımlarını və uşaqlıqda xokkey oynamağı nə qədər sevdiyini də xatırlayıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_71a6e463247d84d5ceb6ae87c_o.jpg
«Быть футболистом намного легче, чем быть тренером» - об этои рассказал известный азербайджанский футбольный тренер, а в прошлом футболист Шахин Диниев в ходе участия в проекте «ПОДКАТ».
Отмечая разницу этих двух профессиий Диниев сказал, что футболист бывает в ответе за свою игру, тогда как тренер – за всю команду, а в случае поражения крайным вновь вытаскивают тренера, порой даже увольняют в отличии от футболистов. Также Диниев затронул тему низкой посещаемости национального чемпионата по футболу, отметив, что раньше болельщики приходили наблюдать за игрой конкретных отдельных футболистов, их любимцев, в нынешнее же врем подобная тенденция далека от своего идеала. По словам специалиста, для поднятия уровня футбола в стране необходимо, чтобы за победу в чемпионате боролись как минимум 3-4 команды, ведь именно живая настоящая внутренняя конкуренция способствует повышению качества игры. Вспоминая известную сценку команды КВН «Парни из Баку», повествующую о тренерской карьере Шахина Диниева в национальной сборной страны, гость программы отметил, что был рад подобному юмору. «Если человека обсуждают – значит он интересен публике», потому ставшие культовые выражения «Qapıçı kimdir? Dur qapını bağla», придавали хорошее настроение Диниеву, также успевшому в ходе «ПОДКАТА» вспомнить о своих первых шагах в большом футболе, а также о том, как любил играть в хоккей.