https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_948d9e81cbf5859ad8e4865d2_o.jpg
28 sentyabr - 8 oktyabr tarixlərində ölkənin yeddi şəhərində keçiriləcək III MDB Oyunlarında Azərbaycanı altı perspektivli stolüstü tennisçi təmsil edəcək. Bu idmançılar artıq milli arenada öz sözlərini deyiblər və beynəlxalq səviyyədə medallar uğrunda mübarizəyə tam hazırdırlar.
III MDB Oyunlarında stolüstü tennis yarışları iki yaş kateqoriyasında keçiriləcək: 2008 və 2011-ci il təvəllüdlü idmançılar mübarizə aparacaqlar.
Azərbaycan stolüstü tennis üzrə yığma komandasının məşqçisi Ramil Cəfərov komandanın hazırlıq prosesi, yaxın planları və hədəfləri barədə danışıb.
“III MDB Oyunlarında iştirak edəcək komandanın heyəti təxminən altı ay əvvəl formalaşdırılıb və o vaxtdan bəri idmançılar planlı şəkildə məşqlərini davam etdirirlər. Azərbaycan Stolüstü Tennis Federasiyası bizə bütün zəruri şəraiti təmin edib. Avqust ayında Çində təlim-məşq toplanışımız təşkil olunmuşdur. Həmçinin hazırlıq mərhələsi çərçivəsində beynəlxalq turnirdə iştirak etməyi planlaşdırırıq. Komanda III MDB Oyunlarına tam hazır olacaq.
Yarışlarda 2008 və 2011-ci il təvəllüdlü idmançılar iştirak edəcək. Yaşlarına baxmayaraq, Azərbaycan tennisçiləri artıq öz sözlərini deyirlər. Yaxın zamanda böyüklər arasında keçirilən ölkə çempionatında gənc idmançımız Onur Quluzadə çempion oldu, Adil Əhmədzadə isə üçüncü yeri tutdu. Qızlar arasında isə Mərziyyə Nurbatova çempion titulunu qazandı. Hər üç idmançı MDB Oyunlarında iştirak edəcək. Bu isə onların artıq böyüklərlə ciddi rəqabət apardıqlarını və hətta onlardan üstün olduqlarını göstərir.
Biz gələcək bütün rəqibləri tam tanımırıq, amma çoxunu beynəlxalq turnirlərdə görmüşük. Nəyə qadir olduqlarını bilirik və hesab edirik ki, idmançılarımız onlardan heç də geri qalmır. Gözləntilərimiz yüksəkdir - minimum finala vəsiqə qazanmaqdır. Hər yaş kateqoriyasında medal uğrunda mübarizə aparacağıq”, - deyə o bildirib.

https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_948d9e81cbf5859ad8e4865d2_o.jpg
Azerbaijan will be represented by six talented young table tennis players at the 3rd CIS Games, set to take place from September 28 to October 8 across seven cities in the country. Despite their young age, these athletes have already made a name for themselves on the national stage and are ready to compete for medals at the international level.
At the 3rd CIS Games, table tennis competitions will be held in two age categories: athletes born in 2008 and 2011 will compete.
The head coach of the Azerbaijani national table tennis team, Ramil Jafarov, shared insights into the team’s preparation, upcoming plans, and ambitions.
“The national squad for the 3rd CIS Games was formed about six months ago, and since then the athletes have been following a structured training program. The Table Tennis Federation of Azerbaijan has provided us with all the necessary conditions. In August, we took part in the training camp in China. As part of our preparation, we’ll also take part in international tournaments. The team will be fully ready for the Games,”he said.
“The tournament will feature athletes born in 2008 and 2011. Despite their young age, our players are already demonstrating impressive potential. At the recent national championship - which included adult competitors - Onur Guluzade won the title and Adil Ahmadzade finished third. On the girls’ side, Marziya Nurbatova claimed the championship. All three will represent Azerbaijan at the Games. Their success shows that they’re not only holding their own against older athletes but in many cases outperforming them.”
“We don’t yet know all the opponents who will be coming to Azerbaijan, but we’ve seen many of them at international tournaments. We know what they’re capable of and believe that our athletes are just as strong. Our expectations are high - at the very least, we aim to reach the finals. We’ll fight for medals in every age category,” Jafarov concluded.