https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_d5dcaf969886454cd7ab8e719_o.jpg
Energetika naziri Pərviz Şahbazovla ABŞ Dövlət Departamentinin Avropa və Avrasiya Məsələləri Bürosunun yüksək vəzifəli rəsmisi Brendan Hanrahan arasında görüş olub.
Görüşdə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və ABŞ Prezidenti Donald Tramp arasında avqustun 8-də keçirilmiş Vaşinqton görüşünün ikitərəfli və regional münasibətlərin, eləcə də enerji əməkdaşlığının yeni mərhələyə yüksəlməsini təmin edən strateji əhəmiyyətindən bəhs edilib. Bu xüsusda enerji sahəsində sərmayələrin və regional bağlantılar üzrə infrastrukturun genişləndirilməsi kimi əməkdaşlıq prioritetləri üzrə müzakirələr aparılıb. Azərbaycanla ABŞ arasında Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyasının hazırlanması məqsədilə Strateji İşçi Qrupunun yaradılmasından irəli gələn məsələlər nəzərdən keçirilib.
Azərbaycanın strateji əhəmiyyətli enerji təhlükəsizliyi layihələrinin reallaşmasında ABŞ-nin mühüm rolu vurğulanıb və ölkəmizin Avropaya enerji təchizatının davamlılığında Birləşmiş Ştatlarla əməkdaşlığın vacibliyi qeyd edilib. Ölkəmizin neft-qaz sektorunda uzunmüddətli tərəfdaşı “ExxonMobil” şirkəti ilə əməkdaşlığın quruda yeni layihələrlə genişləndirilməsi, həmçinin “SOCAR Trading” vasitəsilə ABŞ-yə mayeləşdirilmiş qaz (LNG), xam neft və neft məhsullarının ticarəti sahələrində əməkdaşlığın cari vəziyyəti və perspektivlər nəzərdən keçirilib. Karbohidrogen və bərpa olunan enerji sahələri, xüsusilə Azərbaycanla Türkiyə və Avropanı Naxçıvan, Ermənistan, Qara dəniz və Gürcüstan üzərindən əlaqələndirəcək, Xəzər dənizi vasitəsilə Azərbaycan-Mərkəzi Asiya enerji bağlantılarını təmin edəcək “yaşıl enerji dəhliz”ləri layihələri üzrə əməkdaşlıq imkanları dəyərləndirilib. ABŞ şirkətləri və investorları potensial layihələrdə iştiraka dəvət edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_d5dcaf969886454cd7ab8e719_o.jpg
Energy Minister Parviz Shahbazov met with Brendan Hanrahan, Senior Bureau Official for the Bureau of European and Eurasian Affairs (EUR) of the U.S. Department of State.
At the meeting, the sides talked about the strategic importance of the Washington meeting held on 8 August between Azerbaijani President Ilham Aliyev and U.S. President Donald Trump, which ensures the growth of bilateral and regional relations, as well as energy cooperation to a new stage. In this regard, discussions were held on cooperation priorities, such as expanding energy investments and infrastructure for regional connections. The issues arising from the creation of a Strategic Working Group for the preparation of the Charter of strategic partnership between Azerbaijan and the United States were considered.
The important role of the United States in the implementation of strategically important energy security projects in Azerbaijan was emphasized and the importance of cooperation with the United States in the sustainability of our country's energy supply to Europe was emphasized. Expansion of cooperation with the long-term partner of our country in the oil and gas sector ExxonMobil with new onshore projects, as well as the current state and prospects of cooperation in the field of trade in liquefied natural gas (LNG), crude oil and petroleum products to the United States through SOCAR Trading were considered. Cooperation opportunities on projects of hydrocarbon and renewable energy sectors, in particular green energy corridors, which will connect Azerbaijan and Türkiye and Europe through Nakhchivan, Armenia, The Black Sea and Georgia, and provide Azerbaijan-Central Asia energy links through the Caspian Sea, were evaluated. U.S. companies and investors were invited to participate in potential projects.