https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_779d2b1fbb41747d3a9158e46_o.jpg
Əvvəlcə Dövlət himni səsləndirilib, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Sonra Fizika fakültəsinin tarixi, tanınmış məzunları, burada tədrisin təşkili, elmi fəaliyyət haqqında videoçarx nümayiş olunub.
Fizika fakültəsinin dekanı Bəxtiyar Paşayev, Nəzəri fizika kafedrasının müdiri Məmməd Rəcəbov I kurs tələbələrini təbrik edib, BDU-nun tələbəsi adını qazanmağın qürurverici hadisə olduğunu qeyd ediblər. Fakültənin sosial məsələlər və tələbələrlə iş üzrə dekan müavini Məhəmməd Məhərrəmov tələbələri Universitetin daxili nizam-intizam qaydaları ilə tanış edib, həmin qaydalara riayət etməyin zəruriliyini diqqətə çatdırıb. O, fakültədə fəaliyyət göstərən tələbə təşkilatları barədə məlumat verib, tələbələri həmin təşkilatların işində, həmçinin İdman-Sağlamlıq və Mədəniyyət-Yaradıcılıq mərkəzlərinin bölmələrində fəal iştirak etməyə dəvət edib.
Sonra BDU üzrə keçirilmiş “İlin gənc alimi” müsabiqəsinin qalibi, Fizika fakültəsinin məzunu, Nanomaterialların kimyəvi fizikası kafedrasının əməkdaşı Lalə Qəhrəmanlı təhsildə və elmdə uğur qazanmağın yolları barədə danışıb, tələbələrə tövsiyələrini çatdırıb. Fizika üzrə 2025-ci il Respublika Olimpiadasının qalibi, fakültənin IV kurs tələbəsi İsrafil Yusublu, qəbul imtahanlarında ən yüksək bal toplamış Səbuhi Qurbanov çıxışlarında Fizika fakültəsinin tələbəsi adını qazanmaqdan qürur duyduqlarını bildiriblər.
Tədbirin sonunda sözləri Fizika fakültəsinin dekanı Bəxtiyar Paşayevə, musiqisi Tarix fakültəsinin kafedra müdiri İqbal Ağayevə aid olan, xalq artisti Gülyanaq Məmmədovanın ifa etdiyi BDU-nun 105 illiyinə həsr olunmuş “Yaxşı ki varsan, universitetim!” adlı mahnı təqdim olunub.

Состоялась встреча с первокурсниками физического факультета БГУ Состоялась встреча с первокурсниками физического факультета БГУ
Состоялась встреча со студентами первого курса физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ).
Декан факультета Бахтияр Пашаев и заведующий кафедрой теоретической физики Мамед Раджабов поздравили студентов первого курса и отметили, что звание студента БГУ – большая честь для них.
Заместитель декана Магомед Магеррамов ознакомил студентов с правилами внутреннего распорядка университета и обратил внимание на необходимость их соблюдения. Он рассказал о студенческих организациях, действующих на факультете, и пригласил студентов принять участие в их работе, а также в работе секций Спортивно-оздоровительного и Культурно-творческого центров.
Затем победительница конкурса «Молодой учёный года», проведённого в БГУ, выпускница факультета, сотрудница кафедры химической физики наноматериалов Лала Гахраманлы рассказала о путях достижения успеха в образовании и науке и дала свои рекомендации студентам.
Также высказались победитель Республиканской олимпиады по физике 2025 года Исрафил Юсублу и набравший наивысший балл на вступительных экзаменах студент факультета Сабухи Гурбанов.
В заключение мероприятия прозвучала песня «Yaxşı ki varsan, universitetim!» народной артистки Гюльянаг Мамедовой, посвящённая 105-летию БГУ. Слова песни принадлежат декану физического факультета Бахтияру Пашаеву, а музыка – заведующему кафедрой исторического факультета Игбалу Агаеву.