https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_cc40b47d38f33a8ca1b3a3f24_o.jpg
Sentyabrın 25-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Tacikistan Milli Muzeyi ilə birgə təşkil olunan “Tacik tikmə dünyası” adlı sərgi açılacaq.
Sərgidə tacik xalqının bədii-estetik zövqünü, ideallarını, dünyagörüşünü, mənəvi dəyərlərini əks etdirən qədim və zərif tikmələr nümayiş olunacaq. Tacikistanın Xücənd, İstərövşən, Kulab, Pəncəkənd, Rəşt, Bədəxşan, Hisar və digər şəhər və bölgələrindən olan ustalar tərəfindən yaradılan zəngin kolleksiya Azərbaycan tamaşaçılarına ilk dəfə təqdim ediləcək.
Bunlara Tacikistan Milli Muzeyinin qızıl fondundan seçilmiş 56 unikal eksponat – örtüklər, çakan geyimlər, namazlıqlar, yastıq üzləri, kişi bel yaylıqları, dəstərxanlar və digər ənənəvi tikmə nümunələri aiddir. Sərgidə rəng çalarlarının və naxışlarının zənginliyi ilə seçilən, tacik tikməsinin nadir nümunələrindən olan süzənilər də xüsusi yer tutacaq.
Tacik tikmələri qadın sənətkarlar tərəfindən nəbati, həndəsi ornamentlər, epiqrafik motivlər və kalliqrafik yazılarla bəzədilir. Onların üzərindəki hər bir naxışın, nar çiçəyi, lalə, söyüd yarpağı, günəş, ay, ulduz, tovuzquşu quyruğu, hibiskus kimi təsvirlərin öz mənası var. Qeyd edək ki, 2018-ci ildə Tacikistanın “Çakan” tikmə sənəti UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs Siyahısına salınıb.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və Tacikistan Milli Muzeyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən sərgi iki ölkə arasında mədəni əməkdaşlıq və dialoqun inkişafına önəmli töhfədir. Bu layihə 20 may 2025-ci il tarixində Düşənbədə keçirilmiş “Azərbaycanın milli irsi incəsənət incilərində yaşayır” sərgisinin davamı kimi qarşılıqlı mədəni mübadilə ənənələrinin daha da möhkəmləndiyini göstərir.
Sizi hər ilmədə tarix, ustalıq və yaradıcı ruhu yaşadan tacik xalqının zəngin irsi ilə tanış olmağa dəvət edirik.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_cc40b47d38f33a8ca1b3a3f24_o.jpg
On September 25, 2025, the Azerbaijan National Carpet Museum will open The World of Tajik Embroidery exhibition, organized jointly with the National Museum of Tajikistan.)
Embroidery is one of the most ancient and delicate forms of decorative and applied art of the Tajik people, embodying their aesthetic ideals, worldview, and spiritual values. For the first time, Azerbaijani visitors will be able to explore a rich collection created by masters from different cities and regions of Tajikistan, including Khujand, Istaravshan, Kulob, Panjakent, Rasht, Badakhshan, and others.
The exhibition will feature 56 unique exhibits from the Golden Treasury of the National Museum of Tajikistan: suzani (embroidery type), chakan dresses, popurduzi (embroidery type), blankets, small suzani, prayer rugs, embroidered men’s waist bandes (miyonband), mirror covers (oinakhalta), fabric wall embroidery, tablecloth, etc. The suzani collection is extremely rich in colors and ornaments and occupies a special place among the exhibits.
Tajik embroidery reflects not only the artistic taste but also the worldview of the people. Each pattern carries a special meaning – from nature symbols such as pomegranate flower, poppy, willow leaf to the characters of the Sun, the Moon, star, peacock tail, and mallow. These embroideries are decorated with floral and geometric ornaments, epigraphic motifs and calligraphic inscriptions.
The exhibition will also present the distinctive form of Tajik embroidery known as chakan, which was included in 2018 on UNESCO’s Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity.
The World of Tajik Embroidery exhibition organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijan National Carpet Museum, and the National Museum of Tajikistan is a significant contribution to the development of cultural dialogue between two countries. It continues the tradition of mutual cultural exchanges, in particular the National Heritage of Azerbaijan Living in Pearls of Art exhibition held in Dushanbe on May 20, 2025. The organizers invite residents and guests of Baku to experience the rich heritage of the Tajik people, where each stitch preserves the living history, craftsmanship, and soul of its creators.