https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_f74ea3b351b770f7b64f1a3fd_o.jpg
Bu tədbirdə gənc şairlər sanki gənc rəssamlara çevrildilər: onlar böyük ilhamla akvarel rəsmləri çəkərək Qafqaz zirvələrini, səmanın yumşaq işığını və təbiətin əzəmətini canlandırdılar. Hər bir əsər onların ruhunun və dünyaya baxışlarının bənzərsiz əks-sədası oldu.
Tədbirə xüsusi ab-hava bəxş edən məqamlardan biri də poetik qiraətlər idi. Səhnədə Mixail Lermontovun Qafqaza həsr olunmuş misraları, həmçinin Səməd Vurğun, Nabi Xəzri və digər şairlərin dağların gözəlliyini və gücünü tərənnüm edən şeirləri səsləndi.
Tədbiri rəsmi şəkildə açıq elan edənlər: Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin və Ümumdünya Yazıçılar Təşkilatının (WOW) üzvü Lala Həsənova, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvü, Ince Art rəsm studiyasının direktoru Fidan Əlimova və Səbinə İskəndər, Beynəlxalq Akvarel Cəmiyyətinin (IWS) Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri.
Tədbirdə iştirak edənlər: Əminə Abdullayeva, Əminə Qaradağ, Elanur Qaradağ, Diana Xanməmmədli, Fateh Məmmədov, Cahan İskəndərli, Alisa Tişkeviç, Təmilla Əhmədova, Məryəm Babayeva, İbrahim Əlimzadə, Nərmin Allahverdiyeva, Emiliya Məmmədova, Ayan Amiraslanova.
Ustad dərsi Beynəlxalq Akvarel Cəmiyyəti (IWS), uşaqlar üçün ədəbi layihə «Gənc şairlər» və Ince Art rəsm studiyasının birgə əməkdaşlığı ilə hazırlanmışdır.
Bu əməkdaşlıq bənzərsiz bir yaradıcı mühit yaratdı – burada akvarel və poeziya vahid ilham mənbəyində birləşdi, dağlar isə gücün, gözəlliyin və daxili harmoniyanın simvoluna çevrildi.

https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_f74ea3b351b770f7b64f1a3fd_o.jpg
На этом мероприятии юные поэты перевоплотились в юных художников: ребята с вдохновением создавали акварельные картины, в которых оживали вершины Кавказа, мягкий свет неба и величие природы. Каждый рисунок стал отражением их души и уникального взгляда на мир.
Атмосферу дополнили поэтические чтения. На сцене прозвучали проникновенные строки Михаила Лермонтова о Кавказе, стихи Самеда Вургуна, Наби Хазри и других поэтов, воспевавших красоту и силу гор.
Торжественно мероприятие открыли: член Союза писателей Азербайджана и Всемирной организации писателей (WOW) Лала Гасанова, директор студии живописи Ince Art, член Союза художников Азербайджана Фидан Алимова и Сабина Искендер, глава филиала международного акварельного сообщества IWS Azerbaijan.
В мероприятии приняли участие: Амина Абдуллаева, Эмине Карадаг, Эланур Карадаг, Диана Ханмамедли, Фатех Мамедов, Джахан Искендерли, Алиса Тишкевич, Тамилла Ахмедова, Марьям Бабаева, Ибрагим Алимзаде, Нармин Аллахвердиева, Эмилия Мамедова, Аян Амирасланова.
Мастер-класс был подготовлен в сотрудничестве с International Watercolor Society (IWS), детского литературного проекта «Gənc şairlər» и студии живописи «Ince Art».
Это сотрудничество создало уникальную творческую атмосферу, где акварель и поэзия переплелись в едином вдохновении, а горы стали символом силы, красоты и внутренней гармонии.