https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_2650ddd8b9c514729d0d6fabb_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika Problemləri İnstitutunun Biofizika şöbəsinin aparıcı elmi işçisi Rövşən Musayev vəfat edib.
Rövşən Musayev 1947-ci ildə Göyçay şəhərində anadan olub. 1965-1970-ci illərdə BDU-nun Fizika fakültəsində təhsil alıb. 1975-1978-ci illərdə Rusiyanın Obninsk vilayətinin Fizika-Energetika İnstitutunun aspiranturasında təhsil alıb, 1980-ci ildə fizika-riyaziyyat elmləri namizədi elmi adına layiq görülüb.
Rövşən Musayev 1967-1973-cü illərdə AMEA-nın Fizika İnstitutunda baş laborant, laborant, mühəndis vəzifələrində çalışıb. 1981-1984-cü illərdə Ümumittifaq Atom Enerjisi Elmi-Tədqiqat Energetika İnstitutunda kiçik elmi işçi, 1984-1986-cı illərdə Ümumittifaq Ölçü Nəzarəti Cihazlarının Layihə İnstitutunda, 1986-1988-ci illərdə Moskvada Tibbi Biologiya Problemləri İnstitutunda böyük elmi işçi işləyib. 1989-1990-cı illərdə BDU-nun Yarımkeçirici fizikası elmi-tədqiqat laboratoriyasında (ETL) böyük elmi işçi kimi çalışıb. 1990-2014-cü illərdə Radiasiya və onun ətraf mühitə təsiri fakültələrarası ETL-də böyük elmi işçi və kiçik elmi işçi vəzifələrində işləyib.
2014-2019-cu illərdə BDU-nun Fizika Problemləri İnstitutunun Yarımkeçirici fizikası şöbəsində, 2019-cu ildən isə Biofizika şöbəsində aparıcı elmi işçi kimi çalışırdı.
Rövşən Musayevin tədqiqat sahəsi radiasiya ekologiyası, ekoloji təhlükəsizlik, bioloji sistemlər, atom reaktoru, yarımkeçiricilər fizikası, riyazi modelləşmə, kosmologiya, sinergetik effektlər idi.
BDU rəhbərliyi və kollektivi Rövşən Musayevin vəfatından kədərlənir, ailəsinə və yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı verir.

Скончался ведущий научный сотрудник Института физических проблем БГУ Ровшан Мусаев
Скончался ведущий научный сотрудник Института физических проблем БГУ Ровшан Мусаев Скончался ведущий научный сотрудник Института физических проблем БГУ Ровшан Мусаев
Скончался ведущий научный сотрудник отдела биофизики Института физических проблем Бакинского государственного университета (БГУ) Ровшан Мусаев.
Ровшан Мусаев родился в 1947 году в городе Гейчай. В 1965–1970 годах учился на физическом факультете БГУ. В 1975–1978 годах обучался в аспирантуре Института физики и энергетики Обнинской области России, в 1980 году ему была присвоена учёная степень кандидата физико-математических наук.
В 1967–1973 годах Ровшан Мусаев работал старшим лаборантом, лаборантом, инженером в Институте физики НАНА. В 1981–1984 годах работал младшим научным сотрудником во Всесоюзном научно-исследовательском энергетическом институте атомной энергии, в 1984–1986 годах – во Всесоюзном проектном институте измерительных и регулирующих приборов, в 1986–1988 годах – старшим научным сотрудником в Институте медико-биологических проблем в Москве. В 1989–1990 годах – старшим научным сотрудником Научно-исследовательской лаборатории физики полупроводников (НИЛ) БГУ. В 1990–2014 годах – старшим научным сотрудником и младшим научным сотрудником Межфакультетской НИЛ радиации и её воздействия на окружающую среду.
В 2014–2019 годах работал в отделе физики полупроводников Института физических проблем БГУ, с 2019 года – ведущий научный сотрудник отдела биофизики.
Области научных интересов Ровшана Мусаева — радиационная экология, экологическая безопасность, биологические системы, ядерные реакторы, физика полупроводников, математическое моделирование, космология и синергетические эффекты.