https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_dab02422e395050b78c5cb6e4_o.jpg
Bu ilin III rübündə “Universitetlərin elmi-pedaqoji heyət üzvləri və təhsilalanlarının IELTS imtahanına təşviq edilməsi” layihəsi çərçivəsində imtahanda 6.5 və daha artıq bal toplamış 204 iştirakçının xərcləri Təhsilin İnkişafı Fondu tərəfindən qarşılanıb.
Layihə Təhsilin İnkişafı Fondu və Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin birgə təşəbbüsü ilə həyata keçirilir.
Layihədə uğur qazanan və 14 universiteti təmsil edən 204 iştirakçıdan 28-i BDU-nun tələbəsidir (26 bakalavr, 2 magistr).
“Universitetlərin elmi-pedaqoji heyət üzvləri və təhsilalanlarının IELTS imtahanına təşviq edilməsi” layihəsi 2022-ci ildən etibarən icra olunur.
İndiyədək müqavilə şərtlərinə cavab verən 511 nəfərin bu imtahan üzrə ödənişləri Fond tərəfindən geri qaytarılıb. Onlardan 319 nəfəri BDU-nun tələbəsi və elmi-pedaqoji heyət üzvü olub.
Qeyd edək ki, “IELTS imtahanına təşviq” layihəsinin məqsədi məhz ali təhsil ocaqlarının müəllim və tələbələrinin ingilis dilini mənimsəməsi üçün əlverişli şəraitin yaradılmasıdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_dab02422e395050b78c5cb6e4_o.jpg
В третьем квартале сего года в рамках проекта «Стимулирование научно-педагогических работников и студентов университетов к сдаче экзамена IELTS» Фонд развития образования (ФРО) оплатил расходы на сдачу экзамена IELTS 204 участникам, набравшим 6,5 и более баллов. Проект реализуется по совместной инициативе ФРО и Агентства по обеспечению качества в образовании.
Из 204 успешных участников проекта 28 являются студентами Бакинского государственного университета (БГУ).
Проект «Стимулирование научно-педагогических работников и студентов университетов к сдаче экзамена IELTS» реализуется с 2022 года.
На сегодняшний день ФРО оплатил расходы на сдачу экзамена IELTS 511 участникам, в том числе 319 студентам и научно-педагогическим работникам БГУ.
Следует отметить, что целью проекта «Поощрение научно-педагогических работников и студентов университетов к сдаче экзамена IELTS» является создание благоприятных условий для овладения английским языком.