İnnovasiya lideri “Bakcell” Azərbaycandakı Amerika Ticarət Palatasının (AmCham) təşkilatçılığı ilə keçirilən “İnnovasiyalar və süni intellekt” adlı konfransın əsas tərəfdaşı olub.
Konfransda dövlət qurumları, beynəlxalq təşkilatları, yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələri iştirak ediblər. Tədbirin əsas məqsədi Azərbaycanda müxtəlif sənaye sahələrində süni intellekt və innovasiyaların tətbiqlərini müzakirə etmək, dövlət və özəl qurumlar arasında əməkdaşlığı inkişaf etdirmək olub.
“Azərbaycanın süni intellekt hekayəsi – innovasiyaya rəhbərlik edən yerli təşəbbüskarlar” adlı panel müzakirəsində “Bakcell”in baş icraçı direktoru Klaus Müller çıxış edib. O, şirkətin Azərbaycanda telekommunikasiya sahəsində innovasiya və süni intellekt üzrə həyata keçirdiyi yerli və beynəlxalq layihələrdən, eləcə də, “Bakcell”in məhsul və xidmətlərində ən son texnoloji həllərin tətbiq imkanlarından danışıb.
Bundan əlavə, Klaus Müller “İnnovasiya və süni intellektin Azərbaycanın rəqəmsal inkişafına təsiri” adlı dialoq formatında interaktiv fikir mübadiləsində iştirak edib.
“İnnovasiya və süni intellekt “Bakcell”in strateji inkişafının əsasını təşkil edir. Bu istiqamətdə həyata keçirilən sahələrarası əməkdaşlıq fəaliyyəti və davamlı təşəbbüslər milli innovasiya və texnologiya ekosisteminin gücləndirilməsi üçün vacibdir”,- deyə o vurğulayıb.
“Bakcell” innovasiyalar və süni intellektin tətbiqini strateji prioritet hesab edir və bu sahədə atdığı addımlarla Azərbaycanın innovasiya ekosisteminin dayanıqlı inkişafına töhfə verir.

Лидер в сфере инноваций Bakcell выступил главным партнером конференции «Инновации и искусственный интеллект», организованной Американской торговой палатой в Азербайджане (AmCham).
Мероприятие объединило представителей государственных структур, международных организаций, а также местных и зарубежных компаний. Основной целью конференции стало укрепление роли искусственного интеллекта (ИИ) и инноваций в Азербайджане, обсуждение их применения в различных отраслях и развитие сотрудничества между государственными и частными структурами.
В ходе панельной дискуссии «История ИИ в Азербайджане – местные новаторы, ведущие путь» генеральный директор компании Bakcell Клаус Мюллер выступил с докладом. Он рассказал о локальных и международных проектах компании в Азербайджане в области телекоммуникаций, инноваций и ИИ, а также о возможностях применения передовых технологических решений в продуктах и услугах Bakcell.
Кроме того, Клаус Мюллер принял участие в интерактивном диалоговом формате на тему «Влияние инноваций и ИИ на цифровое развитие Азербайджана». Он подчеркнул: «Инновации и ИИ лежат в основе стратегического развития Bakcell. Межсекторное сотрудничество и устойчивые инициативы в этом направлении имеют важное значение для укрепления национальной инновационной и технологической экосистемы».
Bakcell рассматривает внедрение инноваций и ИИ как стратегический приоритет и своими инициативами вносит вклад в устойчивое развитие инновационной экосистемы Азербайджана.