https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_dba98897e6f6dabe65866f1e9_o.jpg
25 oktyabr tarixində Bakıda Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyi “Avropada Təhsil” sərgisinin açılışını keçirdib. 25-26 oktyabr tarixlərində “Hilton” mehmanxanasında davam edəcək bu sərgidə Avropanın 10 ölkəsini təmsil edən 30-dan çox universitet iştirak edib potensial tələbələrə təhsil imkanları barədə məlumat verir.
Açılış mərasimində Aİ-nin Azərbaycandakı səfiri Mariyana KUYUNDZİÇ, Azərbaycan Respublikasının elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənli və Aİ-na Üzv Dövlətlərin Səfirləri iştirak edib.
Avropa İttifaqının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Mariyana KUYUNDZİÇ bildirib: “Biz sizi Avropa İttifaqının ali təhsil dünyasına dəvət edirik. “Taleyini təhsil yazsın” builki təhsil sərgisinin şüarıdır. Təhsil imkanlara açılan bir qapıdır və biz Azərbaycanın gənc nəslini Avropa İttifaqında ali təhsil sahəsində olan imkanları kəşf etməyə dəvət edirik”.
Sərginin rəsmi açılış mərasimində iştirak edən elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənli Azərbaycan hökuməti tərəfindən həyata keçirilən “2022-2028 Dövlət Proqramı” çərçivəsində Avropa universitetlərində 200-yə yaxın tələbələnin təhsil aldığını bildirmiş, proqramın yaratdığı imkanları vurğulamışdır. Nazir müavini, həmçinin Latviya, Macarıstan və Rumıniya kimi Avropa ölkələri ilə hökumətlərarası təqaüd proqramları vasitəsilə ikitərəfli əməkdaşlığın həyata keçirildiyini qeyd etmişdir. Azərbaycan ali təhsil müəssisələri ilə Avropa universitetləri arasında mövcud əməkdaşlıqlar çərçivəsində həyata keçirilən ikili diplom proqramları, ortaq tədqiqat layihələri və müəllim-tələbə mübadilələri barədə məlumat verilmişdir.
“Avropada Təhsil” sərgisi Aİ-nin Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin keçirdiyi geniş miqyaslı təhsil kampaniyasına daxildir. Sərgi həm də Aİ-Azərbaycan arasında daha geniş tərəfdaşlığın bir hissəsidir. Aİ Azərbaycanda təhsil sektorunu 29 layihə ilə dəstəkləmişdir.
Sərginin hər iki günündə təmənnasız olaraq keçiriləcək məlumat sessiyalarında Avropa universitetləri təhsil proqramlarını təqdim edəcəklər. Gənc Avropa Səfirləri Aİ-nin dəstəklədiyi təhsil imkanları haqqında da məlumat verəcəklər.
“Avropada Təhsil” sərgisi şənbə və bazar günləri, 25-26 oktyabr tarixlərində saat 10:00-dan 18:00-dək “Hilton” mehmanxanasının “Sevda” zalında keçiriləcək. Avropada təhsil almağa marağı olan bütün tələbə və gənc mütəxəssislər www.eu4azerbaijan.eu/europe-education-fair/ linkdən istifadə edərək qeydiyyatdan keçməyə və tədbirə qatılmağa dəvət olunurlar.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_dba98897e6f6dabe65866f1e9_o.jpg
On 25 October, the Delegation of the European Union to Azerbaijan held the opening of the “Study in Europe” Education Fair at the Hilton Hotel Baku. The Fair features more than 30 universities from 10 European countries that provide information to potential students. EU Ambassador to the Republic of Azerbaijan Marijana Kujundzic, Deputy Minister of Education and Science of the Republic of Azerbaijan Hasan Hasanli along with Ambassadors of the EU Member States attended the opening ceremony.
“We invite you to immerse yourselves in the world of higher education in the European Union,” said Marijana Kujundzic, Ambassador of the European Union to the Republic of Azerbaijan. “Education Shapes Destiny – Taleyini Təhsil Yazsın” is the slogan of this year’s education fair. Education is the foundation of opportunity and we invite young generation of Azerbaijan to discover opportunities for higher education in the European Union.”
At the official opening ceremony of the exhibition, Deputy Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan Hasan Hasanli noted that within the framework of the “2022–2028 State Program,” nearly 200 Azerbaijani students are currently studying at European universities. He highlighted the opportunities created by this initiative and emphasized its importance. The Deputy Minister also mentioned that bilateral cooperation is being implemented through intergovernmental scholarship programs with several European countries, including Latvia, Hungary, and Romania. Information was also shared on existing partnerships between Azerbaijani higher education institutions and European universities, including joint degree programmes, collaborative research projects, and faculty and student exchanges.
The “Study in Europe” Education Fair is taking place as part of a wider education campaign of the EU Delegation. It is also part of a larger, wide-reaching EU-Azerbaijan partnership. The EU has been supporting Azerbaijan’s education sector with 29 projects.
The event will feature presentations on both days – these free information sessions will be provided by the European universities to outline the educational programmes on offer. There will also be presentations about EU supported education opportunities by the Young European Ambassadors.
The “Study in Europe” Education Fair will be held on Saturday 25 October and Sunday 26 October from 10:00 to 18:00 at the Hilton Hotel, Sevda room. All students and young professionals who are interested in studying in Europe are encouraged to register and attend using the following link: www.eu4azerbaijan.eu/europe-education-fair/