https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_dba98897e6f6dabe65866f1e9_o.jpg
25 oktyabr tarixində Bakıda Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyi “Avropada Təhsil” sərgisinin açılışını keçirdib. 25-26 oktyabr tarixlərində “Hilton” mehmanxanasında davam edəcək bu sərgidə Avropanın 10 ölkəsini təmsil edən 30-dan çox universitet iştirak edib potensial tələbələrə təhsil imkanları barədə məlumat verir.
Açılış mərasimində Aİ-nin Azərbaycandakı səfiri Mariyana KUYUNDZİÇ, Azərbaycan Respublikasının elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənli və Aİ-na Üzv Dövlətlərin Səfirləri iştirak edib.
Avropa İttifaqının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Mariyana KUYUNDZİÇ bildirib: “Biz sizi Avropa İttifaqının ali təhsil dünyasına dəvət edirik. “Taleyini təhsil yazsın” builki təhsil sərgisinin şüarıdır. Təhsil imkanlara açılan bir qapıdır və biz Azərbaycanın gənc nəslini Avropa İttifaqında ali təhsil sahəsində olan imkanları kəşf etməyə dəvət edirik”.
Sərginin rəsmi açılış mərasimində iştirak edən elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənli Azərbaycan hökuməti tərəfindən həyata keçirilən “2022-2028 Dövlət Proqramı” çərçivəsində Avropa universitetlərində 200-yə yaxın tələbələnin təhsil aldığını bildirmiş, proqramın yaratdığı imkanları vurğulamışdır. Nazir müavini, həmçinin Latviya, Macarıstan və Rumıniya kimi Avropa ölkələri ilə hökumətlərarası təqaüd proqramları vasitəsilə ikitərəfli əməkdaşlığın həyata keçirildiyini qeyd etmişdir. Azərbaycan ali təhsil müəssisələri ilə Avropa universitetləri arasında mövcud əməkdaşlıqlar çərçivəsində həyata keçirilən ikili diplom proqramları, ortaq tədqiqat layihələri və müəllim-tələbə mübadilələri barədə məlumat verilmişdir.
“Avropada Təhsil” sərgisi Aİ-nin Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin keçirdiyi geniş miqyaslı təhsil kampaniyasına daxildir. Sərgi həm də Aİ-Azərbaycan arasında daha geniş tərəfdaşlığın bir hissəsidir. Aİ Azərbaycanda təhsil sektorunu 29 layihə ilə dəstəkləmişdir.
Sərginin hər iki günündə təmənnasız olaraq keçiriləcək məlumat sessiyalarında Avropa universitetləri təhsil proqramlarını təqdim edəcəklər. Gənc Avropa Səfirləri Aİ-nin dəstəklədiyi təhsil imkanları haqqında da məlumat verəcəklər.
“Avropada Təhsil” sərgisi şənbə və bazar günləri, 25-26 oktyabr tarixlərində saat 10:00-dan 18:00-dək “Hilton” mehmanxanasının “Sevda” zalında keçiriləcək. Avropada təhsil almağa marağı olan bütün tələbə və gənc mütəxəssislər www.eu4azerbaijan.eu/europe-education-fair/ linkdən istifadə edərək qeydiyyatdan keçməyə və tədbirə qatılmağa dəvət olunurlar.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_dba98897e6f6dabe65866f1e9_o.jpg
25 октября Делегация Европейского Союза в Азербайджане провела церемонию открытия образовательной ярмарки “Учись в Европе” в отеле Hilton Baku. На ярмарке представлены более 30 университетов из 10 европейских стран, которые предоставляют информацию потенциальным студентам. В церемонии открытия приняли участие Посол Европейского Союза в Азербайджане Мариана Куюнджич, заместитель министра науки и образования Азербайджана Хасан Гасанов, а также послы стран — членов ЕС.
«Мы приглашаем вас погрузиться в мир высшего образования Европейского Союза», — сказала посол ЕС в Азербайджане Мариана Куюнджич.
«Образование формирует судьбу – Taleyini Təhsil Yazsın» — под таким девизом проходит нынешняя образовательная ярмарка. «Образование — это фундамент возможностей, и мы призываем молодое поколение Азербайджана открывать для себя перспективы обучения в вузах Европейского Союза».
Во время официального открытия заместитель министра науки и образования Азербайджана Хасан Гасанов отметил, что в рамках Государственной программы на 2022–2028 годы почти 200 азербайджанских студентов обучаются в европейских университетах. Он подчеркнул значимость предоставленных возможностей и значение этого сотрудничества.
Заместитель министра также отметил, что двусторонние программы реализуются в рамках межправительственных стипендиальных соглашений с рядом европейских стран, включая Латвию, Венгрию и Румынию.
Кроме того, была представлена информация о существующих партнёрствах между азербайджанскими вузами и университетами Европы, включающих совместные программы двойных дипломов, научно-исследовательские проекты, а также академические обмены преподавателей и студентов.
Образовательная ярмарка “Учись в Европе” проводится в рамках широкомасштабной образовательной кампании Делегации ЕС, а также является частью широкого партнёрства между ЕС и Азербайджаном.
ЕС оказывает поддержку образовательному сектору Азербайджана через 29 различных проектов.
Мероприятие включает презентации на протяжении двух дней, во время которых европейские университеты представят свои образовательные программы. Также будут проведены информационные сессии, посвящённые возможностям обучения, поддерживаемым ЕС, при участии молодых послов Европы.
Образовательная ярмарка “Учись в Европе” проходит в субботу, 25 октября, и в воскресенье, 26 октября, с 10:00 до 18:00 в отеле Hilton Baku, зал Sevda.
Все студенты и молодые специалисты, заинтересованные в обучении в Европе, приглашаются зарегистрироваться и принять участие по ссылке: www.eu4azerbaijan.eu/europe-education-fair/