https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_80866c6cd4ff27a777229d04b_o.jpg
Ölkənin aparıcı İKT şirkəti “Azerconnect Group” Qazaxıstanın paytaxtında keçirilən Qazaxıstan–Azərbaycan biznes-forumunda iştirak edib. Astana Beynəlxalq Maliyyə Mərkəzində baş tutan forumda hər iki ölkədən rəsmi şəxslərlə yanaşı, İKT, yüksək texnologiyalar, neft-qaz, tikinti və inşaat, investisiya, nəqliyyat, logistika və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən 155 şirkətin nümayəndəsi iştirak edib.
“Azerconnect Group”un baş direktorunun müavini İlqar Nəhmədov tədbirdə çıxışı zamanı Azərbaycanda rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafı, süni intellekt ekosisteminin yaradılması, innovasiyaların təşviqilə bağlı həyata keçirilən layihələrin önəmini vurğulayıb. O çıxışında, həmçinin “Azerconnect Group”un ölkədə rəqəmsal transformasiyanın sürətlənməsi, süni intellekt əsaslı həllərin tətbiqi sahələrində gördüyü işlər barədə ətraflı məlumat verib. Eyni zamanda, Rəqəmsal İpək Yolu layihəsi çərçivəsində Azərbaycan və Qazaxıstanın birgə icra etdiyi Transxəzər fiber-optik kabel xəttinin strateji əhəmiyyəti vurğulanıb.
Qeyd edək ki, “Süni intellektin və sənaye təşəbbüslərinin inkişafı şəraitində iqtisadi əməkdaşlıq” mövzusunda Qazaxıstan–Azərbaycan biznes-forumu Azərbaycan İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi (AZPROMO) və Qazaxıstanın Ticarət və İnteqrasiya Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib.
“Azerconnect Group” haqqında:
Ölkəmizdə dinamik şəkildə inkişaf edən İKT və yüksək texnologiyalar sahələrində fəaliyyət göstərən “Azerconnect Group” mobil, internet, beynəlxalq kanalların təşkili və FinTech, AdTech, Media/TV kimi rəqəmsal xidmətlər təqdim edir. “Azerconnect Group” müxtəlif ölkələrdə enerji, telekommunikasiya, yüksək texnologiyalar və tikinti sahələrində fəaliyyət göstərən "NEQSOL Holding" beynəlxalq şirkətlər qrupunun tərkibinə daxildir.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_80866c6cd4ff27a777229d04b_o.jpg
Ведущая ИКТ-компания страны Azerconnect Group приняла участие в казахстанско-азербайджанском бизнес-форуме, который состоялся в столице Казахстана. В форуме, который прошел в Международном финансовом центре «Астана», приняли участие официальные лица обеих стран, а также представители 155 компаний, работающих в сфере ИКТ, высоких технологий, нефти и газа, строительства, инвестиций, транспорта, логистики и других отраслей.
Заместитель генерального директора Azerconnect Group Ильгар Нахмедов в своем выступлении на мероприятии подчеркнул важность реализуемых в Азербайджане проектов, направленных на развитие цифровой экономики, формирование экосистемы искусственного интеллекта (ИИ) и продвижение инноваций. В своем выступлении он подробно рассказал о деятельности Azerconnect Group в области ускорения цифровой трансформации и внедрения решений на основе ИИ. Особое внимание было уделено стратегическому значению Транскаспийской волоконно-оптической кабельной линии, совместно реализуемой Азербайджаном и Казахстаном в рамках проекта «Цифровой Шелковый путь».
Следует отметить, что казахстанско-азербайджанский бизнес-форум на тему «Экономическое сотрудничество в условиях развития искусственного интеллекта и индустриальных инициатив» был проведен при поддержке Министерства экономики Азербайджана и организован совместно Агентством по продвижению экспорта и инвестиций (AZPROMO) и Министерством торговли и интеграции Казахстана.
Информация про Azerconnect Group
Как компания, работающая в динамично развивающихся сферах ИКТ и высоких технологий нашей страны, Azerconnect Group предлагает передовые решения, такие как мобильные и интернет-услуги, предоставление международных выделенных линий до современных цифровых услуг в FinTech, AdTech и Media/TV.
Azerconnect Group входит в состав NEQSOL Holding, международной группы компаний, осуществляющей свою деятельность в разных странах в сферах энергетики, телекоммуникаций, высоких технологий и строительства.