https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_7f43ee51eba3d8e3c994ee484_o.jpg
Bu həftə Ümumdünya Antidopinq Agentliyinin (WADA) nümayəndə heyəti Azərbaycanda səfərdə olub. Səfərin məqsədi 2026-cı il martın 18-19-da WADA-nın Bakıda keçiriləcək Avropa üzrə Regional Simpoziuma hazırlıq işləri ilə tanışlıq xarakteri daşıyıb. Simpozium Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyi ilə Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyinin (AMADA) birgə təşkilatçılığı ilə baş tutacaq.
WADA 2026-cı ildə dörd Regional Simpozium keçirəcək və Avropa üzrə tədbir məhz Bakıda reallaşacaq. Bu simpoziumlar 2027-ci il Ümumdünya Antidopinq Məcəlləsinin və Beynəlxalq Standartların tətbiqinə hazırlıq mərhələsində regional tərəfdaşların ehtiyac və çağırışlarını nəzərə almaq məqsədilə təşkil olunacaq. Yeni Məcəllə və standartlar 2025-ci ilin dekabr ayında Koreya Respublikasının Busan şəhərində keçiriləcək İdmanda Dopinqlə Mübarizə üzrə Ümumdünya Konfransında təsdiqlənəcək və 2027-ci il yanvarın 1-dən qüvvəyə minəcək.
WADA-nın nümayəndə heyətində ali antidopinq qurumunun Avropa ofisinin və İdman hərəkatı ilə əlaqələr departamentinin direktoru Sebastien Gillot və Tədbirlərin idarə olunması üzrə menecer Riziero Pisani yer alıblar. Nümayəndə heyəti Bakıda simpoziumun keçiriləcəyi məkan və digər infrastruktur obyektlərinə baxış keçirib.
Sebastien Gillot hazırlıq işlərinin yüksək səviyyədə və razılaşdırılmış plana uyğun şəkildə həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, 2026-cı ildə Avropa üzrə Regional Simpoziumun Bakıda keçirilməsi həm WADA, həm də Azərbaycan idman ictimaiyyəti üçün əlamətdar hadisə olacaq.
Riziero Pisani qeyd edib ki, simpoziumun AMADA-nın fəaliyyətinin 10 illiyi ərəfəsində keçirilməsi Agentliyin WADA ilə uzunmüddətli əməkdaşlığını və regionda antidopinq təşəbbüslərinin gücləndirilməsinə sadiqliyini nümayiş etdirir. Nümayəndə heyəti AMADA-nın simpoziumun təşkilindəki rolunu yüksək qiymətləndirib, Azərbaycanın beynəlxalq miqyaslı tədbirləri peşəkar və mükəmməl şəkildə təşkil etmək bacarığını xüsusilə vurğulayıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_7f43ee51eba3d8e3c994ee484_o.jpg
This week a World Anti-Doping Agency (WADA) delegation was in Baku to review ongoing preparations for WADA’s 2026 European Regional Symposium that will be co-hosted by the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijan National Anti-Doping Agency (AMADA).
WADA is holding four Regional Symposium’s in 2026 with the European edition taking place in Baku. The Symposiums are being designed to address the unique regional needs and challenges of stakeholders in the lead up to implementation of the 2027 World Anti-Doping Code (Code) and International Standards, which will be approved during WADA’s World Conference on Doping in Sport in Busan, Republic of Korea, in December; and enter into force on 1 January 2027.
The WADA delegation, which was led by Sébastien Gillot, WADA’s Director, European Office and Sport Movement Relations; and Riziero Pisani, Events Manager, examined the planned venue and related infrastructure facilities. Mr. Gillot noted that preparations are progressing to a high standard and are fully in line with the agreed plan. He highlighted that hosting the 2026 European Regional Symposium in Baku will be a milestone for both WADA and the Azerbaijani sports community.
In turn, Mr. Pisani highlighted that holding the Symposium during AMADA’s 10th anniversary year demonstrates the Agency’s sustained collaboration with WADA and its dedication to advancing anti-doping efforts in the region. The delegation commended AMADA’s role in organizing the Symposium and praised Azerbaijan’s proven ability to host major international events with professionalism and excellence.